שתף קטע נבחר

לאחר מאבק של שנים: מו"מ להסכם קיבוצי בקופ"ח מאוחדת

לאורך זמן רב סירבה ההנהלה להכיר בהסתדרות הרפואית כארגון היציג של עובדי הקופה, אולם הוראת בג"ץ על מחיקת תביעה להכיר ביציגות הארגון סללה את הדרך לקיום המשא ומתן

הנהלת מאוחדת החלה לנהל מו"מ קיבוצי עם עובדי קופת החולים באמצעות ההסתדרות הרפואית (הר"י). זאת, לאחר פרק זמן משמעותי שלא נוהלו מגעים בין הצדדים.

 

מפרקי הפועל תל אביב הגישו תביעה בסך 12 מיליון שקל נגד אלי טביב

64% מהתלונות על אפליה בעבודה בעשור האחרון - מצד נשים

 

הנהלת קופת החולים סירבה להכיר בהר"י כארגון היציג של עובדי מאוחדת, והעניין התגלגל לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה שלפני שנתיים הכיר בהסתדרות הרפואית כארגון היציג בקופת החולים.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

הנהלת מאוחדת לא השלימה עם הפסיקה, והגישה עליה ערעור לבג"ץ, אולם בימים האחרונים החליט בג"ץ למחוק את הערעור, בהסכמת הצדדים, כלומר הכיר באופן סופי ביציגות של ארגון העובדים במאוחדת - החלטה שסללה את הדרך לקיום המו"מ הקיבוצי בין הצדדים.

 

רופאי מאוחדת החלו להתאגד בהסתדרות הרפואית בשנת 2015. זמן קצר לאחר מכן, פנתה ההסתדרות הרפואית להנהלה בבקשה לפתוח מולה במשא ומתן, אך משבקשתה לא נענתה, היא עתרה לבית הדין האזורי לעבודה בדרישה לחייב את ההנהלה לקיים עמה משא ומתן.

 

ואולם, בית הדין האזורי לא הכיר בהתאגדות בטענה שלא הוכח כי שליש מהרופאים המועסקים בקופה הצטרפו להתאגדות, התנאי הדרוש להכרה זו.

 

מאוחדת: לא נחתום על הסכם שיגדיל את הגירעון

בהסתדרות הרפואית ערערו על ההחלטה לביה"ד הארצי לעבודה, שקיבל אותה בדצמבר 2017 ופסק שיש להכיר בהתאגדות. בהנהלה עתרו לבג"ץ, אולם משהורה למחוק את הערעור נסללה הדרך להכרה בהתאגדות.

 

התפתחות זו מגיעה חודש לאחר חשיפת "כלכליסט", לפיה נבחנת אפשרות למזג בין שתי קופות החולים הקטנות - לאומית ומאוחדת, במטרה ליצור קופת חולים שלישית וחזקה שתנסה להילחם בדואופול של כללית ומכבי.

 

שתי האחרונות שולטות כבר על 78% ממבוטחי קופות החולים. כמו כן לפני כשבועים נחשף בכלכליסט כי משרד האוצר הצהיר על כוונתו למנות חשב חיצוני לקופת חולים מאוחדת, והמינוי עוגן בהסכם התייעלות שהגיע לידי "כלכליסט". יצוין, כי החשב יהיה ככל הנראה חשב צופה, שיוכל רק לדרוש מידע ושהנתונים הכספיים יהיו גלויים בפניו, ולא חשב מלווה שיהיו לו גם סמכויות ניהול של הכספים בפועל.

 

ההסכם, שנחתם בין משרדי האוצר והבריאות למאוחדת, מחייב את הקופה למכור בשנתיים הקרובות נכסים בשווי 120 מיליון שקל.

 

מהנהלת קופ"ח מאוחדת נמסר בתגובה: "מאוחדת מכבדת מאוד את רופאיה ועובדיה ותבחן את דרישות ארגוני העובדים היציגים, בשים לב לגירעון העמוק שבו היא נתונה כעת. בכל מקרה, מאוחדת לא תוכל לחתום על הסכם כלשהו שיגדיל את גירעון הקופה קודם שמאוחדת תשוב לאיתנותה הכלכלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
קופ"ח מאוחדת
צילום: ירון ברנר
מומלצים