שתף קטע נבחר

סתיו ודין נהרגו באסון המעלית: כך נראה החניון הבוקר

סתיו הררי ובן זוגה דין שושני, בני 25, נלכדו אתמול במעלית שהוצפה ברחוב נדב בת"א. הבוקר נראה הנזק הרב בחניון: מכוניות הרוסות, פסולת מהרחוב, דלק שנשפך מכלי הרכב. תיעוד: זרם המים לחניון בעת ההצפות אתמול

 

 

 

דין וסתיו ניסו להגיע לחניון - ונלכדו במעלית שהוצפה: דין יעקב שושני וסתיו הררי, בני 25 מתל אביב, הם שני הצעירים שנהרגו אתמול ב"אסון המעלית", ברחוב נדב בתל אביב. הבוקר (יום א') נראה ההרס העצום בחניון בקומה מינוס 1, החניון שאליו ניסו להגיע. בני הזוג יטמנו זה לצד זה. דין היה שותף במסעדה חדשה שפתח בשדרות ההשכלה בעיר בשם "מנצ'וק".

 

סתיו הררי דין שושני ()

 

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
החניון לאחר ירידת מפלס המים(צילום: איתי בלומנטל)

משפחות הנספים הביעו תרעומת ואמרו בתגובה: "איך זה יכול להיות שאף אחד לא ניגש עדיין לדבר עם המשפחה? אף נציג רשמי, אף אחד מהעירייה או מהמשטרה לספר לנו מה קרה. התשתיות בשכונה לא מטופלות כבר שנים - חוסר אכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה הזאת. זאת הזנחה פושעת.

 

"איך קורה שלקח לכוחות ההצלה כל כך הרבה זמן? איך בניין חדש כזה קיבל אישורים בכלל?".

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

אחד מדיירי הבניין הציג הבוקר שיחות שערך אתמול בזמן שהחלה ההצפה בחניון. "ב-12:26 לא נענו. שיחה למשטרה, המשטרה גם לא עונה. עוד פעם שיחה למשטרה, המשטרה שוב פעם לא עונה. ב-12:33 שתי שיחות לכיבוי אש - גם לא עונים. בשיחה אחת ענו לי והפנו אותי למוקד 106. במוקד 106 קיבלתי ניתוק ולא ענו לי.

 

"אחד הכבאים ענה לי ואמר לי לפנות למוקד 106. אמרתי לו שהרחוב מתחיל להיות מוצף וזה מתחיל להיות סכנת חיים. הוא הפנה אותי למוקד 106 שיבואו לפנות את המים ולשאוב את המים. מ-106 לא ענו לי. התקשרתי ל-100, פה כבר הבנתי שיש אנשים במעלית ורק בשיחה השלישית פה ענו לי".

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 

עבודות שאיבת המים מהחניון ארכו שעות רבות והבוקר המראה התגלה במלואו. המים הגיעו עד לתקרה וגרמו נזק רב למכוניות ולרכוש. במקום נראות מכוניות הרוסות ודלק שנשפך מכלי הרכב. פסולת ובוץ מהרחוב נשפכה גם היא עם הזרם האדיר לתוך החניון.

 

הבוקר הגיע למקום קצין מהכיבוי ונציג חברת המעליות על מנת לבדוק אם היה כשל שגרם לכך שהשניים נלכדו במעלית. סרטון שמתפרסם מראה את זרם המים האדיר מהרחוב לחניון, שגרם להצפתו בעת שבתל אביב ירדו יותר מ-70 מ"מ גשם תוך שעתיים.  

 

שבעה צוותי כיבוי פעלו אתמול לחילוץ שני הצעירים  וניסרו את גג המעלית. במקביל, צוללי יחידת להבה ניסו לפתוח את דלת המעלית באמצעות מפתח מעליות. שושני חולץ מהמעלית ופונה במצב אנוש לבית החולים תל השומר, שם נקבע מותו. כעבור זמן רב נמצאה גם הררי, שפונתה לאיכילוב במצב דומה, אך גם שם נאלצו לקבוע את מותה.

 

 
 
הצפות  (צילום: אדיסון אנלר)
ההצפה ברחוב(צילום: אדיסון אנלר)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
הצוללנים בחניון(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
מנסרים את גג המעלית(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

"אחרי שהוציאו את הרכב, השכן חזר ואמר שהוא שומע מישהו דופק על המעלית וקורא לעזרה", סיפר אחד הדיירים. "לאחר מכן הם מצאו מישהו מהעירייה שעבר ליד הבניין - והוא זה שהזעיק כוחות למקום".

 

אלפרד ג'דיד, בעל הבניין שבו אירע האסון, האשים את המשטרה ומכבי האש שהתעכבו, לדבריו, בהגעה למקום. "התקשרו אליי 20 דקות אחרי שהם נלכדו. כשהגעתי המים כבר הגיעו עד למעלה. התחלתי להשתולל, ניסינו לפתוח את הדלתות אבל לא הצלחנו", סיפר ג'דיד. לדבריו, הדיירים התקשרו למשטרה "אולי מאה פעם" - וכן הזעיקו את מכבי האש.

 

"הלכתי למכבי האש, ותפסתי אותו בידיים", אמר בעל הבניין שמתעקש כי המבנה עומד בכל התקנים הדרושים. "הם לא היו ערוכים לזה, והוא לא רצה לבוא בהתחלה", אמר. "אמרתי לו שיש שם אנשים בפנים, שמעתי אנשים שדופקים על הדלתות. בוא תעזור לי, תעזרו לי", חזר בעל הבניין על שיחתו עם אחד הכבאים. "אחרי שעה הגיעה המשטרה, אבל איך זה היה עוזר? מכבי האש הגיעו אחרי שעה וחצי".

 

"המים עלו לגובה של 2.5 מטר, הייתה פה הצפה", הוסיף ג'דיד. "ניסינו לפתוח את המעלית עם לומים ולא הצלחנו. גם טכנאי המעלית אמר שאין לו את המכשור המתאים - והלך מהמקום", אמר. "כל ההצפות האלה זה בגלל כל מה שלא מתנקז בביוב. כל הזמן יש פה הצפות. כל הזמן".

 

גורם בכיר במשטרה דחה את הטענות ומסר כי אותרה רק שיחה אחת למוקד 100 שבה המודיע דיווח על הצפה בכתובת. "גורמי ההצלה הגיעו למקום ואז התברר מה קרה שם", מסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים