שתף קטע נבחר

שקד על החסינות: "נשקול ונחליט", הדגישה: "בישראל לא תופרים תיקים"

חברת הכנסת שתתמודד במפלגת "הימין החדש" התייחסה באולפן ynet לבקשת החסינות של נתניהו שהוגשה אתמול רשמית, וסירבה להתחייב כיצד מפלגתה תצביע: "אם נגיע לדיון בוועדת הכנסת נשמע את כל הצדדים". על האפשרות שבג"ץ יתערב בהקמת הוועדה: "אין שום מצב כזה"

  

 

איילת שקד, המכהנת כיו"ר משותף במפלגת הימין החדש יחד עם שר הביטחון נפתלי בנט, התייחסה הבוקר (יום ה') באולפן ynet לבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוגשה אתמול ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

שקד סירבה להתחייב כיצד מפלגתה תצביע בעניין החסינות: "אם נגיע לדיון בוועדת הכנסת נשמע את כל הצדדים, נשקול את כל השיקולים, גם המשפטיים, גם הפוליטיים, גם הציבוריים, נבחן את העילות שבגללן הוא מבקש חסינות ואז נחליט". היא הדגישה בהתייחס לטענות נתניהו כי למעשה "תופרים לו תיק": "אני אמרתי כבר שבמדינת ישראל לא תופרים תיקים".

 

-מה אומר אצלך השיקול הפוליטי בנוגע לחסינות נתניהו?

"אני לא רוצה לקבל החלטה. אמרתי זה הליך מעין שיפוטי, שופט לא מקבל החלטה לפני המשפט. שנגיע לדין, נקבל החלטה".

 

-השאלה היא, את עבדת עם מנדלבליט וגם עם שי ניצן, האם הרגשת שיש שם איזשהו חוסר תום לב בהתנהגות שלהם?

"אני אמרתי כבר הרבה פעמים שלא, אבל אמרתי שכן הפרקליטות נוקטת בסוג של טהרנות יתר. אני ישבתי מול כל הנהלת הפרקליטות, היה לנו כמעט כל חצי שנה דיון כזה, ואמרתי באחד הדיונים דברים לא פשוטים. אמרתי לפרקליטות שהם צריכים להיזהר מלעשות פליליזציה מההליך הפוליטי, כי ההליך הפוליטי פועל על תן וקח. זה פוליטיקה. להפוך תן וקח לדבר פלילי זה טהרנות יתר".

 

-ואת רואה בתיקי נתניהו תן וקח לגיטימי.

"אני לא רוצה להתייחס ספציפית כרגע לתיקים, אני אומרת שצריך מאוד להיזהר לא לעשות את זה. זו תופעה שמדברים עליה גם בארה"ב".

 

איילת שקד ראיון אולפן (צילום: יאיר שגיא)
איילת שקד באולפן ynet(צילום: יאיר שגיא)

שקד התחמקה מהתייחסות ישירה למהלך המתגבש להקמת ועדת הכנסת כדי שתדון בבקשת החסינות, ולפגישתם הצפויה של יו"ר הכנסת אדלשטיין עם יו"ר הוועדה המסדרת אבי ניסנקורן מכחול לבן בנושא. על הודעתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי יתמוך בהקמת הוועדה ויתנגד לבקשת החסינות אמרה: "ליברמן יכול לעשות מה שהוא רוצה, אותי מה שמעניין זו מדינת ישראל".

 

היא העריכה כי בג"ץ לא יתערב גם אם אדלשטיין יתנגד להקמת הוועדה: "אין שום מצב שבג"ץ יתערב כי הוא לא מנהל את הכנסת. הרשות המחוקקת לא מנהלת את הרשות השופטת".

 

-את מרוצה מכך שבית המשפט אותת שאין לו כוונה להתערב בנושאי כן להטיל על נתניהו, לא להטיל על נתניהו?

"אני אמרתי לאורך כל הדרך, בגץ לא יתערב בסוגייה הזאת, זה עניין פוליטי, ציבורי, אני מכירה היטב את נשיאת בית המשפט העליון, היא אישה רצינית, ואם אין עילה להתערב, הם לא יתערבו".

 

על המשך קיומו של "בלוק הימין" אחרי הבחירות הקרובות אמרה: "אנחנו נעשה מה שצריך כדי להקים ממשלת ימין. הציבור היום בוגר יותר, הוא מבין שהמפלגה הגדולה זה לא חשוב".

 

היא טענה: "אנחנו היחידים שעשו כל מאמץ כדי שלא תהיה מערכת בחירות שלישית".

 

-חוץ מלפרק את הבלוק.

"זה בכל מקרה לא היה עוזר. כשמצביעים לכחול לבן ולליכוד, מנציחים את הדד לוק הזה. אנחנו היחידים, אני ניסיתי לשכנע את ליברמן להצטרף לממשלת ימין, ישבתי עם בני גנץ, ניסיתי לשכנע אותו להקים את ממשלת האחדות, אמרתי לו שנתניהו יקיים את הרוטציה, אל תגרור את המדינה הזאת למערכת בחירות שלישית".

 

-אמרת את זה גם לנתניהו?

"אמרתי את זה לכולם, ועובדה שנתניהו הסכים לרוטציה של חצי שנה, וצר לי מאוד שראשי כחול לבן לא הסכימו לזה, לדעתי עכשיו הם מצטערים. אנחנו גם היחידים שאמרנו שאם אנחנו המכשול, אנחנו מוותרים. מי שמצביע לימין החדש מונע מערכת בחירות רביעית. תסתכל רגע על ההיסטוריה, עשינו כל מה שאפשר, או שתקום ממשלת ימין, או שתקום ממשלת אחדות, אם אנחנו המכשול, אנחנו מוותרים".

 

-האם לא יהיה חיבור בינכם לבין הרב רפי, בן-גביר, זה נגמר?

"אנחנו רצים לבד. אנחנו הבית לציונות הדתית - מפלגת ימין ערכית ליברלית".

 

-אבל את מבינה את המהלך של רפי פרץ?

"אני לא נכנסת לשיקולים שלהם, שיעשו את החיבורים שהם רוצים, אנחנו רצים קדימה בצורה עצמאית".

 

-האם התגרשת רשמית מהבית היהודי?

"לא התגרשתי מאף אחד, זו מפלגה שאני מאוד אוהבת, אנחנו בקשר קרוב, אני אמשיך לשרת את אותם ערכים ואידיאליים איפה שלא יהיה".

 

-את מצפה לתיק עכשיו?

"אני מצפה לנצח בבחירות. אנחנו רוצים לחזור ולחזור בגדול".

 

-מי יושב הראש של הימין החדש בעצם?

"אנחנו משותפים. כל פעם אנחנו מחליפים במקומות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
איילת שקד באולפן ynet
צילום: יאיר שגיא
מומלצים