שתף קטע נבחר

מנגישים את הבגדים לילדים

מתקן המסייע ללבוש חולצה עם יד אחת בלבד, חולצה מיוחדת עם פתח לצינור הנשמה, בגדים עם רוכסנים בצדדים ללבישה קלה, בוקסר סופג ועוד הרבה פיתוחים מיוחדים. בבית החולים אלי"ן הקימו צוות מיוחד למציאת פתרונות לילדים עם מוגבלות המתקשים להתלבש ולהורים המתקשים להלביש. צפו

כמה זמן בבוקר לוקח לנו להלביש את הילדים? חשבו כמה זמן נוסף מושקע במשימה היומיומית הזאת אם הילד או הילדים היו נעזרים במכשירי הנשמה, צינורות הזנה או ישובים על כיסא גלגלים.

 

כדי להקל על הורים לילדים עם מוגבלויות וכמובן על הילדים, עצמם אנשי המקצוע במרחב החדשנות בבית החולים אלי"ן, מרכז שיקום לילדים ונוער היחיד בארץ, עמלים כל השנה.

 

במרחב פל"א (פתרונות לילדים עם מוגבלות), מרחב החדשנות של אלי"ן יוצר פתרונות טכנולוגיים מותאמים אישית עבור ילדים עם מוגבלויות. פתרונות אלו מסייעים לילדים ולהורים להתמודד עם הקושי ולשפר את איכות החיים ויכולת התפקוד העצמאית של הילדים, זאת בעזרת מומחים ומתנדבים, עם יכולת לעשות קסמים טכנולוגיים ורצון להביא אור ושמחה לילדי הפל"א.

 

 

שם, עובדים יחד אנשי רפואה ובריאות, מפתחים, מעצבים ואנשי טכנולוגיה על מציאת פתרונות נוחים ככל שניתן לאתגרים הניצבים בפני הילדים: מכלי עזר לציחצוח שיניים, דרך סכו"ם מיוחד לבעל קשיים באחיזה ועד מתקן שעוזר לילד עם מוגבלות בידיים להניח תפילין.

 

לאחרונה נערך במרחב אירוע מיוחד שהתמקד בפיתוח פתרונות ללבישת בגדים. ולכן גייס צוות בית החולים את מיטב המומחים למציאת פתרונות: רופאים, מטפלים ממקצועות הבריאות, אחיות, מעצבי אופנה המתמחים בעיצוב לילדים עם מוגבלויות, וכמובן הילדים עצמם והוריהם, שהציפו את הבעיות וניסו לסייע במציאת הפתרונות.

 

מיכאל - ילד משתקם בבית חולים אלין ()
מיכאל - ילד משתקם בבית חולים אלין

 

תוך מספר שעות הצליח הצוות הנלהב למצוא עשרות פתרונות יצירתיים לילדים. פתרונות שיאפשרו לעשרות, מאות ואולי אף הרבה יותר ילדים, להתלבש בצורה נוחה יותר ובעיקר עצמאית.

 

לכל בעיה פתרון

למיכאל, ילד עם שיתוק בפלג גופו הימני, שביקש להצליח ללבוש לבד מכנסיים וחולצה, פיתח הצוות מתקן המסייע לו בלבישת חולצה באופן עצמאי. המתקן הודפס במכונת תלת מימד במעבדה שבמרחב החדשנות של אלי"ן.

 

מבנה גופו של אור בן ה-10 קטן מאוד ומבנה רגלו הייחודי, מקשה מאוד על הלבשת מכנסיים. צוות המעצבים מצא פתרונות למידותיו הכוללים רוכסן צדדי לעומת אחורי וכן פתרונות אופנתיים לגופו, שיאפשרו הלבשה קלה ונוחה.

