שתף קטע נבחר

ה"נישוב" באסדת לווייתן התחיל. תושבים מתפנים

אף שבמשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות אומרים כי ההליך שמתקיים הבוקר באסדה מול חוף דור, ויכלול פליטת גזים למשך שעות, לא מסכן את תושבי חוף הכרמל - חלקם בחרו להתרחק מהאזור. "פוחדים שתהיה פה תחלואה עודפת, כמו בחיפה", אמרו

 

  

לאחר שורה של עיכובים, הליך "הנישוב" באסדת לווייתן התחיל הבוקר (שלישי) במסגרת פעילות ההרצה של אסדת הגז לווייתן מול חוף דור. אף שבמשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות אישרו כי ייפלטו כמויות גדולות של חומרים מזיקים בהם בנזן - אך טענו כי לא קיים סיכון עבור תושבי חוף הכרמל, יש שבחרו להתפנות מבתיהם.

 

"פשוט שמו לנו עוד בז"ן אחד מול הבית", אמר תושב עין איילה, "בחיפה יש תחלואה עודפת, אנחנו מפחדים שאותו הדבר יקרה לנו פה".

 

עם זאת, ניר סהר, מנכ"ל איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון-כרמל - שמנטר את איכות האוויר באזור האסדה - אמר הבוקר כי "בינתיים נראה כי ערכי הבנזן באוויר שגרתיים". ב"נובל אנרג'י" אישרו שהליך הנישוב החל. ההודעה לעיתונות פורסמה בשעה 08:13, אולם ההודעה לבורסה דווחה בשעה 08:11.

אסדת גז לוויתן (צילום: AFP)
אסדת הגז לוויתן. 10 ק"מ מהחוף(צילום: AFP)
 

סהר ציין עוד כי "ב-02:00 לפנות בוקר נפתחו שתי בארות ראשונים של אסדת לווייתן. הגז התחיל לזרום ודוחק את החנקן שנמצא בצנרת. בשעה 07:30 קיבלנו דיווח שהחנקן התחיל לצאת, ייקח לו בסביבות חמש שעות עד שהוא ייצא לגמרי מאסדת הגז, ובסביבות השעה 12:30-13:00 עד השעה 15:00 אחר הצהריים יתחילו להיפלט אותם מזהמים שנובל אנרג'י הצהירו שייפלטו.

 

"נראה שערכי הבנזן מאוד נמוכים, שגרתיים לגמרי ממה שראינו בשנה האחרונה. הציבור יכול להיכנס לאתר של האיגוד, להיכנס לאפליקציה ולראות את הערכים של אותם מזהמים אונליין, כדי לראות שבאמת איכות חיי התושבים נשמרת והערכים נשמרים".

 

 

בשל אי-עמידה בתנאי הגנת הסביבה: ה"נישוב" באסדת הגז נדחה

אחרי הדחייה: "הנישוב" באסדת לווייתן יתקיים ביום ג'

 

הליך הנישוב מתקיים לאחר שבמשרד להגנת הסביבה עדכנו אמש כי "חברת נובל אנרג'י עמדה בכל התנאים הסביבתיים-המקצועיים של המשרד. זאת, בהמשך להודעה המוקדמת שניתנה ביום שישי. לפיכך, הנישוב באסדת לווייתן יתקיים מחר, יום שלישי, בשעות הבוקר המוקדמות, כמתוכנן".

 

בהודעת המשרד צוין עוד כי "אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים, ולפי חוות הדעת של כל המומחים לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב". בנוסף נמסר כי השר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד ובכירים וצוותים נוספים יהיו נוכחים ביישובי חוף הכרמל ובתחנות הניטור, וכי מפקחי המשרד יהיו באסדה בשעת הנישוב".

 

עוד צוין כי דיווחים מהתחנות ישודרו און-ליין באתר האיגוד ובחדר הבקרה - החל משעה 06:30 בבוקר. "אנחנו ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה 'אוויר בסביבה' ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזור", נכתב.

 

משתמשים רבים דיווחו הבוקר על תקלה באפליקציית "אוויר בסביבה", שאמורה לספק נתוני מדידות איכות אוויר ברחבי הארץ. המשרד להגנת הסביבה מסר כי נעשה טיפול מול הספק של האפליקציה כדי לפתור את הבעיה. עוד נמסר כי ניתן למצוא את כל הנתונים בזמן אמת באתר המשרד, במערך ניטור אוויר ארצי.

 

  

 

לפי נובל אנרג'י, צפוי להיות שחרור רציף של גזים במשך 8 שעות הנישוב, כאשר בסך הכול ייפלט 76 ק"ג בנזן בשלוש השעות האחרונות לתהליך. מומחים מזהירים כי מודל של נובל אינו מדויק - ובחוות הדעת של פרופ' דוד ברודאי ופרופ' אורי דיין מהאוניברסיטה העברית נטען כי הערכים צפויים להיות גבוהים יותר. מנגד, במשרד להגנת הסביבה הודיעו כי גם במודל הקיצוני ביותר שלוקח בחשבון את כיוון הרוח - ההשפעה על אזור החוף צפויה להיות מזערית.

 

בתוך כך, תושבים בחרו לעבור זמנית למקום אחר על דעת עצמם, מחשש שפעולת הנישוב תפגע בבריאותם. ייתכן כי מדובר בצעד שמראה על אובדן אמונה במשרדי הממשלה האמונים על איכות הסביבה ושמירה על בריאות הציבור.

 

אחד מהם הוא אלעד שי (50) ממושב עין איילה, פעיל מקומי נגד האסדה, שהודיע כי יתפנה יחד עם אשתו וארבעת ילדיו בגילאי 10-18. "אנחנו נעבור לאזור המרכז, יהיו פה כמויות גדולות של בנזן ואנחנו חוששים. הדברים של משרדי הממשלה לא מרגיעים אותי. פשוט שמו לנו עוד בז"ן אחד מול הבית. אנחנו רואים שבחיפה יש תחלואה עודפת - ואנחנו פוחדים שזה יקרה גם פה. אנחנו לא מבינים מה הרווח בלסגור את הפחמיות ולהפעיל את אסדת הגז מולנו".

 

"לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב"

לפני ארבעה ימים, במשרד להגנת הסביבה התירו לנובל אנרג'י לפרסם הודעה לציבור בדבר מועד הנישוב באסדה - עוד בטרם הודיעו כי עמדו בכל התנאים הסביבתיים. אז הם ציינו כי "אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב".

 

במשרד הבריאות מסרו אז כי "כמות הפליטות האמורה להתפזר כתוצאה מהרצה ומפעילות שגרתית של אסדת לווייתן, מוערכת על פי המודלים של המשרד להגנת הסביבה. על פי הערכות אלו, נמצא כי לא קיימת תוספת סיכון משמעותית לבריאות הציבור בתקופת ההרצה באזורים שבהם קיימים ריכוזי אוכלוסיה. משרד הבריאות ימשיך לעקוב אחר הנותנים כל העת כדי לוודא שבריאות הציבור איננה נפגעת".

 

גם בנובל מסרו כי האסדה עומדת בכל התנאים המחמירים ביותר בנושא הגנת הסביבה, וכי כל הגורמים הרשמיים קבעו מפורשות כי לא נשקפת כל סכנה שהיא מהפעילות. עם זאת, כאמור, תושבים באזור חושבים - ופועלים - אחרת.


פורסם לראשונה 30/12/2019 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים