שתף קטע נבחר

אחרי הדחייה: "הנישוב" באסדת לווייתן יתקיים ביום ג'

בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב כי נובל אנרג'י קיבלה אישור לקיים את הפעולה בכפוף לעמידה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים. הנישוב השבוע נדחה, לאחר שבמשרד אמרו שנובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים

לאחר שבמהלך השבוע דחה המשרד להגנת הסביבה את פעולת "הנישוב" באסדת לווייתן, הודיע בצהריים (יום ו') המשרד כי אישר לחברת נובל אנרג'י לקיים את הפעולה ביום שלישי הקרוב, זאת  בכפוף לעמידה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים של המשרד. בנובל אנרג'י אמרו כי תהליך הנישוב יחל בשעה 7:00 בבוקר והוא יימשך כ-8 שעות.

 

 

בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב כי "המשרד מדגיש כי לא יתפשר על עמידה בתנאים המקצועיים לביצוע הנישוב כפי שנהג עד כה, באופן הבטוח ביותר לציבור, ועם זאת, מחדד כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית".

 

במשרד להגנת הסביבה התייחסו גם לכוונת תושבים, המתגוררים באזור האסדה, להתפנות מבתיהם בזמן הנישוב. "אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב", נמסר בהודעת המשרד להגנת הסביבה.

 

אסדת גז לוויתן (צילום: AFP)
האסדה הסמוכה לחוף דור(צילום: AFP)

 

מנובל אנרג'י נמסר כי "מודל פיזור המזהמים, שנבנה בהתאם לדרישות המשרד ובאישורו, והורץ באופן ייעודי לתקופת ההרצה, מעיד באופן חד-משמעי כי תוספת הפליטה על החוף כתוצאה מתהליך הרצת האסדה (ביחס למצב ההתחלתי שלפני הפעלתה) צפויה להיות מזערית, בריכוז שלכל היותר יגיע ל 0.135 מיקרוגרם לקוב. ריכוז נמוך משמעותית מערך הסביבה והיעד היממתי לבנזן הקבוע בתקנות אוויר נקי שעומד על 3.9 מיקרוגרם לקוב. כלומר הרבה פחות מהתקן".

 

בשלב המכונה "נישוב" יפתחו בנובל אנרג'י את שתי הבארות הראשונות, מתוך ארבע בארות המאגר, ויזרימו מהן לראשונה גז טבעי לאסדת הטיפול. פעולת צפויה להימשך עד 8 שעות. הגז הטבעי ידחוס בהדרגה חנקן שהיה בצנרת, ובהמשך חנקן מעורב בגז ינושב באמצעות מתקן ייעודי שבקצה זרוע האסדה למשך כ- 8 שעות. התהליך יבוצע פעמיים בהפרש של 3-4 ימים. בפעם הראשונה בשתי בארות וצינור אחד ולאחר מספר ימים בשתי הבארות הנותרות ובצינור השני.

 

בחברה ובמשרד להגנת הסביבה אישרו כי בעת התהליך ייפלטו כמויות גדולות מהרגיל של חומרים מזיקים – בהם בנזן – אולם טענו כי הכמויות לא יסכנו את תושבי חוף הכרמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
אסדת לווייתן. 10 ק"מ מהחוף
Photo: AFP
מומלצים