שתף קטע נבחר

צילום: AFP

טראמפ צייץ דגל, חמינאי מאיים נגד ארה"ב וישראל. התגובות לחיסול סולימאני

מנהיגה הרוחני של איראן עלי חמינאי מזהיר כי חיסולו של קאסם סוליאמני "יכפיל את רצון ההתנגדות נגד ארה"ב וישראל". שר ההגנה האיראני איים ב"נקמה מוחצת". הנשיא דונלד טראמפ צייץ את דגל ארה"ב. התגובות לחיסול הדרמטי בבגדד

 

חיסול קאסם סולימאני (צילום: MCT )
(צילום: MCT )

 

מנהיגה הרוחני של איראן עלי חמינאי מאיים הבוקר (יום ו') ב"נקמה אכזרית נגד הפושעים" שחיסלו את מפקד כוח "קודס" האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, שנהרג בתקיפה אווירית בבירת עיראק, בגדד. הוא הזהיר כי חיסולו של קאסם סוליאמני "יכפיל את רצון ההתנגדות נגד ארה"ב וישראל". הוא הכריז על שלושה ימי אבל, שיבח את גבורתו של סולימאני ש"הלך לגן עדן".

 

לדברי חמינאי, "העם האיראני ינציח את זכרו של סולימאני ושאר השהידים, ובמיוחד אל מוהנדס" (סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס, שחוסל אף הוא בתקיפה בבגדד). שר ההגנה אמיר חאתמי הזהיר אף הוא: "אנחנו ננקום את דמו של סולימאני מכל הפושעים והמעורבים. הפשע המתועב הזה הוא הוכחה לרשעות של השטן הגדול. ארה"ב הקולוניאליסטית, התומכת הגדולה של הטרור באזור ובעיראק, תקבל נקמה מוחצת ומדממת". יועצו של חמינאי עלי אכבר ולאיתי איים: "ארה"ב ובעלי בריתם ישלמו את המחיר על מעשה הטרור הזה".

 

 
מפקד כוח קודס איראן קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק (צילום: AFP)
הטבעת הגדולה על ידו, הסמל המזוהה עם סולימאני, לאחר חיסולו בבגדד(צילום: AFP)
קאסם סולימאני ועלי חמינאי מרץ 2015 (צילום: EPA )
קאסם סולימאני ועלי חמינאי לפני חמש שנים(צילום: EPA )
 
דובר משמרות המהפכה של איראן רמזאן שריף אמר כי "משמרות המהפכה, האומה האיראנית הנבונה וחזית ההתנגדות ינקמו את דמו של השהיד (סולימאני)". בריאיון בטלוויזיה הממלכתית במדינה הוסיף: "שמחתם של הציונים והאמריקנים תהפוך במהרה לאבל".

 

משרד החוץ הרוסי מסר כי חיסול סולימאני יגביר את המתיחות במזרח התיכון. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כינה את החיסול "פשע". הוא הוסיף כי "האמריקנים לא ישיגו אף אחת ממטרותיהם בעזרת החיסול. הלוחמים שנשארו אחריו ימשיכו בדרכו, נפעל להשגת יעדיו בכל הזירות".

  

במשרד ההגנה האמריקני מסרו מוקדם יותר כי "בהוראת הנשיא, צבא ארה"ב חיסל את קאסם סולימאני, ראש כוח "קודס" של משמרות המהפכה, ארגון שהוא חלק מרשימת ארגוני הטרור המוכרים בארה"ב. הגנרל סולימאני פעל באופן אקטיבי לפיתוח תוכניות לתקיפת דיפלומטים אמריקנים ואנשי שירות בעיראק ובאזור כולו".

 

"הוא וכוח קודס אחראים למותם של מאות אמריקנים ואנשי השירות של הקואליציה, וגם לפציעתם של אלפים נוספים. הוא ניצח על התקיפות על בסיסי הקואליציה בעיראק בחודשים האחרונים - שהגיעו לשיא ב-27 בדצמבר, אז נהרג אמריקני ונפצעו עוד שניים. הגנרל סולימאני אף אישר לתקוף את השגרירות האמריקנית בבגדד בשבוע האחרון. התקיפה נועדה להרתיע את איראן מתכנון התקפות עתידיות. ארצות הברית תמשיך לנקוט את כל הפעולות הנדרשות כדי להגן על אנשיה ועל האינטרסים שלה, בכל מקום ברחבי העולם".

 
כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()
כסף איראני וסורי בזירה

כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()

כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()
המקום שבו נפלו רקטות הקטיושה בבגדד ()
מקום החיסול
המקום שבו נפלו רקטות הקטיושה בבגדד ()
זירת החיסול בנמל התעופה בבגדד

זמן קצר לפני כן, צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תמונה של דגל ארצות הברית בחשבון הטוויטר שלו. עם זאת, הוא לא הוסיף פרטים על החיסול ולא מסר דבר.

 

 

מנגד, תקף שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף את ארצות הברית בעקבות החיסול. "ארצות הברית נושאת באחריות לכל ההשלכות של ההרתפקנות המסוכנת שלה", אמר זריף. "מעשה הטרור הבינלאומי הזה של חיסול הגנרל סולימאני, הלוחם הכי יעיל בדאעש, אל-נוסרה ואל-קאעידה, הוא מסוכן בצורה קיצונית ומהווה הסלמה טיפשית".

 

 

גם מפקד משמרות המהפכה לשעבר, מוחסן רזאי הצטרף לדברי זריף והתחייב כי איראן תנקום את מותו של סולימאני. "השהיד קאסם סולימאני הצטרף לאחינו השהידים, אך אנחנו ננקום נמרצות באמריקה", אמר רזאי, שמשמש כיום מזכ"ל המועצה לקביעת האינטרס של המשטר האיראני.

 

 

ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי גינה את החיסול. "זהו מעשה של תוקפנות נגד עיראק והפרת ריבונותה, אשר תוביל למלחמה בעיראק, באזור ובעולם", מסר אל-מהדי. "התקיפה מפרה את תנאי הנוכחות הצבאית האמריקנית בעיראק".

 

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, המתמודד על הנהגת המפלגה הדמוקרטית תקף הנשיא טראמפ בעקבות חיסול סולימאני. "הנשיא טראמפ זרק גפרור של דינמיט לקופסה. הוא חייב לעם האמריקני הסבר על האסטרטגיה ועל התוכנית לשמור על ביטחון חיילינו ואנשי הצוות של השגרירות", אמר ביידן.

עימות המפלגה הדמוקרטית דמוקרטים אוהיו (צילום: רויטרס)
"טראמפ חייב הסברים לעם". ביידן(צילום: רויטרס)

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גראהם התייחס גם הוא לחיסולו של סולימאני וטען כי "המחיר של הרג ופציעת אמריקנים עלה בצורה דרסטית. מכה קשה למשטר האיראני, שדם אמריקני על ידיו". לדברי גראהם, "אם איראן רוצה להמשיך לתקוף את אמריקה ואת בעלות בריתה - היא צריכה לשלם את המחיר הכבד ביותר, שכולל גם את הרס מתקני הנפט שלה".

 

שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי "קאסם סולימאני היה ארכי-טרוריסט עם דם אמריקני על הידיים. כל מי שרוצה שלום וצדק צריך לשבח את מותו. אני גאה בנשיא טראמפ שעשה את הדבר הנכון".

 

משמרות המהפכה אישרו מוקדם יותר את מותו של סולימאני. לצדו חוסל גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס. אחמד אל-אסדי, דובר המיליציות, הטיל את האחריות על ישראל וארה"ב. "האויב האמריקני והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני", אמר.

 

המיליציות הפרו-איראניות בעיראק מסרו כי חמישה מאנשיהן נהרגו יחד עם עוד שני "אורחים חשובים" בתקיפה. על פי המיליציות, אחד ההרוגים הוא אחראי קשרי החוץ של "אל חשד א-שעבי", מוחמד רדא א-ג'אברי. אדם נוסף שלפי הדיווחים בתקשורת הערבית נהרג בתקיפה הלילית בבגדד הוא מוחמד אל-כוותראני, מחזיק תיק עיראק בארגון חיזבאללה בלבנון, שבראשו עומד חסן נסראללה. בתוך כך, פוליטיקאי בכיר בעיראק ציין כי גופתו של סולימאני זוהתה באמצעות הטבעת שענד על אצבעו.

 

הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני מסר בתגובתו כי "המפקד סולימאני חוסל בידי התוקפנות האמריקנית-ציונית כשהוא בתוך קווי המערכה. נלך יחד במערכה נגד התוקפנות הזאת".

 

חמאס מסר בתגובה: "קאסם סולימאני היה אחד הבכירים הצבאיים האיראניים הבולטים שהיה לו תפקיד דומיננטי בתמיכה בהתנגדות הפלסטינית. מגנים את הפשעים האמריקניים המתמשכים וזורעים מתיחות באזור כשירות לאויב הישראלי. ארצות הברית נושאת באחריות על הדם שנשפך באזור הערבי. בהתנהגותה האגרסיבית היא מציתה סכסוכים ללא שום התחשבות באינטרסים וביציבות של העמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים