שתף קטע נבחר

בעקבות הפרסום ב-ynet: גם "בני עקיבא" מצטרפת לנובי גוד

לחגיגות הנובי גוד בקרב צעירים דתיים מברית המועצות לשעבר יצטרפו השנה תנועת "בני עקיבא" הדתית, שהגדילו לתלות שלטים המברכים את החוגגים ברוסית ובעברית. יונתן דובוב שהתראיין בנושא אומר כי "זה צעד מרגש. הגיע הזמן לפתוח פרק חדש ביחסים שבין הקהילה הרוסית ודור 1.5 למגזר הדתי לאומי"

הפרסום עשה את שלו: הכתבה שהתפרסמה אתמול (ב') ב-ynet ובה צעירים דתיים, יוצאי ברית המועצות, מזמינים את כלל הציבור הישראלי לחגיגות הנוביגוד שיתקיימו החל מהערב (ג') הצליחה לייצר שיח לוהט של בעד ונגד החגיגות בקרב הציבור הדתי-לאומי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

הטענות שהועלו בדבר היותו של החג אזרחי ללא שייכות דתית הניעה את תנועת "בני עקיבא" הדתית לאומית להציב שלטים שמברכים את עולי חבר העמים. בעשרה סניפי התנועה ברחבי הארץ נתלו שלטים המאחלים לציבור העולים "נובי גוד שמח", בשפה העברית והרוסית. מחוז שרון-שומרון, שהוביל מהלך זה יקיים פעילות מיוחדת לציון הנובי גוד שתכלול עדות ממקור ראשון של עולה מברית המועצות.  

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"זו ממש מהפכה עבור הציבור הדתי" אומר יו"ר צעירי מפלגת "הבית היהודי", עורך דין יונתן דובוב שגם הגדיל להצטלם עם השלט בפתח תקווה.

 

יונתן דובוב מטצלם עם השלט (באדיבות יונתן דובוב)
עורך דין יונתן דובוב(באדיבות יונתן דובוב)

 

דובוב, מייסד מועדון "גולה" בפתח תקווה, יערוך בפעם השלישית ברציפות במקום מסיבת נובי גוד כשרה למהדרין, בה ישתתפו עולים וצברים. והפעם: גם חברים מהתנועה.

 

בדרך לקבלה

התופעה במסגרתה צעירים דתיים שמשפחותיהן עלו לישראל מחבר העמים,המציינים וחוגגים את ערב השנה האזרחית החדשה, קיבלה התייחסות לאורך השנים, בקרב הציבור הדתי-כאל חג נוצרי.

 

 

ההחלטה של "בני עקיבא" להציב את השלטים היא צעד יוצא דופן מאחר ובמשך שנים רבות, הרבנות הראשית נאבקה נגד הצבת כל סממן שמזוהה עם חג המולד וסילבסטר. בנוסף, במספר יישובים בארץ מועצות דתיות אף איימו לשלול כשרות מבתי עסק שיציינו את החג בעזרת הצבת עץ אשוח.

 

צעד משמעותי בקבלת האחר

בתנועה הדתית לאומית אישרו כי אכן נתלו שלטים במספר ישובים, ובהם פתח תקווה ואריאל. השלט החגיגי כולל, בנוסף לברכה בעברית גם את הברכה המסורתית בשפה הרוסית "!С новым годом" (ס נובים גודום – כלומר שנה חדשה), וגם את פרטי המרכזת של הסניף, במטרה לעודד ילדי עולים להצטרף לתנועה.

 

דובוב יונתן עורך דין  (צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)
נובי גוד כשר למהדרין(צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)

 

עו"ד יונתן דובוב, יו"ר צעירי מפלגת "הבית היהודי", שעלה לישראל בשנות ה-90, בירך על היוזמה: "משמח לראות ש'בני עקיבא' כחלק מהיותה תנועה של עם, עושה תיקון היסטורי ביחס לעולי ברית המועצות, ומתייחסת לשורשים ולמורשת שלהם. זה צעד משמעותי בקבלת האחר ובהכנסתו כשווה בין שווים בתוך כנפי תנועת הנוער והמגזר.

 

"זכיתי להדריך בסניף היחיד בארץ שמיועד לעולים אלו, בו הענקנו ערכים משותפים מתוך הבנה כי לכולנו יש מה ללמוד אחד מהשני, ומרגש ש'בני עקיבא' לא מסתפקת רק בכך, אלא פותחת את סניפיה למרחב הקהילתי מסביבה תוך ברכה מרגשת ובציון ה'נובי גוד', מקרבת אליה את מיליון וחצי יוצאי חבר העמים. הגישה הזו לא מובנית מאליה ואני מודה להנהגת התנועה שכבר שנים משלבת את הסיפור של עולים אלו בתוך מארג התרבות והווי הישראלי המתגבש", הוסיף.

 

חוגגים נוביגוד (צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)
חוגגים נובי גוד ישראלי(צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)

 

לדבריו, המועד האזרחי מהווה הזדמנות פז לתיקון, להפלת החומות ולהכיר את התרבות של עולים ברית המועצות."הגיע הזמן לפתוח פרק חדש ביחסים שבין הקהילה הרוסית ודור 1.5 למגזר הדתי לאומי עם יהדות מאירת פנים, תוך הפרייה והיכרות הדדית. 20 שנה הייתי צריך לבחור בין להיות דתי לבין להיות רוסי. הדור הנוכחי כבר לא יהיה נתון בדילמה הזו - אפשר גם וגם, מבלי לוותר על הזהות".


 

"יש רצון להכיר את הסיפור הציוני של הקהילה"

האמן מני קושנר (MENI) שחיבר השנה שיר מיוחד שבו הוא מסביר את ההבדל בין "נובי גוד" ל"סילבסטר", הוסיף ואמר בכנות: "האמת שאני לא איזה חסיד נלהב של נובי גוד - פשוט נמאס לי מהבורות כלפי הציבור שלנו, דוברי הרוסית. אומרים עלינו כל כך הרבה דברים לא נכונים, לרוב מצחיקים אבל לפעמים ממש מרגיזים. החלטתי שאני נכנס בעניין הזה ובין השאר כתבתי את השי במטרה ליצור שיח בחברה

הישראלית. על פי השלטים של 'בני עקיבא', נראה לי שזה די הצליח".

 

האמן מני קושנר (צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)
האמן מני קושנר(צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי)

 

מזכ"ל "בני עקיבא", יאיר שחל מסר בתגובה: "הפעילות הזו מצטרפת לפעילות שמקיימת התנועה לחיבור עם עולי ברית המועצות בשנתיים האחרונות. זוהי חלק מהחלטה אסטרטגית שקיבלה התנועה בוועידת ההנהגה הארצית של התנועה שהתקיימה בגוש עציון ורואה בעולי ברית המועצות חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, ומתוך רצון אמיתי שהחברה כולה תכיר ותשמע את הסיפור הציוני הגדול של מאות אלפי העולים שהגיעו ארצה החל מתחילת שנות ה-90".

 

הוא מוסיף כי "בני עקיבא" תמשיך לפעול בתחום זה במטרה להרחיב את הפעילות והעשייה לפעילות כלל ארצית וחיבור כלל חניכי התנועה לעליה ציונית זו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות יונתן דובוב
נובי גוד שמח
באדיבות יונתן דובוב
צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי
נובי גוד כשר
צילום: שמוליק דודפור | עריכה: רותם שבתאי
מומלצים