שתף קטע נבחר

חמינאי אחרי ירי הטילים: "נתנו סטירה לאמריקנים"

שעות לאחר שטהרן שיגרה טילים על בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים נאם המנהיג העליון של איראן והצהיר שצבא ארה"ב צריך להסתלק מהאזור: "אמריקה וישראל הן האויבות שלנו, אין מקום למו"מ על הגרעין". בוושינגטון אומרים שאין נפגעים במתקפה, טראמפ ינאם בצהריים

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר הבוקר (יום ג') לאחר מתקפת הטילים האיראנית על בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים כי אירועי הלילה היו "סטירה בפניה של ארה"ב". טהרן הודיעה כצפוי כי המתקפה הלילה הייתה תגובה על חיסול מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה קאסם סולימאני בבגדד ביום שישי לפנות בוקר.

 

טילים מאיראן לעבר בסיסים אמריקנים בעיראק כתגובה על חיסול קאסם סולימאני (צילום: EPA)
מתקפת הטילים הלילה(צילום: EPA)
בנאומו הבוקר, במילים שנועדו להציג חזית איראנית אחידה, אמר חמינאי כי ההשתתפות של המוני איראנים בהלוויית סולימאני הייתה אף היא סטירה בפניה של ארה"ב. חמינאי הדגיש שאויבות איראן הן ארה"ב, ישראל ו"המערכת היהירה" – כשכוונתו למערב, וקרא להסתלקות כוחותיה של ארה"ב מהמזרח התיכון: "האמריקנים הביאו איתם מלחמות אחים, הרס ושחיתות לכל מקום שאליו הלכו".
 
חמינאי הדגיש כי אין מקום לנהל משא ומתן עם ארה"ב בסוגיית הגרעין, וטען כי משא ומתן כזה רק יסלול את הדרך להגברת הדומיננטיות האמריקנית באזור. הוא הזכיר את ישראל כשאמר כי חיזבאללה משמש כ"ידיים וכעיניים" של לבנון וכי ארה"ב מנסה לחסל את הארגון שם בניסיון לעזור לממשלה בירושלים.
 
מתקפת הטילים האיראנית - עוד כותרות:
 
ממש בזמן נאומו של חמינאי דווח כי גם נשיא איראן חסן רוחאני נואם, וכי בנאומו אמר שארה"ב אולי "קטעה את ידו" של סולימאני, אבל "רגלה" של ארה"ב באזור תיקטע בתגובה.
 

15 טילים: "סולימאני ינוח בשלום"

איראן שיגרה הלילה טילים לעבר שני בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים – בסיס עין אל-אסד ובסיס בארביל. בטהרן הודיעו כי המתקפה היא נקמה על ההתנקשות במפקד "כוח קודס", קאסם סולימאני, שחוסל לפני חמישה ימים בנמל התעופה של בגדד, ואותתו כי בכך עשויה להסתיים התגובה שלהם על החיסול. 

 

לטענת הטלוויזיה האיראנית, הרפובליקה האיסלאמית שיגרה משטחה 15 טילים. הירי הלילה בוצע ממש בשעה שסולימאני נקבר, והטלוויזיה האיראנית שידרה תמונות של איראנים חוגגים את המתקפה וקוראים "אללהו אכבר". בערוץ האיראני הכריזו: "הנקמה על מותו ננקטה, וכעת הוא יכול לנוח בשלום".

מפה בסיס בסיסים ארה

לדברי גורמים ביטחוניים בעיראק, האיראנים ירו 22 טילים, אבל גורמי ביטחון אמריקניים מאשרים את הגרסה האיראנית על ירי 15 טילים. לדברי האמריקנים, עשרה טילים פגעו בבסיס עין אל-אסד ואחד פגע בבסיס בארביל. ארבעה טילים לא פגעו במטרותיהם. שני מקורות ביטחוניים עיראקים מסרו שלפחות טיל אחד פגע במטוס בעין אל-אסד.

 

זמן לא רב אחרי המתקפה מסר גורם אמריקני כי יש "מעט מאוד נפגעים, אם בכלל", ושעות אחר כך עדיין לא דווח בצד האמריקני על הרוגים או פצועים. הטלוויזיה המלכתית באיראן טענה כי 80 אמריקנים נהרגו במתקפת הטילים, אך הדיווח הזה סותר לחלוטין את הדיווחים מהצד האמריקני, ונראה כי מדובר בהתרברבות איראנית שאין לה בסיס.

 

טראמפ: "הכול בסדר!"

אחרי המתקפה הגיעו מזכיר המדינה מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר להתייעצויות בבית הלבן. כארבע שעות לאחר שיגורי הטילים צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "הכול בסדר! טילים שוגרו מאיראן לשני בסיסים צבאיים בעיראק. הערכת נפגעים ונזק מתבצעת עכשיו. בינתיים הכול טוב! יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם, ללא ספק!". טראמפ הוסיף כי ימסור הצהרה בנושא בשעות הבוקר, שעון ארה"ב.

 

קודם לכן כתב שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בטוויטר: "טהרן נקטה והשלימה צעדים מידתיים להגנה עצמית תחת סעיף 51 באמנת האו"ם. איננו מעוניינים בהסלמה או במלחמה, אך נגן על עצמנו מפני כל תוקפנות". במערב יש המפרשים את דבריו כאמירה שכל עוד ארה"ב לא תגיב על מתקפת הטילים, טהרן לא תנקוט תגובה נוספת על חיסול סולימאני.

תקיפה תקיפת איראן טיל טילים בסיס צבא ארה
בסיס עין אל-אסד בעיראק(צילום: AP)

קודם לכן הלילה, זמן לא רב אחרי שיגור הטילים, הזהירו במשמרות המהפכה כי לא יהססו לתקוף בסיסים אמריקניים במדינות נוספות אם ארה"ב תפעל מהן נגד טהרן. הם כינו את המתקפה בשם המבצעי "השהיד סולימאני", וטענו כי שיגרו "עשרות טילי קרקע-קרקע". בהודעתם התייחסו לישראל ומסרו כי "הישות הציונית אינה נפרדת מהממשל האמריקני בפשעים הללו". המשמרות איימו בתגובות מוחצות אם וושינגטון תגיב למתקפה.

 

ירי הטילים הלילה היה המתקפה הישירה ביותר של איראן על אמריקנים מאז הלקיחה בשבי של בני ערובה בשגרירות ארה"ב טהרן ב-1979.

 

גם את נאומו הבוקר ניצל המנהיג העליון של איראן חמינאי כדי לספוד למפקד "כוח קודס" שחוסל, שהיה מקורב לו מאוד. "קאסם סולימאני לא היה שייך לגוף פוליטי, אלא היה מהפכן מהמעלה הראשונה", אמר. "הוא לא היה סתם אמיץ, הוא שם את עצמו בראש מול כל הסכנות. הוא הצליח להתגבר על היהירות והמזימות של ארה"ב במדינות החלשות באזור. סולימאני לא חסך שום מאמץ לסייע לפלסטינים ולהתנגדות שלהם, והם מוקירים אותו על כך. הוא היה אדם צנוע ועמד מול ההגמוניה האמריקנית והיהירות הציונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
המנהיג העליון של איראן חמינאי
Photo: AFP
מומלצים