שתף קטע נבחר

אסון המעלית: "מכבי האש לא רצו לבוא, אמרתי להם שיש אנשים בפנים"

אלפרד ג'דיד הוזעק לבניין שבבעלותו ברחוב נדב, שנבנה לפני כשנה וחצי, וניסה לחלץ את הדיירים שנלכדו בהצפה. לדבריו, השכנים התקשרו פעמים רבות למשטרה ולכבאים: "המים עלו לגובה 2.5 מטר, הם לא היו ערוכים לזה". המשטרה דחתה את ההאשמות: "היה רק דיווח אחד"

 

אלפרד ג'דיד, בעל הבניין בתל אביב ששניים מדייריו טבעו למוות בחניון התת-קרקעי, שחזר הערב (שבת) את המאמצים לחלץ את השניים מהמעלית - והאשים את המשטרה ומכבי האש בכך שהתעכבו להגיע למרות הדיווחים הרבים על האסון.

 

ג'דיד הוזעק למקום מביתו לאחר שהתבשר על ההצפה בטלפון. "התקשרו אליי 20 דקות אחרי שהם נלכדו", סיפר בעל הבניין. "כשהגעתי המים כבר הגיעו עד למעלה. התחלתי להשתולל. ניסינו לפתוח את הדלתות אבל לא הצלחנו". לדבריו, הדיירים התקשרו למשטרה "אולי מאה פעם" - וכן הזעיקו את מכבי האש.

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
"המים הגיעו עד למעלה". זירת האסון(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)
"הלכתי למכבי האש, ותפסתי אותו בידיים", אמר ג'דיד. "הם לא היו ערוכים לזה, והוא לא רצה לבוא בהתחלה", אמר. "אמרתי לו שיש שם אנשים בפנים, שמעתי אנשים שדופקים על הדלתות. בוא תעזור לי, תעזרו לי", חזר בעל הבניין על שיחתו עם אחד הכבאים. "אחרי שעה הגיעה המשטרה, אבל איך זה היה עוזר? מכבי האש הגיעו אחרי שעה וחצי".

 

"המים עלו לגובה של 2.5 מטר, הייתה פה הצפה", סיפר ג'דיד שהדגיש כי מדובר בבניין שנבנה לפני שנה וחצי. "יש את כל התקנים, את כל האישורים. הייתה פה אזעקה שקראה לדיירים לצאת - ואנשים היו לכודים למטה".

 

"ניסינו לפתוח את המעלית עם לומים ולא הצלחנו. המים זרמו לבפנים והמעלית הוצפה עד הסוף. אין מצב שבן אדם יצא מזה חי", הוסיף ג'דיד. לדבריו, גם טכנאי המעלית שניסה גם כן לפרוץ אותה הודה שאין לו את המכשור התואם - ועזב את המקום. "כל ההצפות האלה זה בגלל כל מה שלא מתנקז בביוב. כל הזמן יש פה הצפות. כל הזמן".

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

 

 

גורם בכיר במשטרה דחה את הטענות ומסר כי אותרה רק שיחה אחת למוקד 100 שבה המודיע דיווח על הצפה בכתובת. "גורמי ההצלה הגיעו למקום ואז התברר מה קרה שם", מסר.

 

שבעה צוותי כיבוי פעלו במקום. הצוותים דיווחו כי המעלית נלכדה מתחת לקרקע, בקומה 1-, וניסרו את גג המעלית. במקביל, צוללי יחידת להבה ניסו לפתוח את דלת המעלית באמצעות מפתח מעליות. הגבר חולץ מהמעלית ופונה במצב אנוש לבית החולים תל השומר, שם נקבע מותו. כעבור זמן רב נמצאה גם האישה שפונתה לאיכילוב - אך גם שם נאלצו לקבוע את מותה.

 

אחד השכנים סיפר כי הזוג ירד לחניון לאחר שדייר בבניין המליץ להם להוציא את המכונית מהחניון שהתמלא במים. "אחרי שהוציאו את הרכב, השכן חזר ואמר שהוא שומע מישהו דופק על המעלית וקורא לעזרה. לאחר מכן הם מצאו מישהו מהעירייה שעבר ליד הבניין - והוא זה שהזעיק כוחות למקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה
ניסיונות החילוץ בת"א
צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה
מומלצים