 

ילדים מבית חולים אלי
אור יחד עם המתנדב גיל בבית חולים אלי"ן בירושלים

 

שירה בת ה-12 מאוד אוהבת שמלות, כמו ילדות אחרות בגילה, אולם עד כה לא הצליחה ללבוש אותן בגלל צינור ההזנה המחובר לבטנה ובעת טיפול מצריך גישה לצינור. בלי לגרום לה אי נוחות או להפשיטה. באלי"ן מצאו פיתרון של רוכסנים מצד השמלה שיאפשר למטפלים גישה ישירה מבלי להפריע או להפשיט את שירה.

 

עידן בן ה-16 (שם בדוי), חולה במחלה הגורמת לו בין היתר לבריחת שתן. בגילו הוא כמובן לא מעוניין ללבוש חיתול, אך הבריחה מעוררת בעיות שונות מחוסר נעימות וריח ועד קושי במתן טיפולי פיזיותרפיה. לשם כך יצרו עבורו במרחב החדשנות תחתון בוקסר עם פד סופג.

 

ילדים מבית חולים אלי
"העולם נהיה מעט טוב יותר עם כל רגע של שיפור לאדם היחיד"

 

בנוסף מצא הצוות פתרונות לילדים המונשמים הנמצאים במחלקות, כולל שימוש בבדים אלסטיים במיוחד, שמלות המתאימות במיוחד לילדות היושבות על כיסאות גלגלים ועזרים שהודפסו במיוחד לסיוע ברכיסת רוכסנים וסגירת כפתורים.

 

מהנדסים פתרון

מהנדסי חברת רפאל התנדבו גם הם במיזם משותף עם פל"א שבמרחב החדשנות של בית החולים לילדים אלין.

 

בפני המתנדבים הוצגו אתגרים ולאחר מספר חודשים של מחקר, פיתוח ושיפור התוצרים, נמסרו לידי פל"א שלושה תוצרים:

 

כן ציור שנשלט על ידי אצבע אחת בלבד - ומיועד למטופל שסובל משיתוק בגופו. עד היום, המטופל נאלץ להסתייע באיש צוות שהזיז את הכן מצד לצד. כיום, בזכות הפתרון הטכנולוגי החדשני, למטופל יש עצמאות ויכולת שליטה על הכן, כך שהוא יכול להנעים את זמנו בציור.

 

ילדים מבית חולים אלי
טכנולוגיה המאפשרת משחק תופסת ללא מגע - ילדים מבית חולים אלי"ן בירושלים

 

תוספת בכסא גלגלים -  משחק בתופסת, דבר שנראה כה טריוויאלי לילדים, אינו בהישג ידם של מטופלים המתניידים באמצעות כיסא גלגלים. הטכנולוגיה שיצרו מהנדסי רפאל מאפשרת משחק תופסת ללא מגע, כלומר- יצירת גירוי וחיווי למשתתפים בכדי שיידעו שהם הצליחו לתפוס או נתפסו.

 

סד לירך - התוצר השלישי מיועד לילדים שעברו ניתוח באזור הירך ולכן, צריכים להניע רבות את האיזור כדי לחזקו. הילדים משתעממים מאוד מהתרגילים ולרוב, נמנעים מלעשותם, דבר שפוגע בשיקום ומחריף את הבעיה הקיימת. לפתרון הבעיה, מהנדסי רפאל יצרו סד לירך, שנועד לעודד את הילדים לבצע את הפעולה ואף לעשות אותה בעבורם. 

 

"במרחב החדשנות שבבית החולים אלי"ן החיפוש אחר פתרונות נמשך יום אחרי יום", אומרת מנכ"לית בית החולים, מורית בארי. "אנחנו רואים בכך מציאות מתבקשת מאליה, במטרה לספק פיתרון לכל בעיה אצל כל ילד. לראייתנו, העולם נהיה מעט טוב יותר עם כל רגע של שיפור לאדם היחיד".

 

  • מכירים ילד או ילדה שיש להם איזשהו קושי פיזי או צורך שלא ניתן לקנות עבורו פתרון פשוט, או שהפיתרון המוצע הוא יקר בצורה שלא מאפשרת את קנייתו? עודדו אותם לפנות לבית חולים אלי"ן. לפרטים נוספים ולתרומות לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים