שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חושבים על העתיד: סוריה מלמדת את הילדים רוסית

  סוריה הכניסה לתוכנית הלימודים את שפתה של בעלת הברית הגדולה שלה, שקירבה את אסד לניצחון במלחמה. רבבות תלמידים שוברים את השיניים ברוסית וחולמים לנסוע למוסקבה. הביקוש אדיר והמורים לא עומדים בעומס

  עומאר אל-טאוויל, בן 15 מדמשק, הוא אחד מ-24 אלף ילדים שלומדים רוסית בבית הספר בסוריה. משרד החינוך הכניס לתוכנית הלימודים את שפתה של בעלת הברית הגדולה ביותר שלה והביקוש אדיר.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  המעורבות הצבאית של רוסיה שינתה את מהלך המלחמה בסוריה. המבצע הרוסי שהחל ב-2015 סייע לבשאר אסד לשחרר שטחים גדולים שנכבשו וקירב אותו לניצחון. כיום צעירים רבים בסוריה רוצים ללמוד רוסית ולנסוע למוסקבה. אחרים שואפים לעבוד בחברות רוסיות שלהערכתם יפעלו בסוריה בעתיד.

  סוריה דמשק תלמידים לומדים רוסית (צילום: רויטרס)
  מורה לרוסית בכיתה בדמשק(צילום: רויטרס)

  סוריה דמשק תלמידים לומדים רוסית (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  "בהתחלה לא הבנו שום דבר. כששמענו בפעם הראשונה את המילים (ברוסית) התחלנו לצחוק, זה היה קשה", מספר עומאר בן ה-15 על לימודי הרוסית. "המורים עוזרים לנו לאהוב את השפה הזאת".

   

  רדוואן רהאל, שאחראי על לימודי הרוסית במשרד החינוך הסורי, אומר שהביקוש לשיעורי רוסית עולה בהרבה על ההיצע. "יש לנו יותר מ-24 אלף תלמידים שלומדים רוסית והמספרים עולים", הוא מספר. "אנחנו לא נוכל להגדיל את ההיקף אם לא יהיו לנו עוד מורים".

  סוריה דמשק תלמידים לומדים רוסית (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  סוריה דמשק תלמידים לומדים רוסית (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  ב-2014 הכניס משרד החינוך הסורי את השפה הרוסית ללימודים בבתי הספר, כשפה שנייה לבחירה אחרי אנגלית וצרפתית. התלמידים שעושים בגרות בספרות רוסית משתתפים בשיעורים מיוחדים שעליהם מפקחים מומחים ממוסקבה.

   

  העזרה הקריטית במלחמה הפכה את רוסיה לאהודה בסוריה. בקיץ 2018 ניתן היה לראות ברחובות דמשק סימן נוסף לאהדה לרוסיה. בזמן המונדיאל נתלו בשווקים דגלים של הנבחרות הפופולאריות ביותר. לצד נבחרות שאהודות בכל העולם כמו ארגנטינה וברזיל נתלו דגלים רבים של נבחרת רוסיה. מוכר בשוק הסביר: "הנבחרת הרוסית היא בעלת הברית שלנו וחלק עצום מהסורים תומך בה. הניצחון שלה הוא הניצחון שלנו".

  דגלים של הנבחרות המשתתפות ב מונדיאל העיר העתיקה דמשק סוריה (צילום: AFP)
  בזמן המונדיאל: דגל רוסי בעיר העתיקה בדמשק(צילום: AFP)

  דגלים של הנבחרות המשתתפות ב מונדיאל העיר העתיקה דמשק סוריה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בזכות התמיכה של רוסיה ושל בעלת ברית נוספת, איראן, שחרר אסד כמעט את כל השטחים שאיבד למורדים במלחמה שהחלה לפני קרוב לתשע שנים. שלשום הגיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לביקור פתע בדמשק, ונפגע עם אסד. ביקור הפתע של פוטין היה הביקור השני שלו בסוריה מאז שהמבצע הצבאי של רוסיה החל.

   

  "רשמנו הישג כביר בשיקום סוריה ואחדות אדמתה", צוטט פוטין בתקשורת הרוסית, ואמר לאסד שברחובות דמשק "ניתן לראות סימנים לחיים שלווים". אסד מצדו הודה לפוטין על הסיוע הרוסי במאבק בטרור ו"השבת השלום למדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים