שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קאסם סולימאני חוסל בתקיפה אווירית בעיראק

זה נראה כמו החיסול הדרמטי ביותר במזרח התיכון בשנים האחרונות: ראש כוח "קודס" של משמרות המהפכה, מי שאחראי על כל פעילות הטרור האיראנית באזור, נהרג בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה של בגדד, לצד סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות. הוא זוהה באמצעות הטבעת המוכרת שלו

 

 
האיש שניהל את הפעילות הצבאית האיראנית חוצת הגבולות נגד ישראל ברחבי המזרח התיכון וסומן כראש הנחש - חוסל בתקיפה אמריקנית בעיראק: משמרות המהפכה אישרו הלילה (בין חמישי לשישי) כי מפקד כוח קודס האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, חוסל בתקיפה אווירית בנמל התעופה בבגדד. מהפנטגון נמסר כי סולימאני חוסל בהוראת הנשיא דונלד טראמפ, מתוך מטרה להרתיע את איראן מפני תוכניות התקפיות עתידיות שלה.

 

איך ישפיע החיסול? הפרשנות של רון בן ישי

הערכת מצב בישראל: החרמון נסגר

 

צה"ל קיים הערכת מצב שבעקבותיה נסגר החרמון למבקרים. משרד החוץ וגורמי הביטחון הכריזו על כוננות גבוהה בנציגויות ישראליות בעולם מחשש לנקמה איראנית. נודע כי הוחלט גם לתגבר אבטחה בחלק מהנציגויות במקומות רגישים. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: אנו לא מתייחסים לנושאי ביטחון.

 

חמינאי מזהיר מתגובה חריפה

 

 

איך ישפיע החיסול? הפרשנות של רון בן ישי

הערכת מצב בישראל: החרמון נסגר

 

לצד סולימאני חוסל גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס. אחמד אל-אסדי, דובר המיליציות, הטיל את האחריות על ישראל וארה"ב. "האויב האמריקני והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני", אמר. התקיפה בוצעה באמצעות לפחות שני מל"טים שירו טילי הלפייר ולא באמצעות מסוקים כפי שאמרו כמה גורמים איראניים.

קאסם סולימאני מפקד כוח קודס (צילום: AFP)
קאסם סולימאני(צילום: AFP)

מפקד כוח קודס איראן קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק (צילום: AFP)
הטבעת הגדולה על ידו, הסמל המזוהה עם סולימאני, לאחר חיסולו בבגדד(צילום: AFP)

מוקדם יותר הודיעו המיליציות הפרו-איראניות בעיראק כי חמישה מאנשיהן נהרגו יחד עם עוד שני "אורחים חשובים" בתקיפה אווירית אמריקנית לעבר כלי הרכב שלהם בנמל התעופה בבגדד. על פי המיליציות, אחד ההרוגים הוא אחראי קשרי החוץ של "אל חשד א-שעבי", מוחמד רדא א-ג'אברי.

 

מהפנטגון נמסר:

 

"בהוראת הנשיא, צבא ארה"ב חיסל את קאסם סולימאני, ראש כוח 'קודס' של משמרות המהפכה, ארגון שהוא חלק מרשימת ארגוני הטרור המוכרים בארה"ב. הגנרל סולימאני פעל באופן אקטיבי לפיתוח תוכניות לתקיפת דיפלומטים אמריקנים ואנשי שירות בעיראק ובאזור כולו. הוא וכוח קודס אחראים למותם של מאות אמריקנים ואנשי השירות של הקואליציה, וגם לפציעתם של אלפים נוספים. הוא ניצח על התקיפות על בסיסי הקואליציה בעיראק בחודשים האחרונים – שהגיעו לשיא ב-27 בדצמבר, אז נהרג אמריקני ונפצעו עוד שניים. הגנרל סולימאני אף אישר לתקוף את השגרירות האמריקנית בבגדד בשבוע האחרון. התקיפה נועדה להרתיע את איראן מתכנון התקפות עתידיות. ארצות הברית תמשיך לנקוט את כל הפעולות הנדרשות כדי להגן על אנשיה ועל האינטרסים שלה, בכל מקום ברחבי העולם".

 

המקום שבו נפלו רקטות הקטיושה בבגדד ()
התקיפה בנמל התעופה בבגדד

המקום שבו נפלו רקטות הקטיושה בבגדד ()

המקום שבו נפלו רקטות הקטיושה בבגדד ()

לפני הודעת הפנטגון, צייץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תמונה של דגל ארצות הברית.

 

 
 

 

גורם עיראקי אמר כי אל-מוהנדס הגיע לנמל התעופה בשיירה כדי לקבל את סולימאני, שנחת באותם רגעים מסוריה או מלבנון. הגורם אמר לסוכנות הידיעות AP כי התקיפה אירעה עם ירידתו של סולימאני מהמטוס, אולם לפי שעה מהימנות דבריו לא ברורה. פוליטיקאי בכיר בעיראק ציין כי גופתו של סולימאני זוהתה באמצעות הטבעת שענד על אצבעו. אדם נוסף שלפי הדיווחים בתקשורת הערבית נהרג בתקיפה הלילית בבגדד הוא מוחמד אל-כוותראני, מחזיק תיק עיראק בארגון חיזבאללה בלבנון, שבראשו עומד חסן נסראללה.

 

קדמה לחיסול הלילה התקפה של שלוש רקטות על הבסיס האמריקני הגדול ביותר בעיראק "קמפ ויקטורי", ממש סמוך לנמל התעופה של בגדד, כנראה מצד מיליציה שיעית עיראקית. אותו בסיס הותקף גם בשבוע שעבר.

 

קאסם סולימאני (62), שכאמור חוסל הלילה, שימש מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים. כוח קודס, המשמש הזרוע הביצועית של משמרות המהפכה של איראן מחוץ למדינה, כפוף ישירות למנהיג הרוחני והפוליטי העליון, עלי חמינאי, שתומך בפעולותיו ומאשר לו תקציבים לזרוע הביצוע החיצונית של ייצוא המהפכה.


כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()
שטרות איראניים וסוריים במקום החיסול

כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()

כסף איראני וסורי בזירת החיסול של קאסם סולימאני ()

קוראן סימני דם חיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק ()
ספר קוראן שנמצא בזירת החיסול

אבו מהדי אל מוהנדס (צילום: רויטרס)
חוסל לצד סולימאני. אבו מהדי אל מוהנדס(צילום: רויטרס)

בשנים האחרונות ניסה סולימאני לבסס את כוח קודס בסוריה ובעיראק, בניסיון ליצור קו עימות קדמי מול ישראל. המשטר האיראני בזבז על כך עשרות ואף מאות מיליונים, אך המשיך להניח לו בפעילותו, שאמורה הייתה להקנות לאיראן ולאנשי הזרם השיעי את ההגמוניה במזרח התיכון.

 

בראיון נדיר לפני כשלושה חודשים לעיתון החרדי "משפחה", איים ראש המוסד יוסי כהן כי סולימאני "יודע מצוין שחיסול שלו הוא לא דבר בלתי אפשרי. פעילותו מוכרת ומורגשת בכל מקום, אנחנו מכירים אותה ונלחמים בה. אין ספק שהמערך שהוא הקים מהווה אתגר משמעותי למדינת ישראל".

מארק אספר, שר ההגנה האמריקני (צילום: רויטרס)
הזהיר את איראן. אספר(צילום: רויטרס)

מכונית שבה נסע מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חיסול בגדד עיראק ()
המכונית שבה נסע סולימאני

מכונית שבה נסע מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חיסול בגדד עיראק ()

מכונית שבה נסע מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חיסול בגדד עיראק ()

בתוך כך, מוקדם יותר הזהיר שר ההגנה האמריקני מארק אספר את איראן ואת המיליציות הנאמנות לה. "לא נאפשר מתקפות נמשכות נגד אנשינו וכוחותינו באזור. מתקפות כאלה ייענו בזמן, במקום ובאופן שבו נבחר. אנחנו קוראים למשטר האיראני לעצור את פעילותו הזדונית", כתב אספר בחשבון הטוויטר שלו.

 

אתמול אמר אספר כי בידי ארה"ב אינדיקציות לכך שאיראן או הכוחות התומכים בה ככל הנראה מתכננים תקיפות נוספות. "יש כמה אינדקציות לכך שהם מתכננים תקיפות נוספות. זה לא חדש", ציין אספר. "אם זה יקרה – אנחנו נפעל. ודרך אגב, אם נקבל אינדיקציה לתקיפה או מילה על כך – ננקוט צעדים מקדימים כדי להגן על חיי הכוחות האמריקנים ועל חיי האזרחים האמריקנים".

 

 

האירוע בא לאחר שביום ראשון האחרון נהרגו 25 מאנשי "גדודי חיזבאללה" – אחת המיליציות הפרו-איראניות בתקיפה אמריקנית על חמישה מתקנים בעיראק ובסוריה. האמריקנים הודיעו שהתקיפה הגיעה בתגובה על ירי רקטות והרג אזרח אמריקני בעיראק בסוף השבוע שעבר.

 

בתגובה לתקיפה האמריקנית, התפרעו ביום שלישי מחוץ לשגרירות ארה"ב אלפים מתומכי המיליציות הפרו-איראניות. הם השליכו אבנים לעבר המתחם וקראו "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל". עשרות מהם הצליחו לפרוץ למתחם, אך לא הגיעו לבניין המרכזי. הם הבעירו עמדות וניפצו חלונות. אנשי הצוות האמריקנים פונו מהמקום, אך לפי ניו יורק טיימס השגריר עצמו, מאט טיולר, לא שהה אז בשגרירות.

 

המתקפה האמריקנית הייתה הגדולה ביותר של ארה"ב נגד מיליציה עיראקית כלשהי בשנים האחרונות, ובעקבותיה הבטיחו "גדודי חיזבאללה" ומיליציות שיעיות נוספות תגובה חריפה. משרד החוץ האיראני כינה את המתקפה האמריקנית "פעולת טרור", וארגון חיזבאללה בלבנון, אף הוא בעל ברית של איראן, אמר שארה"ב צריכה לשלם מחיר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים