שתף קטע נבחר

בעקבות החשיפה - נתניהו על דברי הרב הראשי: "אמירה מקוממת שאינה במקומה"

ראש הממשלה הסתייג מדבריו של הרב יצחק יוסף, שנחשפו ב-ynet וידיעות אחרונות: "העלייה הרוסית היא ברכה למדינה". שר הבריאות הביע תמיכה ברב הראשי: "החרדים הפכו לשק חבטות". יו"ר ישראל ביתנו: "נפעל למינוי רב ראשי מכיל ולא מפלג". יו"ר כחול לבן: "על הרב הראשי להתנצל"

 

סערה בעקבות דברי הרב הראשי, יצחק יוסף, שנחשפו ב-ynet ו"ידיעות אחרונות", ולפיהם מאות-אלפי עולים מרוסיה הם "גויים שונאי דת ": ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע הסתייגות מדבריו של הראשון לציון, וכינה את הדברים ‏"אמירה מקוממת שאינה במקומה". הוא הוסיף כי "העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

  

 << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

חשיפת ynet: הרב הראשי במתקפה חריפה על העולים: "מסות של גויים שונאי דת"

 

שר הבריאות, יעקב ליצמן, העומד בראש סיעת "יהדות התורה", תקף בחזרה - והביע תמיכה ברב הראשי: "אנו מחזקים את ידי הראשון לציון הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, נוכח המתקפות הפוליטיות נגדו", אמר. 

 

הוא תקף את יו"ר ישראל ביתנו: "האיש האחרון שיכול לדבר ולהטיף לאחרים על הסתה הוא אביגדור ליברמן. האדם שמאז זיהה את ההסתה והשנאה כמנוע לגריפת קולות, אינו מפסיק ללבות אש בין האוכלוסיות, לשסע בין המגזרים ופועל בזדון ובחוסר אחריות ציבורית, על מנת לפלג ולפגוע במרקם העדין שבין הציבורים השונים בישראל. ליברמן ושותפיו לסיעה, כגון אלכס קושניר ודומיו, התירו את דמו של הציבור החרדי, והפכו אותן לשק חבטות לאומי, בשקרים ובדותות, בבורות ובהכפשות שווא, יום-יום, ללא טיפת בושה או אחריות".

 

ליצמן הוסיף: "מול דמעות התנין של ליברמן ואנשיו על הסתה ושנאה כלפיהם, כביכול, יש לומר טלו קורה מבין עיניכם. אלה אנשי ריב ומדון שבגללם קבוצות מיעוט כמו הציבור החרדי ונציגיו, מתמודדים עם מתקפות שנאה והסתה שלא יתוארו ושאינן מתקבלים על הדעת בחברה מתוקנת".

 

"גזענות ואנטישמיות לשמה"

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, מחה על דברי הרב הראשי: "העולים מברית המועצות הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. הגשמנו בגופנו את חלום שיבת ציון, ואי אפשר לדמיין את מדינת ישראל בלי תרומתה העצומה של העלייה מבריה"מ. גם בתקופת בחירות אין מקום לשיח פסול של שנאה ופילוג". הוא הוסיף כי צום עשרה בטבת, יום הקדיש הכללי, שחל היום (ג') - "הוא תזכורת עבורנו: כוחנו באחדותנו".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר כי התבטאויות הראשון לציון הן "גזענות ואנטישמיות לשמה", וטען כי "אי אפשר לעבור על כך לסדר היום". לדבריו, "אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר, ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שיידע להכיל ולחבק - ולא להפריד ולפלג".

 

"רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר", הזכיר ליברמן, "והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה".

 

הוא הוסיף כי "הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור, משתלח בבוטות בחלקים ממנו", וקרא לראשי המפלגות השונות "לא לשתוק כמו דגים, אלא לצאת בגינוי חריף לדברי הרב יוסף, על מנת למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית".

 

"מסע הסתה ציני של ליברמן"

בסיעת ש"ס הביעו תמיכה ברב יוסף, ומנגד תקפו את ליברמן: "הראשון לציון דיבר בכאב ודאגה לעם ישראל, נוכח מסע ההסתה הציני והבלתי פוסק מצדו של ליברמן כלפי שומרי התורה והמסורת", אמרו. "הציבור היקר של עולי ברית המועצות אוהב את המסורת היהודית ומתנער מדרכו המפלגת והמסיתה של ליברמן ומפלגתו".

 

הם הוסיפו כי "האחראי הראשי להסתה ולשיסוי בין שומרי המסורת לעולים מחבר העמים הוא אביגדור ליברמן. השנאה האישית שלו לנתניהו מעבירה אותו על דעתו ובכך הוא עוסק כל היום, בניסיונות להדיח את ראש הממשלה נתניהו מתפקידו ובניסיונות לקושש קולות על ידי ליבוי והסתה בין המגזרים".

 

"ליברמן", טענו בש"ס, "מסלף ביודעין את דבריו של הראשון לציון שהתייחס לקבוצה של העולים הלא יהודים שלצערנו הולכת וגדלה בגלל הפרצה של 'סעיף הנכד' בחוק השבות. הרב יצחק יוסף לא אמר חלילה מילה אחת כנגד אחינו ואחיותינו היהודים, עולי רוסיה, שהביאו ברכה עצומה למדינת ישראל ושמרו על יהדותם ודתם למרות הקשיים הגדולים במשך עשרות שני".

 

הם הבהירו כי יעמדו לצד הרב הראשי: "תנועת ש"ס לא תיתן את ידה למסע השיסוי ולרדיפת הראשון לציון בשל אמונתנו והבעת דעתו שמחויבת מתוקף תפקידו כמנהיג רוחני בעם ישראל".

 

"מה קרה ליהדות מאירת הפנים?"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, קרא לרב הראשי להתנצל - ואמר כי "החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית, בין השאר, בזכות העלייה מברית המועצות - שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך. הישראלים דוברי הרוסית, אלה שעלו ואלה שנולדו כאן, הם שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק".

 

 

ח"כ יאיר לפיד, חבר הנהגת כחול לבן, טען כי "על הרב הראשי להתנצל על דבריו החמורים והמבישים". לדבריו, "עולים מברית המועצות לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו - הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים ומצילים את הורינו ממוות. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית ותרומתם לכלכלה ולחברה הישראלית היא מופלאה וחיונית".

 

לפיד הדגיש כי "העולים הם אחינו, ועלייה זה ערך ציוני חשוב", ותהה: "מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? מה קרה ל'כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר אתכם, ואהבת לו כמוך'".

 

"שם היינו 'היהודים האלה', עכשיו אנחנו 'הגויים האלה'"

ח"כ יואל רזבוזוב, אף הוא מסיעת כחול לבן, אמר כי "במשך שנים משפחות שלמות של יהודים סבלו מאנטישמיות. ככה גדלנו וככה למדנו לשמור על חיינו בארצות המוצא. שם תמיד היינו 'היהודים האלה'. והנה הרב הראשי לישראל קורא לנו 'הגויים האלה'".

 

"הרב מסית נגד מיליון אזרחים שבמסים שלהם משלמים לו את המשכורת. היהדות לא שמורה רק לו. עצוב לראות עובד מדינה שמחזיר אותנו לתקופות חשוכות רק בגלל שחיים לצידו אזרחים שלא נולדו בארץ. כבוד הרב, לא טוב לך? תתפטר".

  

  (צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)
קריאות להעברתו מהתפקיד בעקבות הדברים שפורסמו(צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)

 

מהעבודה-גשר נמסר כי: “דבריו של הרב יוסף פוגעים ברקמת החיים העדינה בחברה הישראלית. תפקידו של מנהיג דתי במעמדו לקרב ולא להרחיק. עליו להתנצל". לטענת המפלגה, "גזענות היא לא תוכנית עבודה - לא כשליברמן פוסל חרדים וערבים, ולא כשהרב הראשי פוסל עולים מברית המועצות לשעבר".

 

דרישה ליועמ"ש: "פתח בחקירה נגד הרב הראשי"

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ח"כ ניצן הורוביץ, כינה את דברי הרב הראשי "נאום שנאה", ואמר כי הוא "מוכיח פעם נוספת כמה מהותי וחשוב המאבק שלנו לביטול המונופול של הרבנות הראשית". לדבריו, "זו עוד אמירה גזענית של רב ראשי, שוב הסתה נגד מי שלא מספיק יהודי בעיניהם".

 

"הבעיה היא לא ברב כזה או אחר - אחד מסית נגד עולים, השני נגד נשים והשלישי נגד להט"ב", הוסיף. "העובדה שגם ב-2020 למוסד הארכאי הזה יש השפעה כל כך מכרעת על החיים האישיים שלנו, היא בושה למדינת ישראל. כפי שהצלחנו במאבקים עיקשים אחרים נגד הכפייה הדתית, נצליח גם כאן. בממשלה הבאה נדרוש - ביטול מונופול הרבנות על כשרות, על נישואים ועל גיור ופירוק משרד הדתות".

 

יו״ר סיעת המחנה הדמוקרטי, ח״כ תמר זנדברג, פנתה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב הראשי על הסתה לגזענות. במכתב ששלחה, כתבה זנדברג: "יוצאי ברית המועצות עלו לישראל מתוקף חוק, והינם אזרחים שווים שעל המדינה להגן עליהם מפני גילויים של שנאה ודברי שטנה שעלולים לגרור לאלימות. על כן, לא ייתכן שאדם שנמצא במשרה ציבורית בכירה יתבטא באופן כזה כלפי קבוצה כזו או אחרת של אזרחים".

 

עוד הוסיפה זנדברג: "לאור הדברים הללו, אני רואה לנכון לפנות אליך על מנת שתפתח בהקדם בחקירה נגד ההתבטאויות המסיתות של הרב הראשי, יצחק יוסף, והאם ראוי שאדם שמתבטא כך כנגד אזרחי ישראל יכהן בתפקיד ציבורי".

 

הרב דוד סתיו, רבה של שהם ויו"ר ארגון רבני צהר, שספג אף הוא ביקורת מהרב יוסף באותו כינוס כמי שמקל בגיור, מסר: "בלתי נתפס שמי שעומד בראש מערכת בתי הדין והרבנים מפיץ שקרים על רבני ערים ומפקפק באמינות דיינים של הרבנות הראשית, רק בשל עמדות אחרות משלו. הרבנים הראשיים אחראים לפתרון בעיית ההתבוללות בישראל שנגרמת, בין היתר, בשל מחדליהם בתחום הגיור. צהר תמשיך לסייע לעולים להוכיח את יהדותם במסגרת מיזם שורשים, בשיתוף בתי הדין הרבניים".

 

"פגיעה בלכידות החברתית"

גם במגזר הדתי לא נותרו אדישים. הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים" המסייע לציבור במפגש עם שרותי הדת, אמר: "ביום הקדיש הכללי, שבו אנו מציינים את חורבן המקדש בגלל שנאת חינם, ראוי היה לרב הראשי להפיץ יהדות מחברת ומכילה, ולא להטיל דופי בעם ישראל ולהרחיק אנשים מן היהדות".  

 

 

הוא הוסיף כי "דבריו החמורים הם פגיעה אנושה בלכידות החברתית שלנו כעם", וציטט את "מסורת אביו של הרב הראשי, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שעמד לצד העולים": "העלייה החדשה מברית המועצות, אשר זכינו לה עתה בחסדי השם יתברך, לקרוא לשבויים דרור, ולהוציא אסירים בכושרות, מאחורי מסך הברזל שהיו נתונים בו זה למעלה משבעים שנה, תחת שלטון קומוניסטי אכזר ועוין, והנה הנם עולים לציון בהמוניהם לאלפים ולרבבות".

 

גם בתנועה הרפורמית בישראל קראו הבוקר להתפטרותו של הרב הראשי: "פעם אחר פעם מתגלה הרב יוסף כדמות חדורת שנאה ודעות קדומות", אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה. "במקום לטפל בשחיתות המאפיינת את הממסד הרבני, עסוק הרב יוסף בשיסוי ובפילוג - וממשיך להפוך את הרבנות הראשית למוצב קדמי של המפלגות החרדיות.

 

"המחשבה כי הרב יוסף יעמוד בעוד כמה חודשים ויקרא ביום הזיכרון פרק תהילים לזכר חללי צה"ל בני משפחות העולים, בשעה שאין לו כל בעיה להסית נגד הוריהם - מלמדת על עומק הצביעות של הרב הראשי, ועל הסלחנות הבלתי מתקבלת על הדעת שבה נוהגת החברה הישראלית בהסתה".

 

"אנו חשים בושה גדולה"

בתנועה הדתית "נאמני תורה ועבודה" אמרו כי הם "חשים בושה גדולה על דבריו של הרב הראשי, אשר גם אינם מדויקים, בלשון המעטה. גישתו הבדלנית והמדירה מוציאה מחוץ למחנה מאות-אלפי בני זרע ישראל, ששבו לכאן כחלק מן המדינה היהודית, ומשרתים בצבא".

 

בנוסף הזכירו כי "הרב הראשי שאך לפני שנה היה בעל סמכות החתימה על תעודות הגיור הממלכתיות, פוגע בדייני גיור ורבנים מוכרים וידועים רק משום שהם אינם מוצאים חן בעיניו", ואמרו כי "מוטב שהרב הראשי היה מאמץ חלק מגישתו המכילה של אביו כלפי מתגיירים ואלו השואפים להתקרב ליהדות ולישראל. כשהרב הראשי לישראל מעז להתבטא כך כלפי אוכלוסייה כל כך גדולה, אין להתפלא שהרבנות הראשית הופכת להיות לא רלוונטית עבור רוב הציבור בישראל".

 

מנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אומר כי " יש לסיים מיד את כהונתו של יוסף בתפקידו ולבטל את הממסד האנכרוניסטי של הרבנות הראשית מטעם מדינת ישראל כאילו היא כביכול מבטאת את קולה של היהדות. הרב יוסף הוא פוליטיקאי, כפי שהוכיח כבר בבחירות הקודמות עת שימש כשחקן במערכת הבחירות של ש"ס, ומחבל ביהדות ובעם היהודי".

 

סקרי חדו"ש מלמדים כי מידת האמון של הציבור היהודי בבג"ץ גדולה יותר מפי-שלושה ממידת האמון ברבנות הראשית, וכי רוב גדול בציבור מתנגד לקביעת היהדות והגיור על ידי הרבנות הראשית, אלא פתוח להכרה בילדיהם של אבות יהודים כמו באלה של אימהות יהודיות כיהודים או בהכרה שווה בכל הגיורים המקובלים בעם היהודי, לרבות רפורמים, קונסרבטיבים ושל האורתודוכסיה המודרנית". 

 

"הוויכוח הוא על מדינה יהודית"

ויש גם מי שמביעים הבוקר תמיכה ברב הראשי: במרכז ליב"ה חיזקו את הרב יוסף, ואמרו כי "הפירצה ההיסטורית והמעוותת בחוק השבות היא זו שמאפשרת להכניס לארץ אלפי גויים בשנה, וגורמת לבעיות רבות בגיורים ובשאר ענייני היהדות במדינה. לא ייאמן שכאשר הראשון לציון, שכבר שנים מוסר את נפשו ויושב על מדוכת הגיורים, בהמשך לאביו מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל שמסר נפשו על כך, מביע את עמדתו התורנית וההלכתית ביחס לאותה העלאה סיטונאית של גויים - קמים כל המתחסדים כנגדו ועוד מעוותים את דבריו כאילו דיבר על כל העולים מחבר העמים, כולל אלה היהודים".

 

בליב"ה הוסיפו: "הוויכוח הוא על מדינה יהודית - כן או לא. בהמשך לדברי הרב יוסף, אנחנו קוראים לכל נבחרי הציבור - את חוק השבות צריך לתקן, ולאפשר רק העלאה של יהודים למדינה היהודית. ויפה שעה אחת קודם".

 

מארגון חותם מסרו כי "כיום רוב העולים מרוסיה עולים מכוח חוק השבות, בעוד שעל פי ההלכה הם אינם יהודים בשל העובדה שאמם איננה יהודייה", והדגישו כי "העלייה מרוסיה הביאה ברכה גדולה למדינת ישראל. יחד עם זאת, הקביעה מיהו יהודי איננה נמדדת לפי תרומה כזו או אחרת למדינה. ישנם גויים רבים שמסייעים למדינת ישראל, ואינם הופכים ליהודים על ידי כך. מדינת ישראל מחויבת לעצור את ההגירה של כאלה שאינם יהודים ולשמור על הייחודיות שלנו כחברה וכמדינה יהודית".

 

"אמירה שפוגעת גם בציבור הדתי"

אורי קידר, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אמר כי "את הרב הראשי יוסף צריך לפטר כבר הבוקר. מי ששכח שתפקידו הוא לעבוד בשביל הציבור, ולא לחלק לו ציונים - לא צריך לקבל משכורת ממדינת ישראל. יותר ממיליון ישראלים שהגיעו לכאן מברית המועצות לא צריכים לשמוע שוב ושוב את דעותיו הגזעניות של הרב יוסף, שמוזמן להמשיך להיות גזען בבית שלו ולא במשרה ציבורית. מדינת ישראל תסתדר גם עם רב ראשי אחד".

 

בארגון גשר, הפועל לחיבור וחיזוק הקשר בין חלקי העם השונים, הגיבו בצער כי "אמירתו של הרב הראשי פוגעת קשות בציבור העולים מחבר העמים, אולם לא פחות, בציבור הדתי אשר דוגל בעקרונות של אחדות ודרך ארץ כעקרונות יסוד של העם היהודי. עצוב שהרב הראשי, שתפקידו לחבר את כל חלקי העם לדת ולמסורת, פועל בצורה חסרת רגישות ודרך ארץ, ולמעשה מנציח סטיגמות שגויות ודעות קדומות". הם קראו לרבנות "לפעול לקרב את העולים מחבר העמים ומכל מקום אחר בעולם, ולעשות כל מאמץ שגם הם ירצו להינשא בחופה יהודית ולהרגיש שייכים לעם היהודי".

 

בארגון רבניות ורבני בית הלל הביעו צער על דברי הרב, וקראו לרבנות הראשית להיות "גורם מאחד ומלכד, מוביל באהבת ישראל, ובעל חזון ברור בקשר לדרכה של מדינת ישראל ולאתגרים העומדים בפניה. את כל זה יש לעשות בדרכי נעם ובנחת כדרכה של תורה וכדרכם של תלמידי חכמים".

 

"זכינו להיות חלק מקיבוץ גלויות עצום, שיש בו מורכבויות וסיבוכים", הוסיפו. "רבים מבין העולים, גם אם אינם יהודים, הם מזרע ישראל. זכינו שרבים מהם חפצים להצטרף לעם ישראל, ויש מחלוקת גדולה על דרך הגיור הראויה. במקום לנהל את המחלוקת בשיח הלכתי, בדיון ציבורי נרחב ובגישה של כחא דהיתרא - מעדיפים גורמים ברבנות להכריע את הדיון בדרך מפלגת, המרחיקה את הציבור הישראלי כולו מאהבת תורה ולומדיה".

 

"הגיע הזמן שהרבנות תאמץ גישה מקרבת"

הרב אהרן ליבוביץ׳, ראש מיזם חופות, אמר כי "גישתו השלילית של הרב יוסף כלפי אוכלוסייה גדולה כל כך של אנשים מזרע ישראל, היא בדיוק מה שמרחיק את אותם אנשים מהגיור ברבנות, ומביא את חלקם להתגייר בבתי דין פרטיים". לדבריו, "גם בהמשך דרכם, ממשיכה הרבנות להחריג אותם ולא לאפשר להם להינשא כדת משה וישראל, ולמעשה שוללת מהם את זכות הנישואין כאן, בישראל, דבר שלא יעלה על הדעת. הגיע הזמן שהרבנות הראשית לישראל, בראשותו של הרב יוסף, תאמץ גישה מקרבת כלפיהם, ולא תעסוק בחירופים וגידופים".

 

הרב שרגא בר און ממכון הרטמן אומר כי "מדינת ישראל נועלת את שערי העם היהודי לא רק בפני הרוצים להצטרף, אלא אפילו בפני השייכים כבר לעם היהודי, ולעומת זאת מקבלת בברכה את הרוצים להתגייר ולהשתייך לקבוצה חרדית אנטי-ציונית. אבל אם המתגייר מעיד שברצונו להיות יהודי כמו נשיא מדינת ישראל, ראש ממשלתה או הרמטכ"ל; אם המתגיירת רוצה להיות יהודייה כמו נשיאת בית המשפט העליון או כמו כלת פרס נובל ישראלית – מדינת ישראל תסרב לגיירם. כתוצאה ממדיניות זו", הוסיף, "העם היהודי הולך ומתפלג".

 הרב חיים אמסלם, לשעבר ח"כ מטעם ש"ס, העוסק היום בגיור במסגרות פרטיות - ספג אף הוא מתקפה מצד הרב הראשי באותו הכינוס, וטען כי "זו טרגדיה שבראש פירמידת הרבנות בארץ יושב רב ראשי שאינו יודע את מקומו, כוחו בפיו להשמיץ ולפגוע בכל מי שעולה על דעתו, והכל בחסות הגלימה והתרבוש. הוא חושב שיקנה את מקומו בכותל המזרח של הרבנים, בכך שהוא ישמיץ ויילחם נגד הגיור המקרב והמקל, אך בדבריו הוא מגלה פעם אחר פעם את חוסר הבנתו בהלכות גיור, ולא עוד - אלא מגלה שאת פסקי אביו, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שהוא מתיימר לדעת ולפרסם, גם בהם אינו בקיא".

 

"הגיע זמן לומר לו: היכבד ושב בביתך ושתוק! אל תדבר סרה בגרים ובגיורים, פן מן השמים יקפידו עליך ויבולע לך", הוסיף הרב אמסלם. "כבר רב ראשי אחד הלך בסופו לכלא על פותחו פיו לדבר סרה בגיורים, ואחר כמעט היה כמוהו לולא זכות עמדה לו. בקרוב תסתיים הקדנציה של האיש האלים הזה, ונזכה לברך 'ברוך שפטרנו' ממנו ומגסות ורמות רוחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
קריאות להשעייתו. הרב הראשי
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
מומלצים