שתף קטע נבחר

"הבטחתי שאדאג לילדים של שניאור": כשבן הזקונים הפך לבכור

איש העסקים יואל חשין מספר בגעגוע עמוק על "גן עדן של ילדות" עם שניאור, אחיו הבכור, שנדרס בתאונת "פגע וברח" לפני עשור; על ההבטחה שנתן לאביו - ומדוע פרשת השבוע היא גם הסיפור האישי שלו. צפו

 

 

מנתוני "הרשות לבטיחות בדרכים" לשנת 2019 עולה כי בכל ארבעה ימים בממוצע נהרג הולך רגל. בכל חמישה ימים – רוכב אופנוע ובכל 28 ימים נהרג בתאונה פעוט או הולך רגל עד גיל 4.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

השנה האחרונה של העשור העלתה מחדש את מניין ההרוגים לכמעט אחד ביום בממוצע. מי שנשארים לשלם את המחיר היקר הם כמובן בני המשפחה הקרובה. "כששניאור נהרג, הכול השתנה. תוך יום היה מעבר מתפקיד של 'בן זקונים' לתפקיד של 'המבוגר האחראי",  מספר יואל חשין בסדרת הרשת "כל המשפחות" של מיזם 929.  יואל הוא איש עסקים ופעיל בתחום ההשקעות החברתיות, בן לשושלת שופטים מכובדת , דור שישי למייסדי חסידות חב"ד - והאח הקטן של שניאור.

 

יואל חשין

 

בינו לבין אחיו מפרידות חמש שנים בלבד. שניאור חשין  היה  תושב תל אביב ואב לשלושה ילדים. הוא נדרס ב-18 ביוני 2010 בתאונת "פגע וברח", בעת שהתאמן לקראת תחרות הספורט האתגרי "איש הברזל", לפנות שחר. מבלה בן 26 שחזר שיכור לאחר סיבוב פאבים בתל אביב הרג אותו עם מכוניתו בשולי כביש המחצבות ליד ראש העין.

 

למלא את החלל

את זיכרון הילדות שלו, של אביו ושל שניאור, מתאר יואל בנוסטלגיה וגעגועים עזים, שבצדם רצון לחזור אל הרגע שבו הרגיש מוגן עטוף ו"קטן".

 

 

גן עדן של ילדות (מיזם 929)
"גן עדן של ילדות". שניאור ויואל חשין

 

"יש לי את הדימוי הזה של 'גן עדן של ילדות': אנחנו נמצאים ב'גן השושנים' בירושלים. שניאור בן שמונה ואני בן שלוש. הוא מחבק אותי ואבא שלי מצלם בצד. בכל פעם שאני נזכר בזה אני מתמלא בדמעות". עשור אחרי, יואל בוחר להתעכב על הרגע שכבר אינו. "יש משהו ברגע הזה של הגדולים שמגינים ושומרים עליי. קשה להאמין ששניהם לא נמצאים כאן", הוא אומר בעצב.

 

 

להיות כמו אבא שניאור

כמו האחים לבית יוסף המקראי , גם חשין מגיע ממשפחה מיוחסת: אביו היה שופט בית משפט העליון, מישאל חשין, אמו, רות חשין מנהלת "הקרן לירושלים" ובת למייסד חברת "טבע", מוישה סלומון. מצד אביו, הוא חלק משושלת ריבלין ודור שישי למייסד חסידות חב"ד.

 

חשין מתחבר במידה רבה גם לבנימין הצעיר וגם ליהודה הבכור מהפרשה. "להיות בן זקונים זה לא בהכרח עניין כרונולוגי - זה תפקיד. כילד, מילאתי באופן מלא את התפקיד של בנימין: תמיד הכי מפונק ועטוף, הבן הקטן שכולם דואגים לו ושיש לו הכי פחות אחריות - קלות דעת אפילו".

 

  (מיזם 929)
(מיזם 929)

 

לאחר שנתפס בנימין עם גביע הכסף המהודר שיוסף מטמין בכליו, הוא נאלץ לחזור למצרים כעבדו. ראובן ויהודה, שהצילו את יוסף משאר האחים שרצו להורגו ממלאים בשנית את תפקיד "המלאך השומר". יהודה לוקח אחריות על בן הזקונים של יעקב ורחל, ומתנדב להיות לעבד במקומו.

 

חשין מתחבר לפרשה ומייצר הקבלה אישית לפסוק "אנוכי ערבנו" שקרוב לליבו "יש בו הרבה רבדים. מבחינתי זה ביטוי של נאמנות מוחלטת שמבטיח לאבא: 'אני אנסה למלא את החלל'. אני אדאג לילדים של שניאור - ואהיה ערב להם".

   

  


פורסם לראשונה 04/01/2020 20:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיזם 929
יואל ושניאור חשין בילדותם
מיזם 929
מומלצים