שתף קטע נבחר

שטייניץ: "גז מלווייתן זורם לירדן. הייתה היסטריה מיותרת"

באולפן ynet בישר שר האנרגיה כי הגז ממאגר לווייתן החל לזרום למדינה השכנה ובעוד כשבוע יזרום למצרים: "אנחנו יצואני אנרגיה". לדבריו, "הייתה היסטריה חסרת בסיס, בשום מקום בעולם לא פונו יישובים". על האפשרות שנתניהו יבקש חסינות, לאחר שאמר בעבר "מה פתאום" על כך: "זכותו, מותר לו לשקול מחדש את עמדתו"

 

 

הגז ממאגר לווייתן בדרך לירדן: שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ בישר הבוקר (יום ד') באולפן ynet כי יממה לאחר סיום תהליך הנישוב, החלה הבוקר הזרמת הגז ממאגר לוויתן לירדן. "בכך ישראל הופכת לראשונה בתולדותיה ליצואנית של אנרגיה, זה קורה עכשיו ממש בדקות האלה ואני מבשר כאן לראשונה שברגע הזה ישראל הופכת ליצואנית גז לירדן. עוד שבוע-עשרה ימים - למצרים". עם זאת, יש לציין כי כבר לפני שנתיים החלה הזרמת גז ממאגר תמר לירדן. 

 

הנישוב נגמר, גז מלוויתן זורם לראשונה לחברת החשמל  

מאות מפגינים נגד אסדת לווייתן: "לא ננוח עד שישראל תשתחרר מהגז"

 

קונטרול נישוב אסדת הלוויתן (צילום: מירי שמעונוביץ)
שטייניץ בחדר הבקרה, נישוב אסדת הלוויתן אמש(צילום: מירי שמעונוביץ)
 

"לפני כחמש שנים, כשגיבשתי את מתווה הגז ואמרתי שבקדנציה שלי אין מצב שלווייתן יישאר תקוע בים ואנחנו נמשיך למות מהפחם, מזיהום האוויר של הפחם, אמרו לי שאני שוגה באשליות", הוסיף שטייניץ. "כשהצהרתי בדיון בבג"ץ שאולי ייהיה יצוא גז למצרים ולירדן טענו כלפיי שאני מוליך שולל את השופטים. אז לווייתן פותח וזיהום האוויר כבר התחיל לרדת ויהיה בירידה דרסטית בזכות פיתוח לווייתן. בשנתיים הקרובות סוגרים את התחנה הפחמית בחדרה ואחר כך את אשקלון. הרווחים של עשרות מיליארדי דולרים יגיעו בשנים הקרובות".

 

על חששות תושבי חוף הכרמל מזיהום האוויר בעקבות הנישוב, שהובילו רבים מהם להתפנות עצמאית מבתיהם, אמר שטייניץ: "הייתה היסטריה חסרת בסיס לחלוטין, מיותרת, שלא ראיתי מעודי. אפילו לא שווה את השיח. יש אלפי מתקנים כאלה באירופה ובארה"ב - מעולם לא פינו בגללם יישובים".

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה. "היסטריה חסרת בסיס"(צילום: מוטי קמחי)
 

בריאיון באולפן ynet נשאל השר גם על האפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו יגיש היום בקשת חסינות. "אינני יודע", ענה שטייניץ. "לא שוחחתי איתו על זה מעולם אבל זאת זכותו והוא יקבל את החלטותיו. אני לא יכול לייעץ לו, אלה שיקולים פוליטיים אישיים שלו".

ישיבת ממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)
"עדיף שיקבל חסינות". שטייניץ (משמאל) ונתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

בנוגע לכך שנתניהו אמר בעבר "מה פתאום" בתשובה לשאלה אם יקדם מהלך שימנע את העמדתו לדין, אמר השר שטייניץ: "כשראש הממשלה התבטא כך לפני 10 חודשים הוא באמת האמין באמת ובתמים שאחרי השימוע הדברים יתפוגגו. זה לא קרה, ולכן זכותו לשקול מחדש את עמדתו כמו זכותו של כל חבר כנסת אחר".

 

- אתה תצביע בעד החסינות במידה ויבקש?

"אני אשקול את זה ברצינות ואגבש את עמדתי לאחר שאשמע את כל הצדדים בצורה מסודרת. על פניו אני מכיר את נתניהו כבר יותר מ-20 שנים, הוא לא אדם מושחת. אני חושב שיש לו כמה טיעונים רציניים שצריכים להישמע, ודאי לא אקבע מראש את עמדתי".

 

- אתה חושב שהוא נרדף? הוא אומר שהוא נרדף ע"י מערכת המשפט, המשטרה, הפרקליטות. הטיעון הזה לגיטימי?

"אני לא חושב שהפרקליטות רודפת, ואני גם לא חושב שזו הטענה המרכזית שלו. הטענה היא על אכיפה בררנית, על כך שבמקרים דומים לא נפתחו חקירות ולא הועמדו לדין. יש לזה ביטוי - הוא נקרא אכיפה בררנית. בבית משפט מדובר לפעמים בטענות מן הצדק, אני לא משפטן, אבל בכל מקרה נקבע עמדה כאשר העניין יובא לפנינו ואחרי שנשמע את כל המורכבות.

 

"ראש הממשלה לא יכול להגיע פעמיים בשבוע לבית המשפט", הוסיף השר, "ולכן עדיף שיקבל את החסינות עד לתום הכהונה".

 

"מוכנים לאפשרות של תקיפה איראנית"

שטייניץ התייחס למתיחות במזרח התיכון, על רקע המהומות שפרצו אתמול מחוץ לשגרירות האמריקנית בעיר הבירה העיראקית, בגדד, בגינן שולחת וושינגטון מאות חיילים לאזור. "טוב עושה וושינגטון שהיא מפגינה שרירים מול איראן, ולא רק כלכליים. התגובה שלה על הרג אזרחים אמריקנים הוא איתות חשוב לאיראנים - אל תתעסקו איתנו".

 

לדבריו, מצבה הכלכלי הקשה של איראן והמתיחות הכללית באזור עלולים להוביל לכמה תרחישים, בהם הסכמתה של טהרן להסכם גרעין טוב יותר - או תקיפה נגד ישראל.

 

"אנחנו מוכנים, ואנחנו בולמים את האיראנים", אמר שטייניץ, "גם לאפשרות שאיראן עצמה תתקוף אותנו, או מסוריה או מעיראק או אפילו מתוך איראן. אנחנו מתכוננים לכל תסריט ונגיב בעוצמה לכל מתקפה עלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים