שתף קטע נבחר

עם כטב"מים ולוחמי סיירות: היחידה החדשה של צה"ל

סא"ל ע', שפיקד על דובדבן, יוביל יחידה-רב ממדית חדשה בכוחות המיוחדים, שעל הקמתה החליט הרמטכ"ל עם כניסתו לתפקיד. צוותים ראשונים מיהל"ם, סיירות גולני וצנחנים כבר הועברו אל היחידה, שתצויד בטכנולוגיות מסווגות

 

פעילות לוחמי יחידת
לוחמי דובדבן בחטיבה המרחבית בנימין(צילום: דובר צה"ל)

היחידה הרב-ממדית החדשה של צה"ל יוצאת לדרך: השם טרם נבחר, אך היום (רביעי) גובש הנדבך הראשון ביחידה החדשה של הכוחות המיוחדים של צה"ל. בראש מנהלת ההקמה עמד אלוף-משנה מחיל האוויר, ועל היחידה יפקד סגן-אלוף ע', שפיקד על דובדבן. היא תצויד ב"כלי טיס מאוישים מרחוק" (כטמ"מים, השם המעודכן של הכטב"מים) ויצטרפו אליה צוותים מסיירות גולני, צנחנים, יחידות עוקץ, פלס"ר, שריון ויהל"ם של ההנדסה הקרבית.

 

סגן אלוף ע' מפקד דובדבן תיעוד הריסת בית המחבל (צילום: דובר צה
יפקד על היחידה לאחר עיכוב בדרגה. סא"ל ע'(צילום: דובר צה"ל )

היחידה תפעל תחת האוגדה המובחרת 98, בפיקודו של תת-אלוף ירון פינקלמן. צוותים ראשונים מהסיירות השונות של חטיבות צה"ל, לצד טייסי חיל האוויר, נוידו היום ליחידה החדשה, שנמצאת בשלבי הקמה ראשוניים ואמורה להיות מוכרזת כמבצעית בתוך שנה. מדובר ביישום של אחת ההחלטות הראשונות שקיבל הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, עם כניסתו לתפקיד לפני שנה.

 

היחידה החדשה תיקח חלק עיקרי במשימות צה"ל בתמרון קרקעי, בחזית, לצד טנקים שתפעיל בעצמה. כמו כן, היא תפעל בעומק שטח האויב, כולל פגיעה בנכסיו המשמעותיים.

 

היחידה תצויד בטכנולוגיות לחימה מסווגות, שחלקן עדיין מפותחות עבורה, לצד כלי טיס לא מאוישים למגוון משימות, ובהן סימון מטרות. בנוסף, היא תתבסס על לוחמי חי"ר איכותיים שיקבלו אמל"ח יעיל ומותאם לשדה הקרב העתידי.

 

היחידה תצויד בכלי טיס בלתי מאוישים. כטב"ם, אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
היחידה תצויד בכלי טיס בלתי מאוישים. כטב"ם, אילוסטרציה(צילום: דובר צה"ל)

פעילות לוחמי יחידת
לוחמי דובדבן(צילום: דובר צה"ל)

 

בצה"ל טרם החליטו אם לגייס ליחידה לוחמים ישירות מהבקו"ם. נראה כי לפחות בשנה הראשונה, היחידה תפעל במסגרת של גדוד ותוזן בחיילים מיחידות מובחרות קיימות. היא תהיה רב-זרועית ביסודה, מהיום הראשון ועד לתרגיל האחרון, בשגרה, בחירום, בפיתוחי אמצעי הלחימה ודפוסי הלחימה. זאת, בניגוד ליתר כוחות צה"ל בחי"ר, בשריון, בהנדסה, באוויר ובמודיעין, שמוכשרים וחיים בנפרד, אך רק עורכים תרגילים ונלחמים יחד.

 

על היחידה יפקד כאמור סגן אלוף ע', שקידומו בדרגה עוכב לפני כשנה וחצי לאחר שביחידת דובדבן תחת פיקודו נהרג מפליטת כדור סמ"ר שחר סטרוג.

 

בצה"ל הסבירו כי אין ליחידה החדשה דוגמה קיימת בצבא ואף לא מודל עולמי: "להקמת ופעילות היחידה הרב ממדית תהיה השלכה על מבנה וארגון יחידות אחרות בצה"ל, ולקחים ממנה יועברו ליחידות נוספות. היחידה תפעל עם יכולות חדשות, גם בספקטרום, לאיתור, חשיפה, תקיפה והשמדה של האויב. היא תהווה קטר מטכ"לי לפיתוח תפיסות ידע, תוך מקסום היכולות המטכ"ליות והרב-זרועיות. יהיו ביחידה הזו אמצעים שקיימים כיום רק בדרג האוגדה".

 

ה"בייבי של כוכבי"

פרשננו רון בן ישי מציין כי היחידה הרב-מימדית היא יישום ניסיוני וחדשני של תפיסת "המהפכה בעניינים הצבאיים" (RMA), שפותחה בממסד האקדמי-ביטחוני בארה"ב אחרי מלחמת וייטנאם והוא ייחודי לצה"ל.

 

התבוסה שנחלו הכוחות האמריקנים באותה מלחמה, מול אויב א-סימטרי שלכאורה היה נחות מהם ביכולות התמרון, בכוח האש וביכולות הטכנולוגיות, הביאה את מעצבי תפישת ההפעלה הצבאית האמריקנית למסקנה שנחוץ שינוי רדיקלי בכל התחומים של העשייה הצבאית: באסטרטגיה, בשיטות הלחימה, במבנה היחידות הלוחמות בשטח ובטכנולוגיות הקיימות ואלה שצריך לפתח.

 

המסקנה החשובה ביותר שהסיקו החוקרים הייתה שהכוחות שלחמו בווייטנאם לא הצליחו להביא לידי ביטוי את יתרונותיהם היחסיים, מפני שהזרועות השונות הפעילו את עוצמתן בנפרד זו מזו - ואפשר היה להגיע לתוצאה אחרת לגמרי אילו היו השילוב והתיאום ביניהם הדוקים יותר.

 

מכאן נולדה תפיסת "הקרב המשולב - יבשה, אוויר וים", שבו מפעיל הצבא לטובת השגת הכרעה בשדה הקרב איגודי כוחות שבהם פועלים לוחמי יבשה, כוחות אוויר וכוח ימי זה לצד זה, וכולם משתמשים בטכנולוגיות חדשות שפותחו במיוחד לטובת הלחימה המשולבת כדי לייעל אותה.

 

התפיסה הזו נחלה הצלחה רבה במלחמת המפרץ הראשונה בעיראק ב-1991, בתקופתו של הנשיא בוש האב. אבל כיום היא מיושמת בעיקר בצבאות המודרניים של המעצמות המערביות, וכנראה גם בצבא הרוסי.

 

זה לא מקרה. נחוצה יכולת מעצמתית, כלכלית וצבאית כדי לבנות כוחות על פי תפיסה זו וליישם אותה בשטח. היחידה הרב-מימדית לוקחת את המודל צעד נוסף קדימה: כבר לא איגוד כוחות מזרועות שונות אד-הוק לצורך משימה או מערכה אחת, אלא יחידה אורגנית שבה יפעלו במשולב בכל משימה ובכל צורת קרב כל המרכיבים העיקריים של הכוח הצבאי: יבשה, מודיעין, אוויר, ים, סייבר ואולי גם תודעה.

 

היחידה הרב-מימדית, היא "בייבי" כמעט אישי של הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי, שהיה בין מגבשי הרעיון והוא מאמין אדוק בו. זהו אולי הביטוי המובהק ביותר לשאיפתם של כוכבי ואלופי המטה הכללי להכניס שינוי רדיקלי בשיטות הלחימה ובאמצעים שצה"ל מפעיל על מנת לאפשר לו ניצחונות חד משמעיים - אבל כל זה אינו מבטיח את הצלחת הניסוי. מבחנו של רעיון טוב שנראה נכון הוא בלחימה עצמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
לוחם דובדבן
צילום: דובר צה''ל
מומלצים