שתף קטע נבחר

נרמסו למוות: 56 הרוגים בהלוויית קאסם סולימאני

מהומה בהלווייתו של מפקד "כוח קודס" בעיר הולדתו כרמאן: המונים נמחצו – 56 נהרגו ויותר מ-200 נפצעו. קבורתו של סולימאני נדחתה. קודם לכן איים מפקד משמרות המהפכה "להשמיד כל מקום שארה"ב אוהבת" – וההמונים קראו בתגובה: "מוות לישראל". ארה"ב מזהירה כלי שיט בים התיכון: איראן עלולה לתקוף

לפחות 56 בני אדם נרמסו הבוקר (יום ג') למוות ויותר מ-200 נפצעו בהלווייתו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, בעיר הולדתו כרמאן. כך מדווחת הטלוויזיה האיראנית. אחרי שאתמול הגיעו כמיליון איש לטקס לכבוד סולימאני בטהרן, היום מתקיים השלב האחרון של מסע הלוויה שלו, ורבבות רבות הגיעו אליו. סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א מדווחת שבעקבות האסון נדחתה קבורתו של סולימאני. ynet העביר שידור חי ממקום ההלוויה.

 

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני הרוגים נרמסו ()
נפגעים בהלוויית סולימאני, היום בצהריים

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני הרוגים נרמסו ()

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני (צילום: AP)
הלוויית קאסם סולימאני, הבוקר בכרמאן(צילום: AP)

הלוויה לקאסם סולימאני  בכרמאן (צילום: AFP)
המשתתפים קוראים לנקמה וצעקו "מוות לישראל"(צילום: AFP)

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

קודם לכן הבוקר נאם בטקס ההלוויה מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי ואיים על ארצות הברית, וברמיזה ברורה גם על ישראל: "ננקום בעוצמה את מותו של סולימאני. החיסול הוא תחילת הסוף של הנוכחות האמריקנית באזור. סולימאני שם את הישות הציונית תחת מצור של אש". לאחר מכן איים: "יש לנו רצון נחוש ואנחנו נשמיד כל מקום שארה"ב אוהבת ומגינה עליו, והם מבינים למה אני מתכוון". ההמונים צעקו בתגובה "מוות לישראל". רבים מהמשתתפים בטקס בקרמאן באו להלוויה לבושים בשחור ונושאים כרזות שעליהן דמותו של סולימאני.

 

החיסול שמטלטל את המזרח התיכון סיקור נרחב ב-ynet:

 

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, נאם גם הוא בכרמאן ואמר: "עכשיו החל סיום הנוכחות האמריקנית באזור. המשטר האמריקני הוכיח יותר מפעם אחת שהוא מבצע תוכניות שמטרתן לערער את ביטחון האזור ואת יציבותו. טראמפ ומי שפועל לצדו שופכים את דם האזור בטעויותיהם ובפשעיהם. החישוב המוטעה לא ייחודי לטראמפ ולארה"ב, אלא מאפיין גם את בעלות בריתה של אמריקה. אני מאמין שמשברי האזור ייפתרו בקרוב, ומה שיוביל לביטחון באזור מערב אסיה הוא ההבנה המשותפת והדיון הפנימי באזור".

 

הלוויה לקאסם סולימאני  בכרמאן (צילום: AFP)
המוני המתאבלים, הבוקר בכרמאן(צילום: AFP)

הלוויה לקאסם סולימאני  בכרמאן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלוויה לקאסם סולימאני  בכרמאן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קאסם סולימאני הלוויה איראן טהרן (צילום: EPA)
מסע הלוויה בטהרן, אתמול(צילום: EPA)

ארון עם איור של בנימין נתניהו בהלווית קאסם סולימאני ב טהרן איראן (צילום: AFP)
"ארונות נתניהו וטראמפ" בטקס לסולימאני בטהרן, אתמול(צילום: AFP)

מלבד גופתו של סולימאני, גם גופות יתר האיראנים שחוסלו במתקפה האווירית בבגדד הובאו לעיר הולדתו של סולימאני כרמאן, עיר מדברית בדרום איראן המוקפת בהרים. אתמול הובאו שרידי סולימאני לעיר הקדושה קום, אחרי שבטקס בטהרן נשא המנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי תפילה לזכר סולימאני ובשלב מסוים אף מירר בבכי.

 

למנהיג העליון של איראן היו יחסים קרובים ביותר עם סולימאני. חמינאי העריץ אותו וכינה אותו "השהיד החי". לצד חמינאי המתייפח עמד אתמול נשיא איראן חסן רוחאני, ומאחוריהם ניצב מנהיג חמאס איסמעיל הנייה. איסמעיל קאאני – מי שירש את סולימאני בפיקוד על כוח קודס, יחידת-העילית האחראית על פעילות משמרות המהפכה מחוץ לאיראן – השתתף גם הוא בטקס. מעט לפני תחילת הטקס נשבע קאאני לנקום בארה"ב על החיסול: "אלוהים הכל-יכול הבטיח לנקום, ואלוהים הוא הנוקם העיקרי. פעולות מסוימות יינקטו".

 

היום בצהריים הזהירה ארה"ב כלי שיט ברחבי המזרח התיכון כי איראן עלולה לנסות לפגוע באינטרסים ימיים אמריקניים באזור כנקמה על חיסול סולימאני. איראן, נזכיר, מואשמת כי בשנה שעברה כבר תקפה כמה מכליות נפט על רקע התגברות המתיחות בינה לבין ארה"ב. טהרן מכחישה.


פורסם לראשונה 07/01/2020 07:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הלוויית סולימאני בכרמאן, היום
צילום: AP
מומלצים