שתף קטע נבחר

היורש מאיים: חכו - ותראו גופות אמריקנים ברחבי המזה"ת

באיראן ממשיכים לאיים בנקמה: איסמעיל קאאני, שמונה לרשת את קאסם סולימאני כמפקד כוח קודס, רמז שהתגובה לא תגיע מיד. "המתינו בסבלנות, ותראו גופות של אמריקנים בכל רחבי המזה"ת". המנהיג העליון חמינאי ערך ביקור ניחומים

 

 

איסמעיל קאאני, המפקד החדש של כוח קודס האיראני, איים אמש (ו') על ארה"ב בעקבות חיסולו של קאסם סולימאני - שאת מקומו נבחר לרשת. "אנחנו אומרים לכולם: המתינו קצת בסבלנות, ותראו גופות של אמריקנים בכל רחבי המזרח התיכון", אמר קאאני.

 

מוקדם יותר היום הודיע מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, כי החליט למנות את קאאני, עד כה סגנו של סולימאני, למפקד החדש של כוח קודס במשמרות המהפכה, יחידת העילית שלה האחראית על הפעילות מחוץ לאיראן ועל ייצוא "המהפכה האיסלאמית". בהצהרה אמר חמינאי כי עם המינוי, לא מתוכננים שינויים בתוכניות הפעולה של כוח קודס.

ביג אסמאעיל קאאני מחליפו של קאסם סולימאני פקד כוח קודס (צילום: AFP)
היורש מאיים. סולימאני וקאאני(צילום: AFP)

קאאני מונה לסגן מפקד כוח קודס ב-1997, במקביל למינוי סולימאני למפקד הכוח. לפי התקשורת האיראנית, ב-2017 אמר קאאני כי האיומים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על איראן "יפגעו באמריקה. קברנו רבים... כמו טראמפ ואנו יודעים להילחם נגד אמריקה".

 

ד"ר רז צימט, מומחה לענייני איראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר כי קאאני היה סגנו של סולימאני מההתחלה, ולכן מכיר היטב את כוח קודס ואת המערכת האזורית. צימט הוסיף כי קאאני "לא נחשב לכריזמטי" ולא ברור עד כמה הוא מקורב למנהיג איראן, כפי שהיה סולימאני.

 

 

 

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()
חמינאי בביקור תנחומים בבית משפחתו של סולימאני

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()

חימאני בביקור תנחומים בבית משפחתו של קאסם סולימאני ()
 

"היתרון במינויו של קאאני הוא שיש לו היכרות טובה עם המערכת האזורית, ואולי גם קשרים טובים יותר עם הארגונים השליחים (הפרוקסיז) שפועלים בחסות משמרות המהפכה באזור. יהיה לו קל להיכנס לתפקיד", הסביר צימט. הוא ציין כי למרות היתרון שיש לקאאני, "יהיה קשה מאוד להיכנס לנעליו של סולימאני, ששימש בתפקיד יותר משני עשורים ועמד למעשה, במיוחד בעשור האחרון, בראש המערכה האיראנית באזור".

 

 

איראן מאיימת לנקום בארה"ב על חיסולו של סולימאני, ובמזרח התיכון חוששים מההסלמה הדרמטית ביחסי ארה"ב ואיראן. אחר הצהריים התכנסה המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, כאשר באופן חריג הכינוס היה בראשות המנהיג העליון עלי חמינאי.

 

בתום הדיון מסרה המועצה העליונה לביטחון לאומי שהחיסול הוא "הטעות האסטרטגית הקשה ביותר" של ארה"ב באזור, ושארה"ב תישא בתוצאות. המועצה מסרה שהיא הגיעה להחלטה על התגובה לחיסול, אך לא תודיע עליה לפי שעה. "נקמה חמורה מצפה לפחדנים שעל ידיהם מרוח דמו הטהור של סולימאני. המועצה בחנה את השפעות האירוע וקיבלה את ההחלטות הנדרשות".

 

סולימאני חוסל בתקיפה אווירית בנמל התעופה בבגדד, עם הגעתו מסוריה. כמה טילים שכוונו ממל"טים נורו על המכונית שבה נסע מפקד כוח קודס. בתקיפה נהרגו גם כמה חברים במיליציות הפרו-איראניות בעיראק - בראשם אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי".

 

המונים יצאו היום לרחובות איראן להתאבל על מותו של סולימאני. רבבות אנשים, בבגדים שחורים, צעדו בטהרן. הם הניפו תמונות של הגנרל הנערץ והניפו שלטים שעליהם נכתב "כולנו קאסם סולימאני". המנהיג העליון חמינאי, שהיה ידוע בקשרו ההדוק לסולימאני, הגיע היום לביקור תנחומים בבית משפחתו של מפקד כוח קודס במחוז כרמאן. לצד האבל הכבד התקיימו הפגנות שקוראות לנקמה. בטהרן שרפו מפגינים דגלים של ארה"ב וישראל.

 

 


פורסם לראשונה 03/01/2020 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים