שתף קטע נבחר

מוטי נהרג בעת שניסה לחלץ משפחה משיטפון בנהריה

מוטי בן שבת, בן 38, טבע למוות בעת שניסה לחלץ בני משפחה מהשיטפונות. כ-1,500 פניות הגיעו מאז הבוקר למוקד העירוני בנהריה, התושבים התבקשו שלא לצאת מהבתים. מחר לא יתקיימו לימודים בעיר, בנוסף למעלות ומועצות אזוריות נוספות

מוטי בן שבת ()
מוטי בן שבת

מוטי בן שבת, בן 38, הוא הגבר שטבע למוות בצהריים (רביעי) בעת שניסה לחלץ בני משפחה בשיטפונות בנהריה. צוותי מד"א ביצעו בו פעולות החייאה, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותו. במקביל, צה"ל שלח משאיות על מנת לחלץ תושבים שנתקעו בעיר. צוותי כיבוי חילצו כ-100 תלמידים מבית הספר אוסישקין בנהריה, שנלכדו בעקבות השיטפונות. בעכו הונחו הורי הילדים בגנים ובצהרונים להקדים את איסופם ממוסדות החינוך.

 

פרמדיק מד"א, ערן פרידלנדר, סיפר על האירוע שבו נהרג בן שבת: "הגענו עם ניידת טיפול נמרץ לחוף, סמוך למרינה. כ-100 מטר צפונית לשפך נחל הגעתון על קו המים ראינו את הגבר שהיה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. היום היה מאוד סוער וכמויות גדולות מאוד של מים זרמו סביבנו. הוצאנו אותו מהחוף בעזרת אלונקת שדה, תוך כדי ביצוע פעולות החייאה, לניידת טיפול נמרץ - שם המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות, אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

 

 

פינוי תלמידים מבית הספר אוסישקין  בנהריה לאחר שהיו במקום מהבוקר (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
כ-100 תלמידים פונו מבית ספר בנהריה(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

פינוי תלמידים מבית הספר אוסישקין  בנהריה לאחר שהיו במקום מהבוקר (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

כך עובר טרקטור בשיטפונות בנהריה (צילום: אחיה ראב
טרקטור מעביר אישה בכביש מוצף בנהריה(צילום: אחיה ראב"ד)

צה

צה

צה

עד ראייה לאירוע, מאיר רפאל חי ביטון, סיפר כי הוא התרחש בצהריים בכיכר נהריה הירוקה, שם לדבריו היה שיטפון גדול. הוא סיפר כי מוטי ואדם נוסף נחלצו לעזרת מספר יושבי רכב שנלכדו בתוכו, ושממנו בקעו "צעקות מאוד מאוד חזקות". "הם קפצו על הרכב ופשוט הצליחו לחלץ את האנשים שהיו בתוכו. לאחר מכן היה חשש שיש תינוק שנמצא בתוך הרכב, כי ראו כיסא תינוק ומשום מה מוטי פשוט היה הראשון שקפץ לרכב על מנת לנסות להציל את התינוק שחשבו שהוא היה שם. ברגע שהוא קפץ לא ראו אותו, ומשום מה כנראה המים החזקים שהיו סחפו אותו לעבר הגעתון".

 

גופתו של בן שבת נמצאה בהמשך לאחר סריקות שנערכו באזור. הערב היה אמור לחגוג בחתונתה של אחייניתו. ביטון אמר כי "זו הייתה טרגדיה, זה היה אירוע מאוד מאוד קשה. היו שם צעקות". הוא גם מתח ביקורת על התנהלות הרשויות: "אני חושב שהאירוע הזה היה יכול להימנע אם היו סוגרים את הרחוב לפני כן. ידעו את המצב שם במקום ובכל זאת הרחוב היה פתוח. זה רחוב שהוא מאוד מסוכן, תמיד היה מוצף, גם השבוע כבר היה את זה ואפשר היה להימנע מהאסון הכבד מאוד הזה".

 

 

 

בעקבות השיטפונות באזור נהריה, 15 ילדים ואנשי צוות חולצו מאחד מגני הילדים. בעיר ביקשו מהתושבים שלא לצאת מהבתים. קרוב ל-1,500 פניות הגיעו מאז שעות הבוקר למוקד העירוני. תושבים רבים בנהריה נותקו מזרם החשמל, והאספקה חודשה רק לאחר כשש שעות. בכביש 4 בין עכו לנהריה נהגים שניסו להגיע לעיר נתקעו במשך שעות רבות, חלקם משעות הצהריים. ל-ynet נודע בין השאר על אישה עם שני תינוקות שהייתה תקועה במקום כחמש שעות.

 

בעיריית נהריה הודיעו כי נכון לעכשיו לא יתקיימו מחר לימודים, גם במערכת החינוך המיוחד. גם צהרונים, חוגים ומועדונים לא יתקיימו מחר בעיר, לפי שעה. כמו כן, לא יפעל מערך ההסעות היוצא מהעיר למוסדות חינוך מחוץ לנהריה. גם בעכו, בשלומי ובמועצות האזוריות אשר ומעלה יוסף לא יהיו לימודים מחר.

שיטפונות נהריה (צילום: שחר אברהם)
נהריה מוצפת(צילום: שחר אברהם)

הרכב שנסחף בנהריה (צילום: גיל נחושתן)
רכב שנסחף בעיר(צילום: גיל נחושתן)

הרכב שנסחף בנהריה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

צה
(צילום: דוברות כב"ה)

צה
(צילום: דוברות כב"ה)

הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד )

הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד )

Floods in Nahariya  (Photo: Ahiya Raved)
(Photo: Ahiya Raved)

3082 (Photo: Ahiya Raved)
(Photo: Ahiya Raved)

במשרד החינוך מסרו כי "ככל שרשות מקומית תחליט שלא לקיים מחר את הלימודים בתחומה, בחינת הבגרות בתנ"ך לא תתקיים בה. אגף הבחינות יודיע על מועד חלופי וחדש בימים הקרובים כדי לאפשר לתלמידים במקומות אלה להיבחן באופן מסודר".

 

בעקבות הגשמים הרבים וההצפות שבאו עמם, מספר רב של מקטעים בכבישים בינעירוניים ועירוניים נחסמו. בנהריה תועדה אישה חוצה כביש מוצף כשהיא מובלת על-גבי כף של טרקטורון. במשטרה הזהירו שוב את הציבור מפני ניסיון לחצות כבישים מוצפים: "אנו שבים ומדגישים בפני הציבור לא להגיע למקומות בהם קיימות חסימות ונחשולי מים הזורמים על הכבישים, לא לקחת סיכונים בניסיון לצלוח את זרימת המים מחשש לסכנה ממשית".

 

עשרות מילימטרים של גשם

מאז שעות הבוקר ירדו 91 מ"מ ברגבה ויותר מ-80 מ"מ בעברון. גם בעכו היו הצפות, ובצהריים פרסמה העירייה הודעה להורי התלמידים בעיר שבה הם הונחו להוציא אותם ממוסדות החינוך. בצהריים הודיעה רכבת ישראל כי חודשה התנועה בתחנות באזור הצפון, לאחר שפעילותן הופסקה בעקבות הגשם הכבד והברד.

הצפות בחיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
הצפות ושיטפונות גם בחיפה(צילום: אלעד גרשגורן)

הצפות בחיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

הצפות בחיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

מאתר החרמון נמסר כי מחר הוא יהיה סגור עקב תנאי מזג האוויר. חזאי "מטאו-טק" צחי וקסמן אמר היום לאולפן ynet כי "עד יום שישי בבוקר צפויות כמויות גשמים מאוד גדולות. הסערה תתמקד כל כמה שעות באזורים אחרים. היום זה בצפון עם כמויות גשם גדולות, 100 מ"מ ביממה אחת". לדבריו, "יש פוטנציאל לכמויות גשם גדולות במיוחד ב-48 שעות, של לפחות 100 מ"מ אם לא 150 מ"מ. זה עלול לגרום לנזקים והצפות. בשעות הקרובות גם תל אביב תיכנס לקו הגשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים