שתף קטע נבחר

גזר הדין לבריטית בקפריסין: מאסר על תנאי

שבוע לאחר הרשעתה בתלונת שווא על אונס קבוצתי מצד 12 ישראלים, גזר השופט בקפריסין על הצעירה מאסר על תנאי של 4 חודשים: "נותן לך הזדמנות שנייה". היא תוכל כעת לחזור לבריטניה, לראשונה אחרי חצי שנה: "חשה הקלה". הפגנות בקפריסין ובת"א: "את לא לבד"

   

 

הורשעה בתלונת שווא, אבל לא נשלחה לכלא: הבריטית בת ה-19 שהתלוננה על אונס קבוצתי מצד קבוצת ישראלים בקפריסין והורשעה כי בדתה את התלונה, נידונה על ידי השופט בפראלימני למאסר על תנאי של ארבעה חודשים, למשך שלוש שנים. "החלטתי לתת לה הזדמנות שנייה", כתב השופט. "אני חשה הקלה", אמרה הצעירה לאחר גזר הדין - וכעת, לראשונה זה חצי שנה - היא תוכל לשוב לבריטניה.

 

מפגינות ומפגינים מחוץ לאולם בית המשפט בפראלימני קראו לפני ההכרעה "אנחנו רוצים צדק" ואחזו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "אנחנו מאמינים לה", "את לא לבד". בהפגנה בכניסה לדיזנגוף סנטר, שם נמצאת שגרירות קפריסין בישראל, מפגינים כ-15 איש בתמיכה בצעירה הבריטית. המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב בין היתר "את לא לבד", "אנחנו איתך", "מאמינות לך", "די להאשמת הקורבן" ועוד.

 

 
הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: רויטרס )
הצעירה הבריטית בכניסה לבית המשפט(צילום: רויטרס )
הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: רויטרס )
הצעירה ואמה, היום(צילום: רויטרס )

הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: רויטרס )
המחאה בקפריסין(צילום: רויטרס )
הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: AP)
(צילום: AP)
הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה מחוץ לשגרירות קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס  (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה מחוץ לשגרירות קפריסין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 
הפגנה מחוץ לבית המשפט ב קפריסין צעירה תיירת בריטית פרשת מין אונס (צילום: רויטרס )
(צילום: רויטרס )

 

הצעירה התלוננה לפני כחצי שנה על אונס קבוצתי שביצעו בה ישראלים, והורשעה בשבוע שעבר על ידי בית המשפט בקפריסין שקבע כי מדובר בתלונת שווא. השופט, שקבע כי הבריטית היא "עדה לא מהימנה", אמר כי שיקרה כנקמה, לאחר שצולמה מקיימת יחסי מין עם אדם שפגשה במלון שלה.

 

אתמול דיווחו כלי התקשורת בקפריסין כי נשיא קפריסין ישקול להעניק חנינה לצעירה, אם בית המשפט היה מחליט לגזור על בת ה-19 מאסר בפועל. זאת, בעיקר בשל גילה הצעיר והסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות המקרה. עוד דווח כי הנשיא החליט שלא להתערב בסוגיה במהלך המשפט על-מנת שלא יטענו שהוא מתערב בהליכים משפטיים - אולם לקח בחשבון את הפגנות התמיכה במתלוננת.

 

עו"ד ניר יסלוביץ המייצג את הנערים בפרשה הגיב לגזר הדין של הצעירה הבריטית ואמר: "אנחנו מברכים על גזר הדין שניתן על ידי בית המשפט. מה שהיה חשוב למרשיי זה שהנאשמת תורשע ושמלוא הגרסה העובדתית שלהם תתקבל על ידי בית המשפט וכך היה. בכל הנוגע לאפשרות של מתן חנינה על נשיא קפריסין עמדתנו היא שכל עוד אין הבעת חרטה מצד הנאשמת אזי אנחנו נתנגד בכל עקף למתן חנינה. אנחנו לא מחפשים תאוות נקם ובסך הכל רצינו שהשם של הלקוחות שלי יטוהר והגרסה שלהם תתקבל. אנחנו לא מחפשים את הדם של אף אחד שישפך ברחובות".

 

ביום שני שעבר קבע השופט כי עדותה של המתלוננת לא הייתה אמינה, וציין כי בחרה להתלונן כנקמה על שצולמה במהלך יחסי מין עם אדם שפגשה במלון. הצעירה, תושבת המחוז דרבישייר שבבריטניה, התעקשה לאורך המשפט כי הותקפה בשעות הבוקר המוקדמות ב-17 ביולי, במלון בו התגוררה בזמן שעבדה באתר הנופש באי נאפה, מקום הידוע בחיי הלילה הסוערים שלו.

 

חגיגות עם נחיתת הנערים החשודים באונס התיירת הבריטית מקפריסין בנתב
הצעירים הישראלים לאחר השחרור(צילום: יאיר שגיא)

חשד צעירים אונס צעירה בריטית מלון איה נאפה קפריסין ()
המלון באיה נאפה
 

חוקרי המשטרה בקפריסין עצרו בחודש יולי האחרון את התיירת הבריטית, שהתלוננה כי עברה אונס קבוצתי על ידי 12 נערים ישראלים בבית מלון, לאחר שחשדו כי בדתה את הדברים, מאחר שכעסה כי צולמה במהלך קיום יחסי מין עם כמה מהם. זאת, לאחר שמוקדם יותר נעצרו הצעירים הישראלים בחשד שאנסו את הבריטית במלון "פמבוס נאפה רוקס" באיה נאפה, שם נפשו. לאחר כמה ימים שוחררו חמישה מהנערים ושבו לישראל, ובהמשך שוחררו גם שבעת הנערים האחרים שנותרו במעצר.

 

המתלוננת בת ה-19 נעצרה במקביל בחשד למתן עדות שקר. צוות ההגנה של הצעירה, שהפכה ממאשימה לנאשמת, טען כי ההצהרה שנתנה למשטרה בה חזרה בה מההאשמות כלפי הצעירים הישראלים, ניתנה לאחר שמונה שעות של תשאול על ידי השוטרים בזמן שהיא סבלה מהפרעת דחק פוסט טראומטית.

  

בריאיון ל-BBC רדיו החודש תמכה אמה של הצעירה בקריאות לחרם תיירות על קפריסין: "קפריסין זה פשוט לא מקום בטוח. ואם את באה ומדווחת על משהו שקרה לך, או שצוחקים עלייך או - במקרה הגרוע - יכול לקרות לך מה שקרה לבת שלי". 

 

בשבוע שעבר, בצעד חריג, הביעה הממשלה הבריטית ספק לגבי הוגנות ההליך המשפטי שבו הורשעה הצעירה בת ה-19 בקפריסין בהפרעה לסדר הציבורי בעקבות תלונת שווא על אונס בידי נערים ישראלים. דובר משרד החוץ הבריטי מסר כי "בריטניה מודאגת מאוד מהוגנות ההליך המשפטי במקרה המצער הזה. לדבריו, הבריטים "יעלו את הנושא מול הרשויות הקפריסאיות".


פורסם לראשונה 07/01/2020 09:07

 

השתתפה בהכנת הידיעה: נינה פוקס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הצעירה הבריטית, היום
צילום: רויטרס
מומלצים