שתף קטע נבחר

הנספים באסון המעלית נטמנו זו לצד זה: "נקברים יחד, לנצח נצחים"

אלפי בני אדם ליוו את בני הזוג סתיו הררי ודין שושני, שנלכדו במעלית מוצפת, בדרכם האחרונה. אחותו של דין: "יום הולדתי הוא יום מותך. בניתם בית מתוק בשכונת התקווה, אני בטוחה שנפרדתם מהחיים בחיבוק משותף". איציק, אביה של סתיו: "אוהבים אותך יותר מאשר את עצמנו, תשמרי עלינו מלמעלה"

 

 

בחייהם ובמותם: בבית העלמין ירקון הובאו בצהריים (יום א') למנוחות בני הזוג סתיו הררי ודין שושני, שנספו אתמול ב"אסון המעלית" ברחוב נדב בשכונת התקווה בתל אביב. אלפי בני אדם ליוו את השניים, בני 25 במותם, בדרכם האחרונה.

 

עדן, אחותו של דין, ספדה: "אח שלי היקר, איך אפשר בכלל להתחיל לדבר עליך בלשון עבר? מיום שנולדת רק אור ואהבה הצפת לכל עבר, ועכשיו אנחנו קשורים לנצח. יום הולדתי הוא יום מותך. אם יש דבר אחד שאני שמחה עליו זה שהיית באמת באמת מאושר בשבועות האחרונים, אמרת לי 'אני מגשים את החלום שלי כל יום, עדן, אני מאושר'. רק לפני כמה חודשים עברתם לדירה החדשה בתקווה, עשיתם לכם בית מתוק ועניו בדיוק כמוכם, אהבתם לארח אנשים ולשמח אותם, ועכשיו אתם נקברים ביחד, ביחד לנצח נצחים.

 

"אני מוקירה כל רגע איתך, על חיבוק וכל מגע של אח קטן. הערצנו אחד את השני, ותמיד דאגנו להרים זה לזו ברגעים קשים. אמשיך לפאר את שמך עד יומי האחרון, אלך בדרכך החיובית, כמו המלך שהיית, אשתדל כמוך לראות רק את הטוב בעולם ולהפיץ את האור שלך בכל מקום שתלך.

 

"סתיו שלי מתוקה, נכנסת לחיים שלנו צנועה ושקטה ועם הזמן התגלתה דמות של בחורה מקסימה ומהממת, כמה אהבה הייתה ביניכם. אני בטוחה שנפרדתם מהחיים בחיבוק משותף, ואתם הולכים יחד מחובקים בדרככם האחרונה, אוהבת אתכם עד כלות נשמתי".

הלוויתם של דין שושני וסתיו הררי מאסון המעלית (צילום: מוטי קמחי)
נטמנו זו לצד זה. קברי השניים בבית העלמין ירקון(צילום: מוטי קמחי)

הלוויה דין שושני סתיו הררי  (צילום: מוטי קמחי)
הלוויית הנספים באסון המעלית, היום (צילום: מוטי קמחי)

הלוויה דין שושני סתיו הררי  (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
הלוויה דין שושני סתיו הררי  (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

קרובת משפחה של דין אמרה בהלוויה: "ידעת בקפידה להגיש את הלב שלך במנות שאותן הכנת לסועדים, את התשוקה שלך לבישול ידעת לשקף בצורה כל כך משמעותית. אף אדם לא יכול להתעלם מנוכחותך, החיוך הכובש, המבט בעיניים, הלב המתמלא בניצוצות. הפצת את אורך בכל מקום שאליו הגעת, תמיד במאור פנים עם יחס מכבד לזולת.

 

"הדירה החדשה סימלה עבורך ועבור סתיו את התחלת חייכם המשותפים. לא האמנו שבסופו של דבר אותה הדירה תהווה את המקום שבו תיפרדו אח מהשנייה ומאיתנו. אהבתכם לנצח תישאר חיה וזכורה כאהבת אמת. לנו, משפחה יקרה, נותר להטביע את חותמו של דין בכל אשר נפנה. נזכור את הטוב שבו, נתענג על הזיכרונות המשותפים עמו. לעולם לא נשכח את דין, את ליבו ואת חיוכו הרחב".

 

ציון, אביו של דין, ספד גם הוא. "אנחנו יהודים ואנחנו מאמינים בקדושת הקדוש ברוך הוא", אמר האב. "תהיו אנשים טובים, כל רגע זה אושר בעולם הזה - תנצלו אותו. מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה - ונהרות שטפו אותם. נהרות של מים קרים שטפו אותם".

 

"חלום רע במציאות מגעילה" 

איציק, אביה של סתיו, ספד: "גאווה של אבא ואימא, את ילדה בכורה. איך אפשר להיפרד ולהגיד שלום לילדה היפה? ביום ההולדת של אבא כתבת ברכה: 'אבא, אבא יקר, אבא מושלם, אבא אוהב ואהוב, עוזר, מצחיק, חבר טוב, עמוד התווך שלנו, אוהבת אותך'. סתיו, את החיים שלנו, את החמצן שלנו, אוהבים אותך יותר מאשר את עצמנו, תשמרי עלינו מלמעלה".

 

אחת מחברותיה של סתיו אמרה: "אהובה שלי, קטנה שלי, תאומה שלי. אנחנו חברות בלתי נפרדות, מגיל שבועיים אנחנו ביחד. בכל פעם שאחת הולכת הביתה - השנייה אומרת לה 'תעופי' ואנחנו מבינות את זה וכיף לנו. ואנחנו יכולות לריב ולקלל כמו מטורפות ובסוף היא אומרת לי 'את באה לאכול אצל סבתא שלי?' ואני רצה. אהובה שלי, למה הלכת? למה עכשיו? את לא למעלה, את פה איתי בכל מקום ועם כל החברות שלנו ואנחנו אוהבות אותך. זה לא הגיוני וזה לא נתפש, זה חלום רע במציאות מגעילה".

סתיו הררי דין שושני (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

מוקדם יותר היום הגיע לידי ynet מידע שמעיד על כשלי מערך הכבאות בהיערכות למזג האוויר החורפי. במהלך ארבע שעות הסערה שפקדה בין היתר את אזור תל אביב, התקבלו במרכז השליטה הרשות הארצית לכבאות והצלה בחולון כ-2,000 שיחות מאזרחים. שלושה מוקדנים במרכז השליטה, שאמור לתת מענה לכל אזור גוש דן, הצליחו להשיב למחצית מהשיחות.

 

אחת מהשיחות, בשעה 12:42, הוגדרה "אירוע שנפתח בשוגג" בנוגע למעלית. זו הייתה אותה מעלית ברחוב נדב 2 שבה נלכדו למוות הררי ושושני - בניין שאליו הגיעו הכבאים רק 26 דקות לאחר מכן, לאחר שהוזעקו פיזית על ידי דיירי הרחוב. גם מעדויות שהגיעו לידי ynet משכנים, נראה כי השיחות למוקד הכיבוי החלו כבר ב-12:26 - אולם לטענתם שיחות אלה לא נענו. לבסוף הצליחו הדיירים לחבור לכוחות כיבוי שפעלו בבניין סמוך - והפעולות במקום החלו לקראת השעה 13:08.

 

דו
"אירוע שנפתח בשוגג". הדיווח על המעלית המוצפת

השיחות שלא נענו במרכז השליטה מוגדרות בשפה המקצועית של שירות הכבאות "שיחות ננטשות", קרי שיחות ששני המוקדנים כלל לא הספיקו כאמור לתת להן מענה. גורם בכיר במערך הכבאות אמר בהתייחסו לנתונים כי "אנשים התחילו להבין מה הולך לקרות, שזה הולך להיות בלגן, ומהבוקר כל אחד שולף מידעים מהשרת כדי להראות שהיו היה בסדר".

 

מרכז השליטה החדש בחולון הוקם לאחר שמפקד מחוז דן בשירותי הכיבוי, תת-טפסר רונן מכטייב, החליט בתחילת 2019 לבטל את מסגרת המענה הקודמת. עד להחלטה זו, בכל תחנת כיבוי היה מוקד שטיפל במתן סיוע מקומי. בעידודו של נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, הקים מכטייב את מרכז השליטה שאליו מגיעות כל השיחות מאזור תל אביב-יפו, בני ברק וחולון. בעתיד אמורות להתווסף למוקד גם רמת גן, גבעתיים והרצליה.

 

לפי מידע שהגיע ל-ynet, כבר במאי בשנה שעברה, עם תחילת עבודת מרכז השליטה המחוזי, התגלו תקלות בתפעולו. בעקבות כך הוקמה ועדה מיוחדת לבדיקת הכשלים. כבאים דיווחו בין היתר לוועדה כי במרכז השליטה ישנו קושי לכוון אותם לטיפול באירועים שונים עקב אי-שליטה בנתיבי הנסיעה ובמיקומם של האירועים. "לא ברור מה יושם מבחינת התקלות, אבל אתמול התבררה הקריסה הגדולה", אמר גורם בכיר בכבאות.

 

מהממצאים עולה כי מדובר בשילוב מסוכן של החלטות פיקודיות מצד ראשי מערך הכבאות ופעולות שלא נעשו בשטח לקראת הסערה וההצפות שעליהן התריעו כמה ימים לפני האסון בשירות המטאורולוגי. אף על פי הצפי למזג אוויר סוער ומשקעים רבים, בנציבות הכיבוי לא היה מי שסבור כי יש לאייש את המוקד של מרכז השליטה ביותר משלושה מוקדנים.

 

דוח אירוע ()
100 דקות להגעה באירוע בחולון

דוח אירוע ()
בתחילת המשמרת - מוקדנים בודדים

 

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
החניון שהוצף, הבוקר(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)
החניון לאחר ירידת מפלס המים (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

כבאות והצלה פרסמו את תחקיר האסון, ממנו עולה כי לוחמי האש שפעלו באירוע שריפה בנדב 32 הוזעקו פיזית על ידי דיירי הרחוב למקום האירוע בנדב 2 והם הגיעו ראשונים לזירה ב-13:08. אבל מפלט שיחות שפרסמה הכבאות בעולה כי בשעה 12:42 הם הגדירו את אירוע המעלית כ"אירוע שוגג", ולא נשלח צוות.

 

החל מהשעה 13:13 הם מדווחים ממקום האירוע למוקד כי קיים חשש ללכודים שאינם מגיבים במעלית וכי כל קומת החניון והלובי מוצפים ללא כל יכולת גישה. •בשעה 13:15 אג"מ מעביר למחוז מרכז בקשה לתגבור צוותים ת"פ תחנת יפו לצורך מענה מבצעי לאירועים הרבים. בשעה 13:27 מדווח מפקד המשמרת על לכוד ודאי במעלית. בשעה 13:33 הוזנקה יחידת להבה שפעלה באירוע לחילוץ לכודה במרתף למקום האירוע ברחוב נדב 2. מפקד היחידה החליט על פיצול הכוחות לשני צוותים תוך מענה מבצעי לאירוע חילוץ מציל חיים נוסף בסמוך.

 

החל מהשעה 13:51 כוחות להבה ואיתם צוללנים ואמצעים ייעודים למתווה חילוץ מורכב מגיעים למקום האירוע ומתחילים בפעולות חילוץ. לוחמי האש פעלו באירוע בנחישות ובמקצועיות כדי להגיע ללכודים. נוכח מורכבות החילוץ והעבודה בסביבת מים עכורים בראות אפס נמשכו מאמצי החילוץ עד השעה 14:40 בה חולץ הלכוד ראשון. בשעה 15:43 חולצה הלכודה השנייה ובהמשך נקבע מותה.

 

בכבאות אמרו כי "האירוע בתל אביב הוא מסוג האירועים המקומיים שלא ניתן לדעת מראש בדיוק אם והיכן יתרחשו בתוך האזור בו צפויים הגשמים, למרות שיש תחזית לגשם, סופות רעמים והצפות בחוף. האירוע חריג בכל קנה מידה ובין השעות 11:00 עד 13:00 ירדו באיזור האירוע 74 מ"מ גשם שהביאו לקריסה מוחלטת של מערכת הניקוז. כוחות הכיבוי הגיעו למקום האירוע בשעה 13:08 והם היו הראשונים להגיע. בסוף השבוע הורה ועד הכבאים לסרב להנחייה פיקודית על תגבור תחנת ירושלים בצוותים מתחנת בית שמש לאור המחסור הזמני בכ"א. לפיכך החל מאתמול בלילה מערך הכבאות פועל בהנחיית ועד הכבאים ב'מתכונת שבת'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים