שתף קטע נבחר

צילום: AFP

חשש מנקמה: "ארה"ב תשלח 3,000 חיילים למזה"ת"

לפי דיווחים ארה"ב תתגבר שוב את כוחותיה באזור, בעקבות חיסול מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני. איראן איימה לנקום - ובארה"ב, ישראל וברחבי האזור נערכים. הקבינט יכונס ביום א'. מוקדם יותר הגיב טראמפ: "היה צריך לחסל אותו לפני שנים"

 

 

כלי תקשורת בארה"ב מדווחים הערב (ו') כי ממשל טראמפ ישלח עוד כ-3,000 חיילים למזרח התיכון, כחלק מההיערכות שלו לאפשרות של נקמה איראנית - על חיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני.

 

חיסול קאסם סולימאני - סיקור נרחב ב-ynet:

טראמפ: "סולימאני אחראי למות מיליונים"

איראן בוכה ודורשת נקמה: "כולנו סולימאני"

הטבעת על היד: כך זוהה סולימאני

סופו של טרוריסט שהפך לסיפור אגדה איראני

כוננות נקמה / רון בן ישי

 

גורם ביטחוני אמר ל-CNN כי הכוחות הללו יגיעו מ"כוח התגובה המיידי" של הדיוויזיה המוטסת ה-82. 750 חיילים מאותה יחידה כבר הוטסו השבוע לאזור בעקבות ההסתערות על השגרירות האמריקנית בבגדד. לפי CNN, כל שאר הבריגדה שממנה נשלחו אותם 750 חיילים תישלח כעת גם היא למזה"ת.

צבא ארה
מתגברים כוחות. לוחמים אמריקנים בעיראק(צילום: AFP)

כוחות מיוחדים אמריקנים נחתים נוחתים בשגרירות ב עיראק בגדד ()
נערכים לתגובה. הלוחמים הקודמים שנשלחו לתגבר מונחתים במסוק

מוקדם יותר השבוע, לאחר ההחלטה לשלוח עוד 750 חיילים לאזור, אמרו גורמים אמריקנים כי ניתן יהיה לשלוח כבר בימים הקרובים עוד 4,000 חיילים לאזור, "במידת הצורך". נראה שכעת הצורך הזה התממש, כשבארה"ב, בישראל ובמדינות רבות בעולם חוששים מתגובה של איראן או של בעלי בריתה. 

 

מוקדם יותר היום התייחס הנשיא דונלד טראמפ לחיסול סולימאני, ואמר שמפקד כוח קודס "הרג ופצע קשה אלפי אמריקנים במשך תקופה ארוכה, ותכנן להרוג עוד רבים אחרים – אבל נתפס!". טראמפ הוסיף שסולימאני "היה אחראי, בדרך ישירה ועקיפה, למותם של מיליונים – כולל למספר גדול של מפגינים שנהרגו לאחרונה באיראן".

 

 

טראמפ טען שלמרות שאיראן "לעולם לא תהיה מסוגלת להודות בזה", העם האיראני פחד מסולימאני ושנא אותו. "הם ממש לא עצובים כמו שהמנהיגים גורמים לעולם להאמין. היה צריך לחסל אותו לפני שנים רבות!", כתב הנשיא בטוויטר.

 

מעט לפני הודעת הפנטגון על החיסול בשדה התעופה בבגדד פרסם טראמפ בטוויטר תמונה של דגל ארה"ב. שעות לאחר מכן כתב שאיראן "מעולם לא ניצחה במלחמה, ומעולם לא הפסידה במשא ומתן". מדובר במסר לאיראן אבל גם בעקיצה נוספת נגד קודמו בתפקיד ברק אובמה, שחתם עם איראן על הסכם הגרעין - ממנו פרש טראמפ לפני שנה וחצי.

מפקד כוח קודס של איראן קאסם סולימאני (צילום: EPA)
"היה צריך לחסל אותו לפני שנים". קאסם סולימאני(צילום: EPA)

 

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()
חמינאי בביקור תנחומים בבית משפחתו של סולימאני

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו התייחס בצהריים לחיסול סולימאני, על רקע התגובות לתקיפה בארה"ב ומדינות המערב - שלא ממהרות להתייצב לצד וושינגטון. בריאיון ל"פוקס ניוז" אמר פומפאו כי אם ארה"ב לא הייתה עושה דבר הסיכון היה "עצום". פומפאו הדגיש שארה"ב לא מעוניינת במלחמה עם איראן, אך לא תעמוד מנגד כשחייהם של אמריקנים נמצאים בסכנה.

 

פומפאו אמר שארה"ב תגן על עצמה במקרה הצורך, ושהיא מחזקת את נכסיה באזור וערוכה לכל תגובה איראנית. היום קראה שגרירות ארה"ב בעיראק לאמריקנים שנמצאים במדינה לעזוב בהקדם. בשגרירות האמריקניות בכוויית, פקיסטן ובחריין קראו לאמריקנים "לשמור על פרופיל נמוך".

טהרן איראן לאחר חיסול קאסם סולימאני מפקד כוח קודס (צילום: EPA)
אבל באיראן(צילום: EPA)

אבל ב איראן אחרי חיסול קאסם סולימאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אבל ב איראן אחרי חיסול קאסם סולימאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אבל ב טהרן איראן אחרי חיסול סולימאני (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טהרן איראן אבל על חיסולו של מפקד כוח קוס קאסם סולימאני (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

איראן מאיימת לנקום בארה"ב על חיסולו של סולימאני, ובמזרח התיכון חוששים מההסלמה הדרמטית ביחסי ארה"ב ואיראן. אחר הצהריים התכנסה המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן. באופן חריג הכינוס היה בראשות המנהיג העליון עלי חמינאי.

 

בתום הדיון מסרה המועצה העליונה לביטחון לאומי שהחיסול הוא "הטעות האסטרטגית הקשה ביותר" של ארה"ב באזור, ושארה"ב תישא בתוצאות. המועצה מסרה שהיא הגיעה להחלטה על התגובה לחיסול, אך לא תודיע עליה לפי שעה. "נקמה חמורה מצפה לפחדנים שעל ידיהם מרוח דמו הטהור של סולימאני. המועצה בחנה את השפעות האירוע וקיבלה את ההחלטות הנדרשות".

מפקד כוח קודס איראן קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק ו עלי חמינאי (צילום: AFP)
זירת החיסול בבגדד(צילום: AFP)

גם בישראל נערכים לאפשרות שהנקמה שמבטיחים באיראן לחיסול תכלול בתוכה פגיעה גם ביעדים ישראליים. הקבינט המדיני-בטחוני יתכנס ביום ראשון אחר הצהריים לדיון שנקבע רק היום (ו'), ויעסוק, בין השאר, בהשלכות החיסול האמריקני.

 

עוד לפני ישיבת הקבינט, הבוקר - בשעות שלאחר חיסולו של סולימאני במתקפה אווירית של צבא ארה"ב באזור נמל התעופה הבינלאומי בבגדד - צה"ל העלה כוננות ונקט צעדים נוספים. בתום הערכת מצב שקיים הוחלט כי אתר החרמון יישאר סגור למבקרים. צה"ל הודיע הערב כי ניתן יהיה לפתוח את האתר למבקרים החל ממחר, וכי לפי שעה אין הנחיות נוספות לתושבי רמת הגולן והאזור והשגרה נמשכת. מהאתר עצמו נמסר כי החלטה על פתיחתו תתקבל בהתאם להערכת מצב ובהתאם לתנאי מזג האוויר.

 

ההערכה היא שישראל עודכנה מראש על הפעולה. ייתכן שביום רביעי, אם כי לא ידוע בוודאות מתי. ביום חמישי - יום החיסול - רמז נתניהו לפני המראתו לאתונה: "אנחנו יודעים שהאזור שלנו רוגש באירועים מאוד דרמטיים - אנחנו עוקבים בעירנות, ואנחנו עומדים בקשר רצוף עם ידידתנו הגדולה ארצות הברית, כולל בשיחה שלי אתמול אחר הצהריים (נתניהו מתכוון לשיחה שקיים עם פומפאו יום קודם לכן, רביעי. א"א), ואני רוצה לומר - שאנחנו תומכים תמיכה מלאה בכל צעדיה של ארה"ב".

 

מעניין לציין בהקשר זה כי היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, חזר מיוון לישראל ביום חמישי. ההערכה היא שהדבר קשר לעדכון זה. כך או אחרת, ישראל שומרת כאמור על "פרופיל נמוך" כדי שלא לחייב את האיראנים בנקמה.

 

החשש מהסלמה חמורה בעקבות חיסולו של סולימאני - אחד הדמויות הנערצות והמשפיעות ביותר באיראן - הובילה גם חברות תעופה רבות במזרח התיכון להשעות היום את הטיסות שלהם לבגדד. בין היתר, חברת התעופה הלאומית של בחריין, "גולף אייר" הודיעה כי תפסיק את הטיסות מבגדד לעיר נג'ף בעיראק בעקבות "סוגיות ביטחוניות". חברת התעופה הירדנית "רויאל ג'ורדניאן" השעתה גם היא את הטיסות לבגדד עד להודעה חדשה, "בגלל אי-הציבות בעיר ובשדה התעופה", לשון ההודעה.

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()
הבטיח לנקום. חמיאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של סולימאני

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()

סולימאני חוסל בתקיפה אווירית בנמל התעופה בבגדד, עם הגעתו מסוריה. כמה טילים שכוונו ממל"טים נורו על המכונית שבה נסע מפקד כוח קודס. בתקיפה נהרגו גם כמה חברים במיליציות הפרו-איראניות בעיראק - בראשם אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי".

 

המונים יצאו היום לרחובות איראן להתאבל על מותו של סולימאני. רבבות אנשים, בבגדים שחורים, צעדו בטהרן. הם הניפו תמונות של הגנרל הנערץ והניפו שלטים שעליהם נכתב "כולנו קאסם סולימאני". המנהיג העליון חמינאי, שהיה ידוע בקשרו ההדוק לסולימאני, הגיע היום לביקור תנחומים בבית משפחתו של מפקד כוח קודס במחוז כרמאן. לצד האבל הכבד התקיימו הפגנות שקוראות לנקמה. בטהרן שרפו מפגינים דגלים של ארה"ב וישראל.

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים