שתף קטע נבחר

נתניהו: "חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה"

באירוע הדלקת נרות של הליכוד בתל אביב התייחס נתניהו לסוגיית החסינות: "אודיע תוך יומיים על החלטתי, אבל דבר אחד ברור - חסינות היא לא נגד הדמוקרטיה". עוד אמר: "נביא הסכמי שלום עם כמה מדינות ערב". על השאלה אם ניתן יהיה להטיל עליו את הרכבת הממשלה חרף כתבי האישום - הדגיש: "רק העם יחליט מי ינהיג אותו"

 

 

לראשונה מאז החל קמפיין הפריימריז התכנסה הערב (יום א') מפלגת הליכוד במלון דן פנורמה בתל אביב, לאירוע חגיגי להדלקת נר שמיני חנוכה, שבו לוקחים חלק כל חברי הרשימה ולא רק תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו. עד לרגע האחרון נותרה פתוחה השאלה אם ח"כ גדעון סער, שהפסיד ביום חמישי בפער מוחץ, יופיע גם הוא, ואם כן - האם ילחץ את ידו של יריבו נתניהו. סמוך ל-19:00 הגיע סער למקום והתקבל בקריאות "ביבי, ביבי". נתניהו עצמו הגיע רק אחרי 20:00. בנאומו הוא התייחס לסוגיית החסינות, ואמר: "אני אודיע תוך יומיים על החלטתי (אם לבקש את החסינות, ס"ח ומ"א). אבל אני רוצה להגיד לכם דבר אחד: חסינות היא לא נגד הדמוקרטיה, חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה".

 

הוא הודה לחברי הליכוד שיצאו להצביע בפריימריז, ובלי להזכיר את שמו של סער אמר: "הייתה כאן הכרעה דמוקרטית סוחפת, ברורה, חד משמעית. אני אומר ליריבנו הנכבדים בני גנץ ויאיר לפיד, למה אתם לא עושים פריימריז אצלכם? ממה אתם חוששים? תעשו דמוקרטיה אצלכם. מספיק עם הקוקפיט. לאורך השנים טסתי די הרבה, ואני לא זוכר שראיתי אף פעם קוקפיט עם ארבעה טייסים. ההוא מדבר עם בני, הוא מדבר עם יאיר שמדבר עם גבי שהולך לבוגי. אחד מושך את הסטיק ימינה, השני שמאלה. קיבלתי כאב ראש, לקחת אדוויל. אפשר למחוק את מה שאמרתי? שלקחתי אדוויל? כי אני חושש שעשיתי פרסום חיובי למישהו וזה יכול להיות תיק 900 אלף".

 

לקראת הדיון בבג"ץ ביום שלישי בשאלה אם ניתן יהיה להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד שנגדו תלויים כתבי אישום, אמר נתניהו: "העיקרון שלמדתי באוניברסיטה ועוד לפני כן, שדמוקרטיה זה שלטון העם. רק העם מחליט מי ינהיג אותו ולא אף אחד אחר. אני לא מעלה על דעתי שמישהו יתערב בתהליך הדמוקרטי, שמישהו יפגע פגיעה אנושה בדמוקרטיה".

 

 
הדלקת נר שמיני של חנוכה עם בנימין נתניהו שרים ו גדעון סער ליכוד ב דן פנורמה בת
נתניהו באירוע הדלקת נרות של הליכוד, הערב(צילום: מוטי קמחי)
חצי חצי קמפין בחירות נשים למען בנימין נתניהו ו דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: מוטי קמחי  gettyimages )
השראה מטראמפ: שלט באירוע הערב (מימין) מול שלט מכנס של טראמפ(צילום: מוטי קמחי gettyimages )
 

הדלקת נר שמיני של חנוכה עם בנימין נתניהו שרים ו גדעון סער ליכוד ב דן פנורמה בת
גדעון סער בתל אביב, הערב(צילום: מוטי קמחי)

הדלקת נר שמיני של חנוכה עם בנימין נתניהו שרים ו גדעון סער ליכוד ב דן פנורמה בת
גדעון סער, הערב בהדלקת הנרות של הליכוד(צילום: מוטי קמחי)

הדלקת נר שמיני של חנוכה עם בנימין נתניהו שרים ו חברי כנסת ליכוד ב דן פנורמה בת
נתניהו, הערב בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

הדלקת נר שמיני במעמד בנימין נתניהו וחברי הליכוד (צילום: מוטי קמחי)
הדלקת נר שמיני של הליכוד, הערב(צילום: מוטי קמחי)
 

נתניהו הבטיח כי "אנחנו מקרבים אלינו את מדינות ערב שכבר מדברות בגלוי על נורמליזציה ועל יחסי שלום. הם אומרים 'ישראל היא לא האויב שלנו, ישראל היא בת הברית החיונית שלנו'. ואני מתכוון בשנים הקרובות להגיע להסכמי נורמליזציה. תזכרו את הדברים: נביא הסכמי נורמליזציה ושלום עם כמה וכמה מדינות ערב". לאחר מכן הוסיף: "נביא הכרה אמריקנית בריבונות ישראל על כל היישובים ביהודה ושומרון".

 

עד נאומו של נתניהו על הבמה, את מירב תשומת הלב קיבלה הגעתו של גדעון סער. בליכוד העריכו כי מרגע שהבהיר שהוא מקבל את ההכרעה הדמוקרטית בפריימריז, ויירתם יחד עם חברי הכנסת שתמכו בו לטובת הצלחת המפלגה בבחירות, לא יהיה מנוס אלא להגיע לאירוע. היעדרות ממנו, אמרו, תעביר מסר הפוך מזה שסער חידד עם פרסום התוצאות.

 

האירוע התקיים ברקע הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" הבוקר, שלפיו גורמים בכירים בליכוד אמרו ש"אם סער ימשיך לעשות טעויות הוא יימחק". במהלך היום התראיין בנושא ח"כ דוד ביטן, שהתייחס לעניין החסינות של ראש הממשלה ואמר שאם מישהו יתנגד לה - כולל סער- הוא יימחק מהרשימה.

 

בתגובה כתב סער בחשבון הטוויטר שלו: "עוד לא למדתם שאיומים לא עובדים עליי? זו לא דרך הליכוד".

 

התגובה לבג"ץ: "שפקיד ציבור יקבע?"

עוד הערב הגיש נתניהו באמצעות עורכי דינו את התגובה לעתירה לבג"ץ בדרישה למנוע מהנשיא מלהטיל על נאשם בפלילים את מלאכת הרכבת הממשלה. בתגובה נטען כי "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם – זה העם, לא אף אחד אחר. אחרת זה פשוט לא דמוקרטיה".

 

עוד טען נתניהו שיש לדחות את העתירה על הסף כי "העתירה מהווה ניסיון לגרור את בית המשפט לסוגיה שכלל אינה 'שפיטה', כלל אינה בסמכותו של בית המשפט וכלל לא אמורה לבוא לפתחו, אלא להכרעת ציבור הבוחרים בלבד.

 

מדובר, לטענתו, "בסוגיה פוליטית לחלוטין שצריכה להיות מוכרעת אך ורק על ידי הציבור, ואף אין כל מקום להתערבותו של בית המשפט הנכבד בשיקול דעתו של נשיא המדינה, בהחלטתו על איזה חבר כנסת להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה". קבלתה, גורס נתניהו, "תגרום למצב בו פקיד ציבור בודד (היועץ המשפטי לממשלה) - רם דרג ככל שיהיה - יקבע במקום הציבור הרחב מי יכול לנהל את המדינה ומי לא".


פורסם לראשונה 29/12/2019 19:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים