שתף קטע נבחר

"להמשיך את הטוב שלו בעולם"

התינוק ארבל איכנולד ז"ל נפטר בשנתו כשהיה בן חצי שנה. הוריו, רננה ואלון, מציינים כל יומולדת שלו בעשיית טוב שונה. השבוע הוא היה אמור לחגוג שלוש, ובמקום ה"חלאקה" - גזירת השיער הראשונה - החליטה אימו לתרום את שיערה לחולות סרטן. בנות משפחתה, חברות וספרים מתנדבים מקמפיין "צמה של עוצמה", של זכרון מנחם ופאנטן, הצטרפו אליה לאירוע מלא בדמעות עצב ותקווה. צפו

"ארבל, הבן שלי, נולד בנר שמיני של חנוכה לפני שלוש שנים, ואנחנו החלטנו מאז שבכל יומולדת שלו אנחנו עושים משהו טוב לעולם. להשאיר קצת מהטוב שהוא הביא לנו מאז שהוא נולד". כך מספרת רננה איכנולד (28), מתכנתת מחשבים ואם לתבור בת השנה וארבעה חודשים, בעודה משילה כ-30 ס"מ משיער ראשה לתרומה עבור חולות סרטן.

 

צפו בכתבתה של שלומית שרביט ברזילי:

 
כעשרים נשים, חברות ובנות משפחה, מגיל חמש ואילך, התייצבו לצד רננה על כיסא הספרים ותרמו צמות משיער ראשן. כל שבע צמות כאלה יהפכו לפאה אחת עבור חולָה או חולֶה. "זו לא המציאות שרצינו, רצינו לשמוח בו באמת, עם עוגות ומסיבות ונרות וילדים מהגן", מסביר אביו של ארבל ז"ל, אלון איכנולד (29), מהנדס חשמל העובד בענף ההיי-טק, "אבל זה הדבר הראוי והנכון בעינינו לעשות - מצד אחד זה לעשות טוב, ומצד שני לחיות עם הכאב הזה, לחיות איתו קדימה".

 

רננה ואלון איכנולד עם בנם ארבל ז
התמונה המשותפת האחרונה. רננה ואלון איכנולד עם בנם ארבל ז"ל(צילום: ארכיון משפחת איכנולד)

 

כדי לממש את חזון התרומה פנו בני הזוג לעמותת "זכרון מנחם", הפועלת במהלך השנה כולה למען חולי סרטן ובני משפחותיהם. החל מתחילת השנה האזרחית יצאה העמותה בשיתוף עם מותג טיפוח השיער Pantene, זו כבר השנה השביעית, בקמפיין לאיסוף תרומות שיער. הקמפיין יאפשר לכל אישה, צעירה וילדה המתמודדת עם מחלת הסרטן לקבל פאה איכותית וחדשה, שעלותה מוערכת באלפי שקלים, בחינם.

 

בישראל מתגלים מדי שנה כ-26 אלף מקרי סרטן חדשים. שיעור הנשים והנערות החולות בסרטן השד בישראל הוא מהגבוהים בעולם: אחת משבע נשים ישראליות מתמודדת עם המחלה, ואחת ההתמודדויות הראשוניות של נשים אלה היא עם נשירת השיער, כבר מהכימותרפיה הראשונה.

 

למעשה נגזר על הילדות, הנערות והנשים החולות בסרטן להתמודד מדי יום לא רק עם המחלה עצמה, אלא גם עם ההשלכות הפסיכולוגיות והרגשיות של ההתקרחות ואובדן הנשיות.

 

"קצת מהטוב שלו עוד נשאר פה"

כדי לאפשר לכל תורמת להסתפר קרוב למקום מגוריה, זכרון מנחם מפעילה את "ניידת העוצמה" - משאית שהוסוותה לסלון יופי המסתובבת בארץ ואוספת תרומות שיער. בנוסף, עד יום ג' 7 בינואר יעמדו לרשות התורמות והתורמים 465 מספרות שיספרו אותם חינם בכל הארץ.

 

רננה איכולנד תורמת שיער (צילום: אורי דוידובץ')
רננה איכנולד ואחותה עם הצמות לתרומה(צילום: אורי דוידובץ')

  

היענות הנשים הישראליות היא יוצאת דופן גם בהשוואה למדינות אחרות שבהן נערך הקמפיין, כמו ארה"ב או ניו זילנד. מאז החל שיתוף הפעולה לפני שבע שנים עלה מספרן של תרומות השיער במאות אחוזים - עלייה שאפשרה בשנה החולפת לראשונה להעניק פאת שיער טבעי לכל אישה המתמודדת עם מחלת הסרטן, בכל גיל וללא תמורה.

 

בשנת 2019 נשבר השיא של הקמפיין במספר התרומות שהגיעו לעמותה, והשנה הכוונה היא להגיע למספר רב יותר של תרומות איכותיות למען חולות סרטן בישראל.

 

"אני מרגישה שככה קצת, באיזשהו אופן, ארבל קצת איתנו, קצת הטוב שלו עוד קצת נשאר פה, ועצם זה שהוא היה פה לתקופה כל כך קצרה, זה לא סתם. אנחנו ממשיכים באיזשהו מקום לעשות כל כך הרבה דברים טובים פה בעולם בזכותו ובגללו, זה ממלא אותי ומוסיף לי איזושהי הרגשה של קצת טוב, עם כל הכאב והגעגוע שלי אליו", מסכמת רננה.

 

רננה ואלון איכנולד עם בנם ארבל ז
"זה לא סתם שהוא בא אלינו". רננה ואלון איכנולד עם בנם ארבל ז"ל(צילום: ארכיון משפחת איכנולד)

 

"למרות שמאוד-מאוד הייתי שמחה שהוא יהיה פה ושנגזור לו את השיער ושאני אסרוג לו כיפה, אני שמחה שלקחנו את זה למקום טוב, ושיש הרבה אנשים אחרים שיוכלו ליהנות מהטוב שלו".

 

  • ניידת "צמה של עוצמה"  תעצור היום (א', 5/1/20) בבית החולים סורוקה בבאר שבע בין השעות 18:00-13:00; מחר (6/1) באוניברסיטת בר אילן בין השעות 10:00-14:00 ובכיכר רבין בתל אביב בין השעות 20:00-16:00, וגם מחרתיים (7.1) בנצרת, ליד עץ האשוח המרכזי, בין השעות 19:00-16:00.

 

 

  • לחצו כאן לרשימת 465 המספרות המשתתפות במבצע ומספרות תורמי שיער בחינם.

 

  • לתרומות לגמ"ח התחפושות לזכרו של ארבל איכנולד ז"ל לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
ארבל איכנולד ז"ל
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
ארבל איכנולד ז"ל
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
משפחת איכנולד
צילום: ארכיון משפחת איכנולד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים