שתף קטע נבחר

נתניהו הכריז שיבקש חסינות: "רק זמני"

כמה שעות לפני פקיעת המועד האחרון להגשת הבקשה, ראש הממשלה הודיע כי יבקש מיו"ר הכנסת חסינות מפני העמדתו לדין. כעת מוקפאים ההליכים נגדו. ליברמן: נצביע נגד החסינות - ונתמוך בהקמת ועדת הכנסת

 

 

 

שעות לפני המועד האחרון, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (רביעי) כי בכוונתו לבקש מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חסינות מפני העמדה לדין. ynet העביר את ההצהרה בשידור ישיר.

 

נתניהו הסביר כי החסינות, לפי החוק, היא זמנית ומתבטלת עם סיום כהונת הכנסת. "על פי החוק, אין לאף אחד אפשרות להימנע מהעמדה לדין", אמר ראש הממשלה. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הודיע כי מפלגתו תתנגד לחסינות לנתניהו ותתמוך בהקמת ועדת כנסת שתדון עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23 בבקשת ראש הממשלה.

 

כעת תובא ההצעה לכינוס ועדת כנסת לפתחו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. מלשכתו של יו"ר אדלשטיין נמסר כי "בכוונתו להיפגש עם היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון ולקבל את חוות דעתו (כפי שהפרוצדורה קובעת) - ואז יחליט כיצד לפעול".

 

הצהרתו של בנימין נתניהו בעניין בקשת החסינות מהעמדה לדין (צילום: רפי קוץ)
נתניהו, הערב(צילום: רפי קוץ)

 

"רבים מכם חושבים, כי ככה אמרו לכם, שהחסינות לנבחרי ציבור ניתנת לתמיד, שהיא מאפשרת לא לעמוד לדין אף פעם", אמר נתניהו. "זה פשוט לא נכון. על-פי החוק החסינות תמיד זמנית. היא מתבטלת עם סיום כהונת הכנסת שהעניקה אותה. על-פי החוק אין שום אפשרות, לאף אחד, להימנע מהעמדה לדין".

 

בהמשך לכך נתניהו התייחס לדבריו בראיון לפני הבחירות באפריל, אז כשנשאל "האם תנסה לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתך לדין?", השיב "מה פתאום? התשובה היא לא". "דייקתי בדבריי אז ואינני חוזר בי גם עכשיו. גם הערב, אני חוזר ואומר מה פתאום, לא קידמתי שום חום ולא שיניתי שום חוק. בכוונתי להתייצב בבית המשפט, לרסק את כל העלילות המופרכות נגדי.

 

"חוק החסינות נועד להגן על נבחרי ציבור מתפירת תיקים ולהבטיח שנבחרי העם יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם, לא רצון הפקידים", אמר, והזכיר את דברי הנשיא ראובן ריבלין אתמול בוועידת כלכליסט. "המחוקקים נתנו חסינות גורפת להגן על שליחי הציבור, ואם הפרקליטות והחוקרים יחליטו לנטרל חבר כנסת הם יפתחו נגדו בחקירה, והיו דברים מעולם".

  

נתניהו פתח את דבריו בהישגיו בשנים האחרונות, וציין בין היתר את הזרמת הגז ממאגר לווייתן. הוא המשיך בקו החריף נגד מערכת אכיפת החוק וטען ש"צריך להסיר צווי פרסום על עבירות פליליות שנוגעים לכל מי שחקר והכין את כתבי האישום נגדי".

 

 

כעת אמורה לדון בבקשת החסינות ועדת הכנסת, אולם הוועדה לא הורכבה בשנה האחרונה, כמו רוב הוועדות, בשל שלוש מערכות הבחירות הרצופות. באופן עקרוני ניתן להרכיב ועדה כזו, אך לשם כך נדרש רוב בין סיעות הכנסת. בכחול לבן כבר אמרו אתמול שינסו לקדם את הקמת הוועדה, לנוכח ההערכה שבהרכב הכנסת ה-23 שפוזרה לנתניהו לא יהיה רוב לחסינות.

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ ליברמן, הודיע כאמור כי מפלגתו תתנגד למתן חסינות לנתניהו. ליברמן תקף את ראש הממשלה ואמר: "עכשיו ברור מעבר לכל ספק - כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זאת החסינות. עם זה הוא קם בבוקר, את זה הוא חי ונושם במשך היום ועם הוא הולך לישון. מדינת ישראל הפכה לבת ערובה של הבעיה האישית, פרטית של נתניהו. אותו לא מעניין לא שמאל, לא ימין, לא דתיים ולא חילוניים. הדבר היחיד שעומד לנגד עיניו זה קואליצית חסינות. כל השאר בובה מייסס (סיפורי מעשיות). אנחנו, ישראל ביתנו, לא נהיה חלק מקואליצית החסינות. כולנו, פה אחד, נצביע נגד חסינות לנתניהו".

 

אביגדור ליברמן  (צילום: אבי מועלם)
ח"כ ליברמן(צילום: אבי מועלם)
 

שרת התרבות מירי רגב הייתה היחידה מבין חברי הקואליציה שהגיבה לטובת נתניהו. "כשהאכיפה הבררנית בולטת, כשהרדיפה הפקידותית צועקת - החסינות מתבקשת", מסרה רגב והוסיפה: "נתניהו הוביל את המדינה לעשור הטוב בתולדותיה, אני בטוחה שהעם יבחר בליכוד בראשות נתניהו, ויתעלם ממפריחי הסיסמאות". הבית היהודי, הימין החדש, ש"ס ויהדות התורה לא פרסמו דבר בעקבות ההצהרה.

 

ממפלגת עוצמה יהודית נמסר כי "ראש הממשלה צודק בבקשה שלו לחסינות, אבל לטעמנו זה לא מספיק. כאשר הפרקליטות עושה הכל על מנת להפיל ראש ממשלה מכהן, החסינות הקיימת לא מספיקה וחייבים לחוקק את החוק הצרפתי שמונע לחקור ראש ממשלה אלא בעבירות חמורות. עוצמה יהודית תפעל בכנסת הקרובה על מנת לחוקק את החוק החשוב הזה שימנע מהפקידים לנהל את המדינה".

 

במפלגת העבודה אמרו: "הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים בשוחד. נפעל להקמת ועדת כנסת כדי למנוע מתוכנית ההימלטות של נתניהו לצאת לפועל".

 

עוד אמרו בעבודה כי "נתניהו התחייב בשידור שלא להתחבא מאחורי חסינות, אך מילותיו כבר מזמן ריקות מתוכן, ממש כמו הבטחותיו האחרות: לדאוג לקשישים, להציל את מעמד הביניים הקורס, לדאוג לילדי עוטף עזה.הם, והחברה הישראלית כולה זקוקים לחסינות מפני מדיניות נתניהו".

 

ל-ynet נודע מוקדם יותר הערב כי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שתוכננה להימשך כשעתיים, הסתיימה בפועל לאחר כשעה מאחר שראש הממשלה נתניהו מיהר להתייעצויות האחרונות בעניין בקשת החסינות מפני העמדה לדין.

 

עמיר פרץ (צילום: אבי מועלם)
יו"ר העבודה-גשר ח"כ פרץ. "הכנסת היא לא עיר מקלט לחשודים"(צילום: אבי מועלם)
 

לפני כמה ימים, באירוע של הליכוד להדלקת נר שמיני של חנוכה, אמר נתניהו כי "חסינות היא לא נגד הדמוקרטיה, חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה". לפני כן אמרו בליכוד כי "חסינות היא עניין זמני לתקופת כהונה בלבד ואיננה התחמקות מהעמדה לדין". בכחול לבן הגיבו בסרקזם, וצייצו תגובה של נתניהו בריאיון שבו נשאל אם בכוונתו לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתו לדין, אם ייבחר. תשובתו הייתה: "מה, מה פתאום?".

 

בג"ץ אמור לדון בקרוב בעתירה שהוגשה בדרישה לחייב כינוס של ועדת כנסת. נתניהו הגיש השבוע תגובה לעתירה ובה טען כי יש לדחותה ולא לאפשר התערבות בהחלטות פוליטיות. בחוות הדעת שפרסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוא הסביר שחוק החסינות מסמיך במפורש את ועדת הכנסת לדון בנושא ולכן לא ניתן לקיים את הדיון בוועדה אחרת. היועמ"ש קבע עוד כי אין אפשרות להעביר את הסוגיה ישירות למליאת הכנסת.

 

סוגיית החסינות לראש הממשלה עלתה לסדר היום במהלך הניסיונות להרכבת ממשלה אחרי הבחירות האחרונות, לנוכח החלטתו של מנדלבליט להעמיד את נתניהו לדין בשלוש פרשות, בגין שוחד (בתיק 4000) וכן מרמה והפרת אמונים (בתיקים 4000, 1000 ו-2000).

 

סוגיה משפטית נפיצה נוספת שנוגעת לנתניהו ולכתב האישום הגיעה אתמול לבית המשפט העליון, שדן בעתירה לבג"ץ שמבקשת לקבוע שלא ניתן להטיל את הקמת הממשלה על ח"כ שעומד לדין. נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה כי "אין הוראת חוק שמונעת מנתניהו להתמודד בבחירות. אנחנו עוד לא יודעים מה יהיו תוצאות הבחירות האלו. לאחר הבחירות הכדור יעבור לנשיא המדינה שעל פי התייעצות עם ראשי סיעות יטיל על מי שיש לו את הסיכויים להרכיב את הממשלה. השאלה למה עכשיו ולא בצומת הבא?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
נתניהו, הערב
צילום: רפי קוץ
מומלצים