שתף קטע נבחר

רצח והשליך לאוקיינוס: הוצאה להורג נדירה ביפן

לראשונה זה 10 שנים הוציאה טוקיו להורג אזרח זר: סיני שרצח משפחה שלמה. שותפיו השליכו את הגופות לאוקיינוס מחוברות למשקולות. יפן וארה"ב הן המדינות היחידות ב-G7 שעדיין מוציאות להורג, אמנסטי: "חוסר כבוד לזכות האדם לחיים"

בפעם הראשונה זה עשר שנים הוציאה היום (ה') יפן להורג אזרח זר – סיני שהורשע בשוד וברצח של משפחה בת ארבע נפשות ב-2003. האיש בן ה-40, וויי וויי, הוצא להורג בתלייה במתקן מעצר בפוקואוקה, שם המתין לעונש המוות שלו יותר מ-16 שנה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

יפן הוצאה להורג של רוצח סיני מ סין ()
הרוצח וויי וויי. "אנחנו שומרי חוק"

וויי הורשע ששדד ורצח בעל חנות בגדים, אשתו ושני ילדיהם בבית בפוקואוקה. שני שותפים סיניים שסייעו לו השליכו את גופות הנרצחים לאוקיינוס אחרי שחיברו אליהם משקולות. הוצאתו להורג מסיבה את תשומת הלב לעונש המוות ביפן, שהשימוש בו נמשך אף שמדובר במדינה דמוקרטית ואף שבמערב מותחים עליו ביקורת הולכת וגוברת.

 

שרת המשפטים של יפן מסאקו מורי אמרה היום שחתמה על הצו המאשר את הוצאתו להורג של וויי אחרי שנערכה בחינה מדוקדקת, וכי הביאה בחשבון את עמדותיה של התנועה העולמית נגד הוצאות להורג. מורי הדגישה כי יפן היא מדינה מכבדת-חוק וכי ההוצאה להורג מבוססת על מערכת המשפט הפלילי שלה.

 

"זה היה רצח בדם קר, רצח אכזרי באופן יוצא דופן שבו נרצחו ארבעה בני משפחה חפים מפשע, ארבעה בני משפחה שחיו באושר", אמרה מורי. שני שותפיו של וויי הועמדו לדין בארצם. אחד מהם נידון שם למוות ועל השני נגזר מאסר עולם.

יפן שרת המשפטים מסאקו מורי הוצאה להורג של אסיר (צילום: AFP)
שרת המשפטים היפנית. "רצח בדם קר"(צילום: AFP)

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" מסר היום שההוצאה להורג ביפן היא "היעדר מחריד של כבוד לזכות האדם לחיים". לדברי ארנולד פנג, חוקר מטעם הארגון במזרח אסיה, "יפן הראתה שהיא נמצאת הרחק מאחורי עמיתיה בעולם". הוא ציין כי יותר מ-100 מדינות בעולם כבר ביטלו את עונש המוות.

 

יפן וארה"ב הן שתי המדינות היחידות בארגון המדינות המתועשות G7 שעדיין משתמשות בעונש המוות. סקר שהזמינה ממשלת יפן העלה שרוב מוחץ בציבור היפני תומך בהמשך השימוש בעונש זה. כיום יש ביפן 112 נידונים למוות שעונשם טרם בוצע, בהם 84 המבקשים משפט חוזר.

 

הוצאות להורג של נידונים למוות מבוצעות ביפן תחת חשאיות רבה. אסירים אינם מקבלים הודעה על ההחלטה לבצע את העונש עד לבוקר שבו הם נתלים. בשנת 2007 החלה יפן לחשוף את שמותיהם של המוצאים להורג ופרטים מסוימים על פשעיהם, אבל הפרטים שהיא מספקת עדיין מעטים.

 

מאז חזר ראש הממשלה שינזו אבה לשלטון ב-2012 הוציאה יפן להורג 39 בני אדם. בשנה שעברה היא תלתה 15 איש, בהם גורו ו-12 חסידים מכת שהורשעו בפיגוע כימי ברכבת התחתית של טוקיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצח גם את הילדים. וויי וויי
מומלצים