שתף קטע נבחר

שניים נלכדו במעלית בחניון שהוצף בת"א - וטבעו למוות

צעיר וצעירה נלכדו במעלית בקומת חניון שהוצפה בבניין בשכונת התקווה. הם חולצו במצב אנוש, ומותם נקבע בבית החולים. השכנים שמעו קריאות ודפיקות והזעיקו את כוחות ההצלה, גג המעלית נוסר וצוללנים ניסו לפתוח את הדלת

 

 

צעיר וצעירה בשנות ה-20 לחייהם נלכדו בצהריים (שבת) במעלית שהוצפה ברחוב נדב בשכונת התקווה בתל אביב. צוותי הכבאות הצליחו לחלץ את הצעיר ומצבו הוגדר אנוש. צוותי מד"א פינו אותו לבית החולים תל השומר תוך ביצוע פעולות החייאה - ושם נקבע מותו. בתום חיפושים ארוכים אותרה גם הצעירה שנלכדה, והיא פונתה במצב אנוש ותוך ביצוע פעולות החייאה לבית החולים איכילוב. בהמשך, נקבע גם מותה.

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
קומת החניון הוצפה. פעולות החילוץ מהמעלית(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
ניסיונות החילוץ מהמעלית שהוצפה(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

החניון שהוצף (צילום: איתי בלומנטל)
החניון שהוצף(צילום: איתי בלומנטל)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

שבעה צוותי כיבוי הוזעקו לאירוע. הצוותים דיווחו כי המעלית נלכדה מתחת לקרקע, בקומה 1-, וניסרו את גג המעלית. במקביל, צוללנים מיחידת להבה ניסו לפתוח את דלת המעלית באמצעות מפתח מעליות. נמסר כי זוהו שני לכודים ללא הכרה, והיה גם חשש להימצאות לכוד נוסף.

 

כך טיפלו הרשויות במקומות המועדים להצפות

 

נציגי פיקוד העורף הגיעו לבניין המוצף. שגית, שגרה בבניין, סיפרה ל-ynet: "כל הרחוב מוצף. יש חניון מתחת לבניין שכולו הוצף גם הוא. המים התחילו לעלות בחדר המדרגות בקומת הקרקע. שכן קרא לי כשראה משהו, המעלית נתקעה ואני יודעת שמנסים לחלץ משם אנשים כבר הרבה מאוד זמן".

 

שמעון שלום, המתגורר בבניין הסמוך, אמר כי "היה גשם חזק ששטף את כל הרחוב וכולם צעקו בבית שהכל מוצף. הם הצליחו לצאת לבד. הם פתחו את הדלת וכל המים יצאו לבד. המים עברו את גובה המיטות".

 

אחד השכנים סיפר כי הזוג ירד לחניון לאחר שדייר בבניין המליץ להם להוציא את המכונית מהחניון שהתמלא במים. "אחרי שהוציאו את הרכב, השכן חזר ואמר שהוא שומע מישהו דופק על המעלית וקורא לעזרה. לאחר מכן הם מצאו מישהו מהעירייה שעבר ליד הבניין - והוא זה שהזעיק כוחות למקום".

 

שכנים טוענים שחלפו דקות ארוכות מרגע הקריאה למשטרה ועד שהכוחות הגיעו לזירה. במשטרה מסרו בתגובה: "הטענות חסרות שחר. אותרה שיחה אחת שבה המודיע מדווח על הצפה בכתובת. צוותים הגיעו ואז התברר מה קרה שם".

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

מפקד מחוז דן ברשות הכבאות והצלה, רונן מכתייב, אמר כי "מדובר בחניון שהוצף עקב הגשם ובו מעלית. בתנאים מאוד קשים, ובראות אפסית, נערכנו מבעוד מועד עם צוותי הצלה וצוללנים. אנשי יחידת החילוצים שלנו צללו בתנאים קשים, הגיעו לפיר המעלית, פתחו את הדלת ומשו את הלכוד. בבדיקה הראשונית בזירה עלה כי ככל הנראה מדובר בזוג שרצה להגיע לרכב, וכתוצאה מהקצר והמים שהגיעו לחניון המעלית ננעלה והזוג נלכד בפנים".

 

חובש רפואת חירום רכוב על אופנוע מד"א יוסף נהון סיפר: "כשהגעתי למקום חברתי בחדר המדרגות של הבניין לכוחות הכיבוי שפעלו בעזרת צוללנים לסריקה בקומת המרתף המוצפת של הבניין. גבר חולץ אלינו כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה כשהוא סובל מהיפותרמיה קשה מאוד. הענקנו לו טיפול רפואי וביצענו בו פעולות החייאה והוא פונה תוך המשך ביצוע פעולות מצילות חיים לבית החולים שיבא בתל השומר כשמצבו קריטי".

 

הגשם הכבד גרם להצפת כמה רחובות מרכזיים בתל אביב, בהם דרך נמיר, דיזנגוף, בוגרשוב והרבט סמואל. לפי נתוני השירות המטאורולוגי, בין השעות 11:00-13:00 ירדו 71 מ"מ של גשם בעיר. ביפו הוצפו שדרות ירושלים, כמו גם איצטדיון בלומפילד והרחובות הצדדיים שבהם מתבצעות עבודות הרכבת הקלה. גם בבית החולים וולפסון הייתה הצפה למשך יותר משעה. משחק הכדורגל שאמור היה להתקיים הערב באיצטדיון בלומפילד ביפו נדחה בשל מזג האוויר.

 

 

הצפות בדרום תל אביב (צילום: קובי קואנקס)
הצפות בדרום תל אביב(צילום: קובי קואנקס)

הצפות בדרום תל אביב (צילום: קובי קואנקס)
(צילום: קובי קואנקס)

 

מהמשטרה נמסר כי אלו הרחובות והכבישים שנחסמו בשל הגשם וההצפות:

 

נתיבי איילון - מחלף השלום לכיוון צפון נחסם. חלק מהנתיבים לצפון נחסמו באזור שמתחת לגשר יצחק שדה לטובת פינוי הסחף.

 

כביש 4 - הצפה בחיבור עם 471 לכיוון מזרח (הכביש פתוח בנתיב אחד בלבד).

 

מוקדם יותר נחסמו רחובות רבים ביפו ובדרום תל אביב, כמו גם רחוב הקישון בבני ברק ותחנת מסובים בבקעת אונו. גם כביש 44 נחסם באזור צומת חולון. 

 

כמה בני אדם נוספים נפגעו בשל מזג האוויר הסוער וההצפות. חובשים ופרמדיקים של מד"א פינו מבית שהוצף ברחוב לח"י בתל אביב אישה כבת 80 וצעירה כבת 23 במצב קל לבית החולים איכילוב, כשהן סובלות מפגיעות קור קלות בגפיים. קודם לכן התקבל דיווח על בית שהוצף ברחוב שבתאי בתל אביב, ממנו פונה גבר בן 55 במצב קל עם סימנים קלים של פגיעת קור.

 

 

הצפות באצטדיון בלומפילד ביפו (צילום: יאיר שגיא)
הצפות ליד אצטדיון בלומפילד(צילום: יאיר שגיא)

רכבים תקועים (צילום: דנה קופל)
רכבים שקעו ביפו(צילום: דנה קופל)

הצפות באצטדיון בלומפילד ביפו (צילום: אליאס רותם)
דרום תל אביב(צילום: אליאס רותם)

הצפות בתל אביב (צילום: דנה קופל)
הצפות בתל אביב(צילום: דנה קופל)

הצפות בתל אביב (צילום: עומר דוד)
(צילום: עומר דוד)

הצפה בשכונת הארגזים בתל אביב (צילום: ליאת ברכה)
הצפה בשכונת הארגזים בתל אביב(צילום: ליאת ברכה)

הצפות במתחם נוגה ביפו (צילום: יפתח סחאוטן)
הצפות במתחם נגה ביפו(צילום: יפתח סחאוטן)

הצפות במתחם נוגה ביפו (צילום: יפתח סחאוטן)
הצפות ביפו(צילום: יפתח סחאוטן)

הצפות בצומת חולון ()
הצפות בצומת חולון

הצפות ברחוב אבא הלל ברמת גן  (צילום: יעל מזרחי)
הצפות ברמת גן (צילום: יעל מזרחי)

פקקים בכביש איילון (צילום: ניר בן זקן )
עומס בנתיבי איילון(צילום: ניר בן זקן )

בשעה 12:46 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון 2 רכבים ששקעו בהצפה בצומת חולון. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח איכילוב אישה כבת 60 במצב קל עם סימני פגיעת קור לאחר שחולצה מהרכב על ידי לוחמי האש. אישה וצעיר שחולצו מהרכב השני נבדקו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית החולים.

 

חובשת בכירה במד"א טל אללוף-מרמלשטיין סיפרה: "כשחלפתי עם האמבולנס סמוך לצומת חולון אזרחים סימנו לי לעצור והובילו אותי למקום שממנו ראיתי 2 רכבים עם נוסעים שלכודים בהצפה. לוחמי האש שהגיעו למקום חילצו את נוסעי הרכב והעבירו אותם אלינו לבדיקות רפואיות, הם היו רטובים וסבלו מסימני פגיעת קור קלה. שניים מנוסעי אחד הרכבים, אישה וצעיר לא נזקקו לפינוי לבית החולים ואישה כבת 60 שהייתה ברכב השני פונתה במצב קל להמשך טיפול בבית החולים".

 

בבוקר הוזעקו צוותי מד"א כדי לחלץ אישה בת 55 ששכבה בתוך שלולית מים בשדרות חכמי ישראל בתל אביב. הם פינו אותה במצב יציב כשהיא סובלת מהיפותרמיה.

 

חובש בכיר במד"א איתן רוטפוס סיפר: "כשהגענו לרחוב ראינו את האישה עומדת בעזרת גבר שחלף במקום כשהיא בהכרה וסובלת מהיפותרמיה, הוא סיפר לנו שהוא ראה מטריה מבצבצת מתוך השיחים וכך איתר את האישה ששכבה בתוכם בתוך שלולית מים. העלנו אותה לאמבולנס המחומם, ביצענו בדיקות רפואיות על מנת להעריך את חומרת ההיפותרמיה ופינינו אותה לבית החולים תוך כדי טיפול רפואי שכלל חימום. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה מאתר אותה, זה יכל היה להסתיים בטרגדיה".

 

בנוסף הבוקר חולץ אדם שנלכד על גג רכבו מתחת לגשר בצומת שפייה בשל הצפות במקום. צוות היחידה לחילוצים מיוחדים של תחנת הכבאות חדרה חילצו אותו באמצעות סירת הצלה והוא טופל על ידי צוותי מד"א.

 

מעיריית תל אביב נמסר: "הגשמים שירדו הבוקר וממשיכים לרדת בשעה זו בתל אביב-יפו חריגים בעוצמתם, כאשר במספר שעות ירדו כ-20% מכמות המשקעים השנתית היורדת בעיר. חשוב להדגיש כי העירייה נערכה כמידי שנה לקראת החורף וניתנה עדיפות עליונה למניעת הצפות מי גשמים בעונה זו. מעבר לתחזוקה השוטפת של מערכת התיעול העירונית, ביצעה העירייה פעולות שונות להתאמת המערכת לחורף, כגון: ניקוי קולטנים, קווי תיעול, ותעלות, פתיחה וניקוי של מוצאים לים ולנחלים, שיפורים מקומיים במערכת התיעול, התקנת קולטנים, התאמת שיפועים לשיפור הניקוז. לצד אלה, חשוב להדגיש שהעירייה לא יכולה להבטיח לחלוטין שלא תהינה הצפות וכל מידע המתקבל על מקומות ספציפיים המועדים להצפה, מטופל באופן מיידי עם כוחות הפרוסים בשטח".

פוסט של עיריית רמת גן ()
הפוסט עורר תמיהות. עיריית רמת גן בפייסבוק

בתוך כך, עיריית רמת גן פרסמה בשעה 15:34 פוסט בפייסבוק שבו תוייגה עיריית תל אביב - ונכתב בציניות: "שמענו שאת זורמת....". הפוסט עורר תמיהות, ובעירייה פרסמו בהמשך תגובה וניסו להסביר ש"מדובר בפוסט אשר תוזמן משעות הבוקר וכל מטרתו היא לשעשע ולתבל בהומור גם ימים מאתגרים יותר". לדריהם, "כמובן שאין מדובר בתגובה לטרגדיה הנוראה שהתרחשה לפני זמן קצר, אנו משתתפים מעומק הלב בצער משפחות הנפגעים ומאחלים לכולנו שבוע בטוח ושקט".

 


 

גשם, הפוגה וסופת שלגים: התחזית לתחילת השבוע

בשעות הבוקר החל לרדת שלג ברמת הגולן, ובחרמון ירד שלג כבר במהלך הלילה. במפלס העליון נערם עד הצהריים יותר ממטר של שלג, ובמפלס התחתון נערמו כ-60 סנטימטרים. בקיבוצים וביישובים בצפון הגולן נהנו המטיילים מכמויות יפות של שלג שהצבר על הקרקע.

 אתר החרמון (צילום: אתר החרמון )
אתר החרמון(צילום: אתר החרמון )

 אתר החרמון (צילום: אתר החרמון )
(צילום: אתר החרמון )

הנהלת אתר החרמון הודיעה הבוקר כי ההר יהיה סגור במהלך היום לכניסת מבקרים עקב תנאי מזג האוויר. באתר הדגישו כי ההחלטה נבעה מהתחזית הצפויה ולא בשל המתיחות הביטחונית באזור על רקע חיסול מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני. אמש אישר צה"ל את פתיחת החרמון בהתאם להערכת המצב שקיים, ומסר: כי "השגרה בצפון נמשכת".

מזג אוויר עין זיוון (צילום: תיירות עין זיוון)
עין זיוון, היום(צילום: תיירות עין זיוון)

מזג אוויר עין זיוון (צילום: תיירות עין זיוון)
(צילום: תיירות עין זיוון)

מזג אוויר עין זיוון (צילום: תיירות עין זיוון)
(צילום: תיירות עין זיוון)

רשות הטבע והגנים הודיעה על סגירת כמה מסלולי טיול בעקבות מזג האוויר: נחל תבור סגור למטיילים, שביל הנחש במצדה סגור, ובנחל מערות בכרמל נסגרו המסלול השחור והכחול. בשמורת עין גדי, בנחל דוד פתוח רק המסלול הקצר, ונחל ערוגות פתוח עד המפל הנסתר. גם שביל הביצה ושביל הסכר בשמורת עין אפק נסגרו, זאת בנוסף לנחל דרגה, נחל אוג, נחל פרת וכל מסלולי הסנפלינג במדבר יהודה שכבר נסגרו מראש.

 

מזג האוויר הערב (שבת) ימשיך להיות גשום וקר מהצפון ועד לנגב - וקיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלים ובמקומות נמוכים. בחרמון יוסיף לרדת שלג.

 

מידות החום החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 11-7, קצרין 9-7, צפת 8-5, טבריה 13-9, נצרת 9-7, חיפה 14-11, תל אביב 14-12, ירושלים 9-5, אשקלון 15-11, עין גדי 20-13, באר שבע 15-8, ערד 13-6, מצפה רמון 12-5, אילת 18-9. 

 

הרוח בים התיכון תהיה דרומית עד דרום-מערבית ותנשב בעוצמה של 45-25 קמ"ש. ייתכנו משבים של עד 65 קמ"ש. גובה הגלים ינוע בין 350-200 ס"מ. ממרכז החיזוי "מטאו-טק" נסמר כי שקע מעל מזרח הים התיכון גורם למזג אוויר גשום וסוער באזור.

 

גם מחר הגשם יוסיף לרדת מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ובחרמון ירד שלג. קיים חשש לשיטפונות במזרח הארץ ולהצפות בערים. לקראת הצהריים הגשמים בדרום ובמרכז הארץ ייפסקו, אך בצפון הארץ יישאר גשום. לטסים לאירופה, רמה חזקה מעל מערב ומרכז היבשת גורמת למזג אוויר יציב.

 

ביום שני יהיה מעונן חלקית וצפויה הפוגה בגשמים. תורגש עלייה במידות החום לצד ירידה בלחות ויינשבו רוחות ערות. ביום שלישי הרוחות צפויות להתחזק וייעשה אביך. בדרום הארץ ייתכנו סופות חול, ובצפון יחל לרדת גשם לפרקים, וייתכנו סופות רעמים. בחרמון ירד שלג. בשעות הערב הגשם יתפשט למרכז ויתחזק.

 

יום רביעי צפוי להיות גשום וסוער בצפון ובמרכז הארץ. קיים חשש להצפות ולשיטפונות בנחלי מדבר יהודה, בקעת הירדן וים המלח. בחרמון תיתכן סופת שלגים ובצפון הנגב ירד גשם מקומי.

 

בכתבה זו שולבו צילומים שהופצו ברשתות החברתיות. אם ידוע לכם המקור - כתבו לנו למייל האדום .


פורסם לראשונה 04/01/2020 15:11

 

אלי סניור, גלעד כרמלי וחסן שעלאן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה
פעולות החילוץ בתל אביב
צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה
מומלצים