שתף קטע נבחר

סיכום עשור: אקזיטים של 70 מיליארד דולר בהייטק הישראלי

לפי דו"ח האקזיטים של PwC ישראל, בעשור החולף בוצעו 587 עסקאות רכישה של חברות הייטק ישראליות. 2019 הייתה השנה השלישית בטיבה מבחינת שווי האקזיטים - 9.9 מיליארד דולר; ממוצע כל עסקה שבוצעה השנה עמד על 124 מיליון דולר, זינוק של 102% לעומת 2018

בשנת 2019 רשם ההייטק הישראלי אקזיטים בסך 9.9 מיליארד דולר, כאשר עסקה ממוצעת עמדה על 124 מיליון דולר. כך עולה מדו"ח האקזיטים של חברת PwC Israel שפורסם היום (ג'). מדובר בעלייה משמעותית בהשוואה ל-2018 - זינוק של 102% לעומת השנה שעברה.

 

אקזיט ענק להייטק הישראלי: אינטל רוכשת את הבאנה לאבס תמורת 2 מיליארד דולר

אקזיט: חברת סייבר מתל אביב נמכרת בכמעט מיליארד שקל

חד קרן ישראלי: סטארט-אפ מכפר סבא בתחום הביטוח גייס 250 מיליון דולר

 

על פי הנתונים, גודל עסקה ממוצעת עמד על כ-124 מיליון דולר לעומת 81 מיליון דולר בשנת 2018 (צמיחה של כ-53%) עם לא פחות מ-80 עסקאות לעומת 61 בשנה הקודמת. יצוין כי הדו"ח אינו לוקח בחשבון עסקאות המשך, ומתייחס מתייחס לאקזיטים של למעלה מחמישה מיליון דולר בלבד. הדו"ח כולל השנה גם סיכום עשור, שבו סך עסקאות הרכישה של חברות ההייטק ישראליות הסתכמו למעלה מ-70 מיליארד דולר, שנבעו מ-587 עסקאות.

דולרים (צילום: shutterstock)
עסקה ממוצעת במסגרת אקזיטים של ההייטק הישראלי עמדה על 124 מיליון דולר. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

אם לוקחים בחשבון גם עסקאות המשך של חברות שנרכשו לאחר שנמכרו או הונפקו לציבור (כמו Mobileye, Orbotech ואחרות), אז סך שווי עסקאות המכירה בעשור עמד על כ-107.8 מיליארד דולר. 2019 הייתה השנה השלישית בטיבה מבחינת שווי העסקאות (לאחר 2014 ו-2015) והטובה ביותר מבחינת מספר העסקאות הכולל.

 

לאורך העשור כולו, התחומים הבולטים היו תחום המוליכים למחצה, מחשוב ותוכנה ומדעי החיים עם נתח של 30.5%, 28.5% ו-16.7% בהתאמה. אקזיט העשור הוא כמובן רכישת מובילאיי על ידי אינטל בעסקה של 15.3 מיליארד דולר - למרות שגם כאן מדובר בעסקת המשך.

 

האקזיט הגדול של השנה הוא זה שהתרחש בסופה - עסקת הרכישה של הבאנה לאבס על ידי אינטל בהיקף של שני מיליארד דולר. על אף שהיו השנה עוד ארבע עסקות ענק שחצו את קו מיליארד הדולר, בכל שאר המקרים מדובר בעסקאות המשך (רכישת מלאנוקס על ידי אינבידיה ב-6.9 מיליארד למשל, כמו גם רכישת קליק על ידי סיילספורס ב-1.3 מיליארד).

 

 

3 חברות ישראליות הונפקו בנאסד"ק ב-2019

בנוסף, אחרי כמה שנים יבשות, שנת 2019 סיפקה שלוש הנפקות של חברות ישראליות בנאסד"ק: חברת הסייבר Tufin, זירת המסחר המקוונת Fiverr וחברת המכשור הרפואי Inmode. במהלך השנה החולפת, 10 חברות נוספות גם השלימו את הליך הרישום לבורסות שונות בעולם, חלקן באמצעות הנפקה ראשונית לציבור וחלקן על ידי שימוש בשלד בורסאי.

 

בהתאם, ממוצע ההנפקות עמד השנה על כ-169 מיליון דולר - עלייה משמעותית ביחס לממוצע של 99 מיליון דולר אשתקד. גודל עסקה ממוצעת עלה גם הוא, מכ-78 מיליון דולר בשנת 2018 לכ-115 מיליון דולר בשנת 2019.

זיו אבירם ואמנון שעשוע, מייסדי מובילאיי. אקזיט העשור (צילום: רענן כהן) (צילום: רענן כהן)
זיו אבירם ואמנון שעשוע, מייסדי מובילאיי. אקזיט העשור(צילום: רענן כהן)

בחלוקה למגזרים, מגזר המחשוב והתוכנה לתאגידים עדיין מוביל בסך הכולל של העסקאות (כ-4.5 מיליארד דולר - 46% מסך העסקאות). עם זאת, מגזר מדעי החיים שהוא השלישי בגודלו מכלל העסקאות, נותר סטטי ביחס לשנה הקודמת עם 1.6 מיליארד דולר, אם כי השנה הם היוו 17% מסך העסקאות לעומת 33% בשנה שעברה. תחום המוליכים למחצה (שבבים) רשם קפיצה עקב עסקת הבאנה, ומהווה השנה 23% מסך העסקאות לעומת 1% בשנה שעברה.

 

מהיכן מגיעים המשקיעים בהייטק הישראלי? כאן קשה להצביע על הפתעה - מרבית ההון שזורם לארץ הוא אמריקני: יותר מ-48% מסך הרכישות מבוצעות על ידי חברות אמריקניות, כ-12% על ידי חברות אירופיות ורק 115 מהאקזיטים נעשים בתחום האקוסיסטם על ידי חברות ישראליות אחרות.

 

כאשר מתרגמים את האחוזים להון, ההבדלים משמעותיים אפילו יותר: חברות אמריקניות ביצעו כאן רכישות ב-8.8 מיליארד דולר, שהם 89% מהיקף העסקאות; האירופים "בזבזו" אצלנו רק 386 מיליון דולר, שהם 4% מהיקף הרכישות; אחריהם האסייאתים עם 338 מיליון דולר ו-3% וחברות ישראליות ביצעו רכישות ב-227 מיליון שהם 2%.

מנכ
מנכ"ל אינטל ישראל, יניב גרטי, והיזם אביגדור וילנץ מהבאנה לבס. אקזיט השנה(צילום: יובל חן, שמואל אוסטר)

לדברי ירון ויצנבליט, שותף הייטק ב-PwC, "הסיפור מאחורי המספרים הוא המעניין באמת. היה זה עשור בו ישראל המשיכה לבסס את עצמה כמקור ליצירתיות, בו נרקמות טכנולוגיות עמוקות, חוצי מגזרים ו-ורטיקלים. אבל במעמקים התרחש משהו רחב יותר, שוק הטכנולוגיה המקומי השתכלל לכדי מכונת יזמים הנתמכים ותומכים באקוסיסטם מקצועי וממוקד.

 

"יזמים, אשר ברבות השנים בגרו והפכו להנהלות מנוסות בעלות תעוזה, שביכולתן להצעיד קדימה חברות טכנולוגיה גלובליות הפועלות בהצלחה בשוק העולמי. בתחילת העשור דובר על כך שאחת מחולשותיו של היזם הישראלי היא נמהרותו למכור, בעוד בתום העשור מסתמן כי היזם הישראלי בטוח בעצמו מאי פעם - ומוכן לצעוד דרך ארוכה בטרם יקבל החלטה.

 

"מנגד, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי השווי אליהן טיפסו רבות מחברות הטכנולוגיה מעלה לא מעט סימני שאלה. לכך מצטרפת מגמה שעוד מוקדם להבין את השלכותיה, לפיה חלה ירידה דווקא בהיקף הגיוסים בחברות הזנק בשלבים מוקדמים, ומעל לכל אלה עדיין מרחפת עננת האי ודאות לגבי המגמות העתידיות הצפויות לנו בכלכלה העולמית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ב-2019 רשם ההייטק הישראלי אקזיטים בסך של 9.9 מיליארד דולר. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים