שתף קטע נבחר

גנץ: "נתניהו יודע שהוא אשם"

יו"ר כחול לבן אמר כי בקשת החסינות של נתניהו היא "כרסום יסוד הדמוקרטיה", והוסיף: "בית המחוקקים אינו עיר מקלט לעבריינים". הוא פנה לבנט, שקד ופרץ: "מה תספרו לילדיכם?"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס הערב (ד') בהצהרה לתקשורת לדבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהודיע כי יבקש מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חסינות מפני העמדה לדין. גנץ טען: "היום ברור על מה אנחנו נאבקים. נתניהו יודע שהוא אשם".

 

 

בני גנץ בתגובה לבקשתו של בנימין נתניהו לחסינות מהעמדה לדין (צילום: מוטי קמחי)
"כשעמדתם בתור לחיסונים, נתניהו היה בהתייעצות משפטית". גנץ(צילום: מוטי קמחי)

 

גנץ, שדיבר בכפר המכביה, אמר כי "זה יום קשה למדינת ישראל ויום עצוב גם לי. לחמתי 38 שנים עבור המדינה הזו. נכנסתי לפוליטיקה כדי להיאבק על דרך, ואני רואה אותה היום מונהגת בידי אדם שמוכן להסית אותנו לשוליים. נתניהו מסכן את הבסיס האזרחי שכולנו חונכנו עליו - כל אדם שווה בפני החוק".

 

"מעולם לא תיארתי לעצמי שנגיע ליום שבו ראש ממשלת ישראל יימנע מלהתייצב בפני החוק ומערכת המשפט, שלראש הממשלה לא יהיה אכפת מעתידה של מדינת ישראל אלא אך ורק מעצמו ומגורלו האישי", הוסיף גנץ. "מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום, לא מפחד לעמוד למשפט. לכן, או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית, או שתהיה ממשלת אחדות לאומית ממלכתית. או שחסינות לפני הכל, או שאזרחי ישראל לפני הכל".

בני גנץ בתגובה לבקשתו של בנימין נתניהו לחסינות מהעמדה לדין (צילום: מוטי קמחי)
"נתניהו יודע שהוא אשם". גנץ(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ בתגובה לבקשתו של בנימין נתניהו לחסינות מהעמדה לדין (צילום: מוטי קמחי)
"החסינות לא נועדה לשם הימלטות ממשפט". גנץ(צילום: מוטי קמחי)

לטענת גנץ, "אסור להקטין את מה שראינו הערב. זה לא עניין טכני או פרוצדורה לזמן מוגבל שאפשר לעבור עליה לסדר היום. כחול לבן תעשה הכל מבחינה חוקית, ותפעל להקמת ועדת הכנסת, על מנת למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים. נתניהו חשוד ומואשם בלקיחת שוחד, ואשם בגרירת מדינת ישראל ואזרחיה כבני ערובה של המאבק המשפטי שלו. הוא גרר אותנו כבר שלוש פעמים בשנה למערכות בחירות שעלו מיליארדי שקלים - כסף שיכל ללכת לבתי החולים הקורסים, לניצולי השואה ולחינוך ילדינו".

 

גנץ התייחס למשבר חיסוני השפעת וטען: "בזמן שאתם עמדתם בתורים לחיסוני השפעת, נתניהו היה עסוק בהתייעצות המשפטית שלו. החסינות הפרלמנטרית נועדה לשרת את אזרחי ישראל במקרים שחבר כנסת מאוים בתביעת דיבה, אבל לא לשם הימלטות ממשפט. החסינות שמבקש נתניהו אינה אבן יסוד בדמוקרטיה, היא כרסום יסוד הדמוקרטיה, ובית המחוקקים אינו עיר מקלט לעבריינים".

בני גנץ בתגובה לבקשתו של בנימין נתניהו לחסינות מהעמדה לדין (צילום: מוטי קמחי)
"השקר של נתניהו יטופל בנפרד". גנץ(צילום: מוטי קמחי)

הצהרתו של בנימין נתניהו בעניין בקשת החסינות מהעמדה לדין (צילום: רפי קוץ)
הודיע שיבקש חסינות. נתניהו(צילום: רפי קוץ)

 

גנץ התחייב לתקן את חוק החסינות ולהעביר חוק שיגביל את זמן כהונת ראש הממשלה. הוא פנה למצביעי הליכוד ואמר: "אתם אזרחים ישרים, שומרי חוק, בשר מבשרה של הארץ שלנו. אתם עושים מילואים, קמים בבוקר לעמל יומכם, משלמים מיסים ומבקשים שהמדינה תדאג לכם כפי שאתם דואגים לה. אתם גדלתם על מורשת ז'בוטינסקי ובגין. בית שנותן חסינות לנאשם בשוחד ושם אותו מעל החוק, זה בית שכרסמו ביסודותיו וסופו ליפול. זו לא דרככם".

 

לאחר מכן פנה גנץ לשותפיו של נתניהו: "האם נכנסתם לפוליטיקה להיות שכפ"ץ? הרב רפי, בנט, איילת - מה תספרו לילדיכם שעשיתם בזמן שנדרשתם לגלות מנהיגות ואחריות?".

 

הוא פנה לנתניהו ואמר: "היית צריך להסתכל הערב לאזרחי ישראל בעיניים ולומר שתיאבק על חפותך, שמדינת ישראל יקרה לך גם במחיר של קבלת הענישה. במקום זאת בחרת בדרך השחיתות ולהיאחז בקרנות המזבח. אתה מנסה לשבור את כללי המשחק, לא נאפשר זאת".

בני גנץ בתגובה לבקשתו של בנימין נתניהו לחסינות מהעמדה לדין (צילום: מוטי קמחי)
תקף את נתניהו על בקשת החסינות. גנץ(צילום: מוטי קמחי)

לדבריו, "במדינת ישראל לא יהיה אדם שהוא מעל החוק. במדינת ישראל אזרחים לא ירכינו את ראשם. ראש הממשלה הוא נבחר ציבור, לא שליט על העם, לא מורם מהעם ומהחוק. הגיע העת להוציא את ישראל לדרך חדשה".

 

על טענתו של נתניהו, שלפיה גנץ קיבל כספי ציבור במסגרת תפקידו בחברת המימד החמישי, אמר יו"ר כחול לבן: "כל מה שנתניהו אמר הוא שקר מוחלט שיטופל בנפרד, בכלים שעומדים לרשותי לפי החוק. מעולם לא עברתי על החוק, ואטפל בשקר המוחלט הזה במסגרת החוק".

 

 

בשבוע שעבר, לאחר שנתניהו סירב להשיב בריאיון לשאלה אם יבקש חסינות וטען כי "חייבים להשאיר קצת מתח", הגיב גנץ בטוויטר: "חוויתי הפסקות חשמל עם יותר מתח". במסגרת המאמצים האחרונים להרכבת ממשלה, סירבו בכחול לבן לשבת תחת נתניהו כל עוד עומד נגדו כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. הם הטילו את האשמה על אי הרכבת הממשלה על נתניהו, וטענו כי הוא החליט להוביל את ישראל למערכת בחירות שלישית במטרה להשיג רוב בכנסת לבקשת החסינות שלו.

 

לפני כמה ימים אמר נתניהו כי "חסינות היא לא נגד הדמוקרטיה, חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה". לפני כן אמרו בליכוד כי "חסינות היא עניין זמני לתקופת כהונה בלבד ואיננה התחמקות מהעמדה לדין". בכחול לבן הגיבו בסרקזם, וצייצו תגובה של נתניהו בריאיון שבו נשאל אם בכוונתו לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתו לדין, אם ייבחר. תשובתו הייתה: "מה, מה פתאום?". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"הגיע העת להוציא את ישראל לדרך חדשה". גנץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים