שתף קטע נבחר

טראמפ מאיים גם על עיראק: "נטיל סנקציות שהם לא ראו מעולם"

נשיא ארה"ב איים ב"פעולת תגמול גדולה" על איראן, כולל תקיפת אתרי מורשת, ואמר כי אם עיראק תגרש את הכוחות האמריקניים, היא תיאלץ לשלם לוושינגטון: "יש לנו בסיסים יקרים שם". גרמניה, צרפת ובריטניה: על איראן להימנע מפעולות אלימות ולכבד את הסכם הגרעין

 

דונלד טראמפ חוזר מפלורידה לבית הלבן  (צילום: GETTY UMAGES)
מאיים על איראן - ועיראק. טראמפ ומלניה מגיעים לוושינגטון (צילום: GETTY UMAGES)

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים היום (שני) שוב לפגוע באתרים חשובים לתרבות האיראנית ולמורשת שלה, אם זו תגיב על חיסול מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני. בשיחה עם כתבים גם הזהיר טראמפ את עיראק כי יטיל סנקציות כבדות "כמו שהם לא ראו מעולם" אם עיראק תגרש את הכוחות האמריקניים מהמדינה. בתוך כך, מפקד כוח קודס האיראני החדש, איסמעיל קאאני, שהחליף את סוליאמני, נשבע לנקום בארצות הברית על החיסול.

 

טראמפ, ששוחח עם כתבים לפני העלייה למטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בדרכו מאתר הנופש שלו בפלורידה בחזרה לוושינגטון, איים ב"פעולת תגמול גדולה" נגד איראן, אם זו תנקום על חיסול סולימאני. הנשיא גם אמר לכתבים שנסעו איתו מפלורידה, כי הממשל "עשוי לדון" על שחרור חומרי מודיעין הקשורים לחיסול סולימאני. מוקדם יותר איים טראמפ כי "נגיב במהירות ובעוצמה ואף במידה לא פרופורציונלית אם איראן תתקוף אדם או מטרה אמריקנית".

 

דונלד טראמפ חוזר מפלורידה לבית הלבן  (צילום: AP)
"להם מותר להרוג?". טראמפ ומלניה יורדים מה"אייר פורס 1" (צילום: AP)

 

 

 

 

 

 

טראמפ העלה לראשונה את האפשרות לפגוע באתרי תרבות ומורשת איראניים בציוץ ביום שבת. היום הוא שב והעלה את האיום וחזר על הצהרתו לפיה אתרי מורשת ותרבות באיראן הם יעד לגיטימי לפגיעה בידי הצבא האמריקני אם איראן תממש את איומיה לפגוע באמריקנים. טראמפ דחה את הטענות, כולל של אנשים בממשלו, לפיהן תקיפה כזאת תיחשב פשע מלחמה על פי החוק הבינלאומי. "להם מותר להרוג את אנשינו, להם מותר לענות את אנשינו, להם מותר להניח מטעני צד ולפוצץ את אנשינו - ולנו אסור לגעת להם באתרי התרבות והמורשת? זה לא עובד כך", אמר טראמפ לכתבים.

 

מפקד כוח קודס האיראני החדש, איסמעיל קאאני, שהחליף את קאסם סוליאמני שחוסל בבגדד, נשבע הבוקר לנקום בארצות הברית על החיסול. בריאיון לטלוויזיה האיראנית אמר קאאני: "אלוהים הכל-יכול הבטיח לנקום, ואלוהים הוא הנוקם העיקרי. פעולות מסוימות יינקטו".

 

 

"יש לנו בסיסים יקרים מאוד". כוחות אמריקניים בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
"יש לנו בסיסים יקרים מאוד". כוחות אמריקניים בעיראק(צילום: AP)

 

 

 

טראמפ הזהיר את עיראק כי יטיל סנקציות כבדות "כמו שהם לא ראו מעולם" אם עיראק תגרש את הכוחות האמריקניים מהמדינה. טראמפ איים בסנקציות על בגדד לאחר שהפרלמנט העיראקי קרא לכוחות האמריקניים לעזוב את המדינה. הנשיא אמר כי אם הכוחות אכן יעזבו, בגדד תיאלץ לשלם לוושינגטון על העלות של בסיסי הצבא בעיראק. "יש לנו שם בסיסים יקרים מאוד, שהקמתם עלתה מיליארדים, הרבה לפני תקופתי. לא נעזוב אם לא ישלמו לנו את זה בחזרה", אמר טראמפ לכתבים.

  

בתוך כך, צרפת, בריטניה וגרמניה קראו הלילה לאיראן להימנע מכל פעולה אלימה והפצירו בה לכבד את התחבויותיה מהסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות ב-2015. זאת לאחר שהממשל באיראן הודיע אמש כי יחדל מלציית להגבלות שנקבעו בהסכם הגרעין, ויעשיר אורניום בהתאם לצרכיו.

מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: EPA)
מסע הלוויה של קאסם סולימאני בעיר משהד (צילום: EPA)

מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

 

שלוש המדינות האירופאיות הדגישו בהודעה המשותפת שהוציאו את החשיבות של הרגעת המתח בעיראק ובאיראן, אך גם הדגישו את נחישותן להילחם בארגון המדינה האיסלאמית. "אנו מאשרים מחדש את מחויבותינו להמשיך במאבק נגד דאעש, שנותרה בעדיפות עליונה. זה חיוני שנשמור על הקואליציה בנושא הזה. אנו קוראים לרשויות בעיראק להמשיך ולספק את התמיכה הנחוצה לקואליציה". עוד נמסר כי "אנו מוכנים להמשיך בשיחות עם כל הגורמים כדי לתרום להפחתת המתח ולהחזרת היציבות לאזור".

 

הבית הלבן הודיע כי טראמפ שוחח עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, וכי השניים דנו במצב הנוכחי בעיראק ובאיראן. "שני המנהיגים הדגישו שוב את הברית הקרובה בין שתי המדינות", נמסר מהבית הלבן. נשיא צרפת מקרון הודיע כי בכוונתו לשוחח עם נשיא איראן חסן רוחאני בימים הקרובים.

 

לפי מספר דיווחים בכלי תקשורת אמריקניים, ממשל טראמפ ניסה לעצור את ההצבעה בפרלמנט העיראקי על ההצהרה לפיה על כוחות ארה"ב ואחרים לעזוב את המדינה. גורמים בעיראק ובארה"ב סיפרו כי גורמים בממשל טראמפ ניסו ללחוץ לסכל את היוזמה. הגורמים האמריקנים אמרו לאתר "The Hill" כי גירוש הצבא מעיראק יהיה לא נוח עבור ארה"ב, "אבל זה יהיה קטסטרופה עבור עיראק".

 

"אנו דואגים שעיראק תקבל החלטות לטווח הקצר שיש להן השלכות הרות אסון לטווח הארוך לעיראק ולביטחונה", מסרו הגורמים, "אבל זה מה שיקרה להם כלכלית אם הם יאפשרו לאיראן להשתלט להם על הכלכלה בצורה כזאת שהסנקציות על איראן ישפיעו גם עליה. אנו עובדים קשה כדי שזה לא יקרה".

 

גורם בכיר בעיראק אמר ל"אקסיוס" כי רבים מחברי הפרלמנט הכורדים והסונים, הנוטים יותר לתמוך בנוכחות האמריקנית במדינה, לא נכחו בהצבעה על סילוק הכוחות האמריקניים. "זה ניצחון זמני למפלגות הפרו-איראניות, אבל זה גם מסר מהכורדים והסונים וחלק מהעיראקים השיעים לארה"ב שהם רוצים שתישאר".  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GETTY UMAGES
"נגיב בעוצמה". טראמפ עם רעייתו מלניה
צילום: GETTY UMAGES
מומלצים