שתף קטע נבחר

אחרי החיסול: מונה מפקד חדש לכוח קודס

מנהיגה העליון של איראן מינה את אסמאעיל קאאני, שהיה סגנו של קאסם סולימאני, ליורשו. לא ברור עד כמה הוא מקורב למנהיג איראן. גילויי אבל ברחבי איראן. ארה"ב קוראת לאזרחיה לצאת מעיראק מיד

ביג אסמאעיל קאאני מחליפו של קאסם סולימאני פקד כוח קודס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי מינה היום (ו') את אסמאעיל קאאני, סגנו של קאסם סולימאני, למפקד החדש של כוח "קודס" במשמרות המהפכה. בהצהרה אמר חמינאי כי עם המינוי, לא מתוכננים שינויים בתוכניות הפעולה של כוח קודס.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

קאאני מונה לסגן מפקד כוח קודס ב-1997, במקביל למינוי סולימאני למפקד הכוח. לפי התקשורת האיראנית, ב-2017 אמר קאאני כי האיומים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על איראן "יפגעו באמריקה. קברנו רבים... כמו טראמפ ואנו יודעים להילחם נגד אמריקה".

  

 

ד"ר רז צימט, מומחה לענייני איראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר כי קאאני היה סגנו של סולימאני מההתחלה, ולכן מכיר היטב את כוח קודס ואת המערכת האזורית. צימט הוסיף כי קאאני "לא נחשב לכריזמטי" ולא ברור עד כמה הוא מקורב למנהיג איראן, כפי שהיה סולימאני.

 

"היתרון במינויו של קאאני הוא שיש לו היכרות טובה עם המערכת האזורית, ואולי גם קשרים טובים יותר עם הארגונים השליחים (הפרוקסיז) שפועלים בחסות משמרות המהפכה באזור. יהיה לו קל להיכנס לתפקיד", הסביר צימט. הוא ציין כי למרות היתרון שיש לקאאני, "יהיה קשה מאוד להיכנס לנעליו של סולימאני, ששימש בתפקיד יותר משני עשורים ועמד למעשה, במיוחד בעשור האחרון, בראש המערכה האיראנית באזור".

אסמאעיל קאאני  יורשו של קאסם סולימאני מפקד כוח קודס משמרות המהפכה של איראן ()
"יהיה קשה מאוד להיכנס לנעליו של סולימאני". קאאני

בצהריים יצאו המונים לרחובות בכמה ערים ברחבי איראן, כדי להתאבל על חיסולו של סולימאני. בטלוויזיה האיראנית הציגו מפגינים מחזיקים שלטים שעליהם נכתב "כולנו קאסם סולימאני". בטהרן יצאו להפגין עשרות אלפים נגד "הפשעים של ארה"ב".  

 

הבוקר קראה שגרירות ארה"ב בעיראק לכל אזרחיה לעזוב את המדינה. גורמים בתעשיית הנפט במדינה מסרו כי עשרות עובדים אמריקנים בחברות נפט בעיר בצרה נערכים לעזוב את המדינה.

אבל ב איראן על חיסול קאסם סולימאני בעיר כרמאן ()
אבל ב איראן לאחר חיסול סולימאני

אבל ב איראן על חיסול קאסם סולימאני בעיר כרמאן ()

אבל ב איראן על חיסול קאסם סולימאני בעיר כרמאן ()

ההכרזה על מינויו של קאאני הגיעה לאחר ישיבת חירום של המועצה העליונה לביטחון לאומי שכינס היום חמינאי. המועצה דנה באפשרויות התגובה לחיסול סולימאני. במקביל לכינוס, צבא איראן פרסם הצהרה ולפיה "על ארה"ב, וכל מי שביצע את הפעולה לחיסול סולימאני, לצפות לתגובה חזקה".

 

הבוקר איים חמינאי ב"נקמה אכזרית נגד הפושעים" שחיסלו את סולימאני. הוא הזהיר כי חיסולו של קאסם סוליאמני "יכפיל את רצון ההתנגדות נגד ארה"ב וישראל". הוא הכריז על שלושה ימי אבל, שיבח את גבורתו של סולימאני ש"הלך לגן עדן".

מכונית שבה נסע מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חיסול בגדד עיראק ()
המכונית שבה חוסל סולימאני

מכונית שבה נסע מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חיסול בגדד עיראק ()

מפקד כוח קודס איראן קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק ו עלי חמינאי (צילום: AFP)
זירת החיסול(צילום: AFP)

סולימאני חוסל הלילה בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה הבינלאומי בבגדד, בירת עיראק. התקיפה בוצעה באמצעות לפחות שני מל"טים שירו טילי הלפייר ולא באמצעות מסוקים כפי שאמרו כמה גורמים איראניים.

 

לצד סולימאני חוסל גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס. אחמד אל-אסדי, דובר המיליציות, הטיל את האחריות על ישראל וארה"ב. "האויב האמריקני והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני", אמר.

 

התקיפה באזור נמל התעופה בבגדד אירעה דקות ספורות לאחר שסולימאני ירד ממטוס. ייתכן שהיה על מטוס איירבוס A320 של חברת התעופה הסורית Cham Wings. הטיסה שמספרה 6Q501 המריאה מדמשק בשעה 22:30 (שעון ישראל) ונחתה בבגדד דקות לפני חצות.

 

גדודי חזבאללה, ארגון המשתייך ל"אל-חשד א-שעבי", מסרו בצהריים כי "ארה"ב, היישות הציונית וממלכות הרוע ישלמו את המחיר על הפשעים שלהם. אנחנו מתחייבים שהמחיר יהיה לא פחות מסיום הנוכחות האמריקנית בעיראק ובאזור כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים