שתף קטע נבחר

מאות מפגינים נגד אסדת לווייתן: "לא ננוח עד שישראל תשתחרר מהגז"

תושבי חוף הכרמל והאזור הגיעו בשיירה לקריית הממשלה בתל אביב במחאה על הרצת אסדת הגז לווייתן. בשעות האחרונות התפנו רבים מבתיהם מחשש לפליטת גזים רעילים. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "יותר מסוכן להיות בצומת עזריאלי"

  

מאות מפגינים הגיעו הבוקר (שלישי) אל קריית הממשלה בתל אביב כמחאה על הפעלת אסדת הגז לוויתן, הממוקמת כ-10 ק"מ מחוף דור. בשעות האחרונות, תושבים רבים בחרו להתפנות מבתיהם ביישובי חוף הכרמל והאזור מחשש לפליטת גזים רעילים במהלך תהליך הנישוב.

 

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
מפגנים בת"א(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אומרים עלינו שאנחנו בפאניקה, אבל הפאניקה היחידה שאנחנו מזהים זו הפאניקה של חברות הגז", אמרו המפגינים. "נמשיך להילחם למען החיים בכל הכוח. לא ננוח ולא נישן עד שישראל תשתחרר מהגז ועד שננשום אוויר נקי".

 

לטענת המפגינים, בזמן הרצת האסדה צפויים להיפלט במשך שעות גזים כגון בנזן, הידוע כחומר מסרטן, חנקן וחלקיקים נוספים שעלולים לפגוע בדרכי הנשימה. כמה מהתושבים שגרים בסביבת החופים הקרובים לאסדה טוענים לאובדן אמון בממשלה - והחליטו לעזוב את בתיהם במחאה.

 

ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן), שהגיעה להפגנה, אמרה כי "אנחנו צריכים לדרוש שקיפות, אכיפה וניטור בידי רשויות הממשלה ולא בידי הגורמים המזהמים". המפגינים הוסיפו כי "לא אנחנו צריכים להתפנות, נובל אנרג'י, הטייקונים והפוליטיקאים הם אלה שצריכים לעזוב".

 

יו"ר התנועה הירוקה סתיו שפיר הוסיפה: "לא להאמין שאזרחים צריכים לקום, לצאת מהעבודה, לעזוב את הבית וללכת להפגין מול קריית הממשלה כדי שישמעו אותם. זה לא אמור להיות ככה, במדינה מתוקנת, האינטרס של האזרחים עומד לפני חברת נובל אנרג'י".

 

 

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חברת נובל אנרג'י החלה הבוקר בהזרמת הגז אל צינורות האסדה, ובשעה 07:00 הוציאה לפועל את השלב השלישי בהרצת האסדה -  פתיחת שתיים מתוך ארבע בארות הגז הטבעי אשר יזרימו מהן לראשונה גז טבעי לאסדת הטיפול. פעולת הנישוב הראשונה צפויה להימשך עד 8 שעות, שבמהלכן הגז הטבעי ידחוס בהדרגה חנקן שהיה בצנרת, ובהמשך חנקן שמעורב בגז ינושב באמצעות מתקן ייעודי שבקצה זרוע האסדה. התהליך יבוצע פעמיים בהפרש של 4-3 ימים, בפעם הראשונה בשתי בארות וצינור אחד ולאחר מספר ימים בשתי הבארות הנותרות ובצינור השני.

 

אחרי שהנישוב הקודם נדחה שעות טרם תחילתו, פרסם אתמול המשרד להגנת הסביבה כי חברת נובל אנרג'י עמדה בכל התנאים שהציב להרצת אסדת לוויתן והנישוב מתקיים כמתוכנן.  

 

בהודעת המשרד צוין עוד כי "אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים, ולפי חוות הדעת של כל המומחים לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב". בנוסף נמסר כי השר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד ובכירים וצוותים נוספים יהיו נוכחים ביישובי חוף הכרמל ובתחנות הניטור, וכי מפקחי המשרד יהיו באסדה בשעת הנישוב".

 

בדרך להפגנה בקריית הממשלה (צילום: שומרי הבית)
(צילום: שומרי הבית)

בדרך להפגנה בקריית הממשלה (צילום: שומרי הבית)
(צילום: שומרי הבית)

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר בתגובה כי "הרבה יותר מסוכן להיות עכשיו בצומת עזריאלי מאשר להיות ביישובי חוף הכרמל, אני נמצא מהבוקר בחוף הכרמל, מסתכל על נתוני תחנות הניטור ומבין שהמצב פה די רגוע, יש כאן ריכוזים בין הנמוכים בארץ, לעומת זאת אני לא בטוח שבצומת עזריאלי ריכוז הבנזן הוא לא הרבה יותר גבוה".

 

בריאיון לאולפן ynet אמר סמט כי "כניסתו של הגז הטבעי בישראל בהדרגה אמורה להוריד את תחנות הכוח. ישנה החלטת ממשלה שמדברת על זה ונוקבת במועדים. אנחנו חייבים בשלב הנוכחי להתבסס גם על תחנות כאלה ועדיף שהן יהיו עשרות מונים בגז מאשר בפחם".

 

המשרד מסר כי נכון לשעה 09:00, ריכוזי הבנזן שנמדדו בתחנות הניטור דומים לריכוזי הרקע בשבועות האחרונים. לאחר שהמליצו לתושבים להוריד את אפליקציית נתוני איכות האוויר והתבשרו על קריסתה, ציינו במשרד כי התקלה טופלה והמידע שהופיע בה לא השתנה.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר בשבוע שעבר כי בהפעלת האסדה אין סכנה ממשית: "קצת נמאס לי לעסוק בתורות קונספירציה, בפאניקות ובהפחדת הציבור בצורה כזאת חסרת אחריות וחסרת בסיס", אמר. לדבריו, בעולם יש אסדות רבות הנמצאות לא רחוק מיישובים ומעולם לא הייתה עם זה בעיה: "מנסים לעורר פאניקה מיותרת ולמנוע מהלך שנועד להקטין את הזיהום, להחליף את הפחם ולנקות את האוויר ל-9 מיליון אזרחי ישראל, רק בגלל שכמה אנשים שם בזיכרון יעקב ובחוף דור לא רוצים לראות אסדה אי שם הרחק בים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מפגינים בקריית הממשלה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים