שתף קטע נבחר

המבוכה הגדולה של זוכת הנובל

"מתנצלת, הייתי עסוקה ולא עשיתי טוב את עבודתי": פרנסס ארנולד, האישה הראשונה מאז עדה יונת שזכתה בנובל בכימיה, נאלצה לחזור בה ממאמר מדעי שפרסמה

 

פרנסס ארנולד זוכה פרס נובל כימיה (צילום: AFP)
פרנסס ארנולד. "הייתי עסוקה"(צילום: AFP)

 

פרנסס ארנולד, מדענית אמריקנית שזכתה בפרס נובל בכימיה, נאלצה לחזור בה ממאמר מדעי שפרסמה בשנה שעברה לאחר שהודתה כי נפלו ליקויים במחקר. המאמר של ארנולד על סינתזה אנזימטית של בטה-לקטם פורסם במאי 2019 במגזין המדעי הנחשב Science.

 

"אני ממש מאוכזבת להודיע שאנחנו חוזרים בנו מהמחקר על סינתזה אנזימטית של בטה-לקטם", כתבה ארנולד בסדרת ציוצים בטוויטר. "לא ניתן היה לשחזר את התוצאות. זה כואב להודות בכך, אבל חשוב לעשות זאת. אני מתנצלת בפני כולם. הייתי קצת עסוקה כשזה פורסם, ולא עשיתי טוב את עבודתי".

 

 

 

 

פרנסס ארנולד זוכה פרס נובל כימיה (צילום: EPA)
ארנולד. "לא עשיתי טוב את עבודתי"(צילום: EPA)

 

במקביל, פרסם מגזין Science הודעה באתרו, לפיה הוא מסיר את המאמר שארנולד כתבה ביחד עם אינה צ'ו וז'י-ג'ון ג'יה. בהודעה נאמר כי "אחרי הפרסום, הניסיונות לשחזר את העבודה לא צלחו. בדיקה מדוקדקת במחברת המעבדה של אחד מכותבי המאמר הראתה חוסר בנתונים גולמיים מניסויים חשובים. לכן המחברים חוזרים בהם מהמאמר".

 

בעולם המדעי הביעו תמיכה בארנולד על הכנות והשקיפות של ציוציה. "לפעמים דברים עובדים, לפעמים הם לא. המדע צריך להיות תהליך, ולא ניסיון לנצח ולא משנה המחיר", כתב פרופ' לי קרונין מאוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד, לפי "פוקס ניוז". המדענית אנמול קילקארני הוסיפה: "לראות ציוץ של זוכה בנובל על כך שהיא חוזרת בה ממאמר מלמד אותנו כמה חשוב למדען להיות ישר בנוגע לנתונים שלו".

 

ארנולד זכתה ב-2018 בנובל על שיטה לייצור יעיל ומהיר של אנזימים באמצעות ברירה אבולוציונית במבחנה. היא הייתה לאישה החמישית בהיסטוריה הזוכה בפרס נובל בכימיה, ולראשונה מאז זכייתה של עדה יונת ב-2009. יחד איתה זכו בפרס ג'ורג' סמית מארצות הברית וגרגורי ווינטר מבריטניה. כיום עובדת ארנולד כמהנדסת כימית במכון הטכנולוגי של קליפורניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים