שתף קטע נבחר

התלבטות עד הרגע האחרון: נתניהו ובקשת החסינות

עד חצות יכול ראש הממשלה להגיש ליו"ר הכנסת אדלשטיין בקשה לחסינות מהעמדה לדין. הבקשה כבר מוכנה ומנומקת, אבל בשעות האחרונות ממשיך נתניהו לקיים דיונים אינטנסיביים בשאלה אם אכן להגיש אותה - וכיצד לצלוח זאת באופן שלא יגרום נזק משמעותי לקמפיין הליכוד

פחות מחצי יממה נותרה עד הדד-ליין, ובשעות האחרונות מנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו דיונים אינטנסיביים בשאלה שעל הפרק: האם להגיש ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את בקשת החסינות, וכיצד להגיש אותה באופן שיגרום מינימום נזק לליכוד בקמפיין הבחירות.

הצהרה של בנימין נתניהו על הניצחון בפרימרייז (צילום: יריב כץ)
בנימין נתניהו (צילום: יריב כץ)
 

ביומיים האחרונים מקיים נתניהו בדיקות שונות כדי להבין את מידת הנזק למפלגה שתייצר הבקשה, ולהחליט איזה מהלך הסברתי יתלווה אליה. אם נתניהו יחליט להגיש רשמית את הבקשה, הוא צפוי לפרסם גם הודעה מטעמו שתסביר את הרקע להחלטה שקיבל.

 

מערכת הבחירות הנוכחית, אפילו יותר מהשתיים שקדמו לה, מציבה בפני נתניהו וצוות קמפיין הליכוד את אחד האתגרים הגדולים של סיבוב הבחירות. בליכוד מבינים כי אם נתניהו אכן יבקש חסינות מפני העמדה לדין - ביום האחרון שנותר לו לשם כך - הדבר צפוי להעניק תחמושת רבה ליריביו הפוליטיים.

 

מרגע זה, מבינים בליכוד, נתניהו לא יהיה רק נאשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, אלא גם ראש ממשלה המבקש להשתמש בחסינותו ולדחות למעשה את ההליכים הפליליים נגדו. בסביבתו של נתניהו ובהתייעצויות קדחתניות שהוא מקיים, מנסה צוות הליכוד שסביב ראש הממשלה לבחון כיצד ניתן להכשיר את דעתו של הציבור לכך.

 

בראיון לאולפן ynet הבוקר, התייחס לנושא גם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שטען שאם אכן תוגש בקשה על ידי נתניהו, ישקול ברצינות לתמוך בה: "אני אשקול זאת ברצינות ואגבש את עמדתי לאחר שאשמע את כל הצדדים בצורה מסודרת. על פניו אני מכיר את נתניהו כבר יותר מ-20 שנים, הוא לא אדם מושחת. אני חושב שיש לו כמה טיעונים רציניים שצריכים להישמע, ודאי לא אקבע מראש את עמדתי".

 

בנוגע לכך שנתניהו אמר בעבר "מה פתאום" בתשובה לשאלה אם יקדם מהלך שימנע את העמדתו לדין, אמר השר שטייניץ: "כשראש הממשלה התבטא כך לפני 10 חודשים הוא באמת האמין באמת ובתמים שאחרי השימוע הדברים יתפוגגו. זה לא קרה, ולכן זכותו לשקול מחדש את עמדתו כמו זכותו של כל חבר כנסת אחר".

 

 

 
 
 

נתניהו, שעד כה אמר שהוא מאמין בבתי המשפט ו"שלא יהיה כלום", יצטרך - אם יגיש את בקשת החסינות - לבצע סיבוב פרסה הסברתי ולהסביר מדוע לא ימהר עכשיו לבית המשפט כדי להוכיח שאין כלום, כפי שטען. הן נתניהו והן סביבתו הקרובה מבינים שהנושא מורכב מאוד וכשהוא מתרחש בתוך מערכת בחירות גורלית וקשה ממילא עבורו, זה מורכב הרבה יותר.

 

במהלך השבוע האחרון, שקל נתניהו בכמה תחנות זמן להגיש את הבקשה בתוך 30 הימים שעמדו לרשותו ובכל פעם התחרט. אף שהבקשה כבר מוכנה ומנומקת וכוללת שני טיעונים עיקריים העוסקים בחוסר תום לב ואכיפה בררנית שהופעלו כלפיו לטענתו, הפנייה הרשמית לאדלשטיין עדיין לא נעשתה.

 

לפי הסקרים הפנימיים בליכוד, בסיבוב הבחירות הראשון, במהלכו פורסם כתב החשדות נגדו, הצליח נתניהו להשיב ברגע האחרון שני מנדטים שעברו תחילה למפלגות אחרות עקב אותו כתב חשדות. הפעם, מתייחס נתניהו לבקשת החסינות כאירוע גדול ומשמעותי בהרבה. זאת גם הסיבה שבגינה הוא מתעכב כל כך בהגשת הבקשה ועוסק בעיקר בשאלה אם ניתן יהיה להחזיר את המנדטים שיברחו ברגע שתוגש בקשת החסינות. בראש ובראשונה נלקחים בחשבון שיקולי הקמפיין ועד כמה בקשת החסינות תגרום לקמפיין הליכוד נזק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים