שתף קטע נבחר

מנהיג הליכוד הפך להיות חשוב מהרעיון

כואב לראות את התנועה שהייתה לי בית הופכת למקום כזה. בנימין נתניהו התסיס השטח כדי להפוך את גדעון סער לדמון. זאת דמוקרטיה?

 

כנס התמיכה בבנימין נתניהו לקראת הפריימריז לראשות הליכוד (צילום: עמית שאבי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)

יום שבו ניתנת לכ-120 אלף מתפקדי הליכוד הזכות ללכת אל הקלפיות כדי לבחור את יו"ר התנועה, שהוא גם מועמדם לראשות הממשלה, אמור להיות יום של חג.

 

 

77 מבין חברי הכנסת המכהנת כיום מונו על ידי ראש המפלגה שלהם - ברצותו ימנה וברצותו ידיח. 11 חברי הכנסת של העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי נבחרו באופן חלקי (רק במרצ יש עדיין בחירות דמוקרטיות), ורק 32 חברי הכנסת של הליכוד נבחרו בפריימריז.

 

בליכוד התהדרנו תמיד בדמוקרטיה הפנימית. כה גאים היינו, עד שמעולם לא ראינו בקריאת תיגר על המנהיג - אפילו כאשר היה ראש ממשלה מכהן - מעשה של "בגידה", "חתרנות", "פוטש", או איזה סוג של הכרזת מלחמה, כפי שיש מי שמכנים את החלטתו של גדעון סער להתמודד מול בנימין נתניהו.

 

אולמרט התמודד מול שרון ב-1999. נתניהו עצמו, כשר חוץ ב-2002, התמודד בפריימריז על ראשות התנועה ומועמדות לראשות הממשלה מול מי שמינה אותו, ראש הממשלה אריאל שרון, מבלי הנד עפעף. והפסיד. שרון, אגב, מינה אותו לאחר שניצח לתפקיד שר האוצר.

 

ועוד: מול נתניהו התמודדו גם משה פייגלין, סילבן שלום, והאחרון שבהם, דני דנון ב-2014 ערב הבחירות לכנסת ה-20.

 

כך שכאשר ב-3 באוקטובר השנה פורסמה הודעת דובר הליכוד על כך שנתניהו שוקל פריימריז על ראשות הליכוד, וסער צייץ "אני מוכן", איש לא יכול היה להעלות על דעתו אילו יצרים תעורר ההתמודדות הזו.

 

בעוד סער ותומכיו שמרו על ממלכתיות וכבוד לראש הממשלה, לא כך נהג נתניהו. הוא ירד אל השטח והתסיס אותו כאחוז תזזית. אחרי שפעמיים נכשל בהרכבת קואליציה ובהקמת ממשלה השנה, הבין נתניהו את הסכנה האורבת למנהיגותו ולא בחל באמצעים. באמצעות שליחיו בממשלה ובכנסת דאג שסער, האיש שאותו מינה למשרת אמון מהבכירות ביותר - מזכיר הממשלה, יו"ר הקואליציה שלו, ראש מטה ההסברה שלו, ומה לא - יהפוך לדמון.

 

כואב לראות את התנועה שהייתה לי לבית מהיום שבו השתחררתי מצה"ל והתחלתי את לימודיי באוניברסיטה כשעל פנקס החבר שלי משנת 1970 - שעליו משורטטת מפת ארץ ישראל על שתי גדותיה - חתום מנחם בגין ז"ל, הופכת למקום שבו המנהיג חשוב מהרעיון.

 

זכויות רבות והישגים רבים לנתניהו בתפקידיו הרבים וכראש ממשלה. כל אלה לא יכולים להפוך לטענה כלפי פריימריז דמוקרטיים כמיטב המסורת המפוארת של הליכוד כאילו הם בלתי לגיטימיים. אדוני ראש הממשלה: כך פועלת דמוקרטיה.

 

  • לימור לבנת כיהנה כשרה מטעם הליכוד

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ערוץ הכנסת
לימור לבנת
באדיבות ערוץ הכנסת
מומלצים