שתף קטע נבחר

עם שוך הסערה: תיעוד הנזקים, הבתים המוצפים והנחלים השוצפים

במקביל להיחלשות הגשמים, נרשמת זרימה אדירה של מים בנחלים ברחבי הארץ. מהעבר השני אומדים במושבים גבעתי, אמונים ושתולים את ממדי פגיעות ההצפה בבתים ובמשקים. מוצבי צה"ל המושלגים הצטיידו בדלק שלא קופא, מפזרי חום תעשייתיים ושקיות חימום. וגם: שיאני הגשם בסערה

 

 

מזג האוויר הסוער, שפקד את אזורנו בימים האחרונים, מתייצב עם תחילת סוף השבוע. עם התמעטות הגשמים, מסר הבוקר (יום ו') מרכז החיזוי "מטאו טק" את נתוני המשקעים שנמדדו בתחנותיו ביממה האחרונה ומתחילת המערכת ביום רביעי.

 

שיא המשקעים ב-24 השעות האחרונות שייך לאשדוד, שבה נרשמו 77 מילימטרים של גשם. מנתוני כלל המערכת של הימים האחרונים עולה כי השיא נותר בצפון: בעיר מעלות-תרשיחא ירדו בשלושת הימים האחרונים 149 מילימטרים. מתחילת ינואר ירדו בעיר הצפונית לא פחות מ-263 מילימטרים.

 

בתחנת עכו נרשמו 88 מילימטרים מתחילת הסערה הנוכחית, באשקלון 86, בראשון לציון 83, בירושלים 53, בתחנת זכרון יעקב 47, בכפר סבא 35, בנתניה 23 ובבאר שבע שני מילימטרים בלבד.

 

נחל הירדן (צילום: ניצן כרמלי)
נהר הירדן(צילום: ניצן כרמלי)

 

ההצפה בבסיס חצור (צילום: יהודה וינברג)
זרימה בנחל בזלת(צילום: יהודה וינברג)

זרימת נחל קישון  (צילום: נועם בלוך )
נחל קישון(צילום: נועם בלוך )

און דר ואבישג מקיבוץ נירים (צילום: בראל אפרים)
און, דר ואבישג מקיבוץ נירים לא מתרגשים מהגשם(צילום: בראל אפרים)

מטיילים בנחל פרת (צילום: רפי קוץ )
מטיילים בנחל פרת(צילום: רפי קוץ )


מועצה אזורית אשכול (צילום: רועי עידן )
הצפות באשכול(צילום: רועי עידן )

 

אינפו גרפיקה כמות משקעים גשם גשמים חורף מזג אוויר ()

ברשות המים עדכנו כי מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה ב-14 סנטימטרים. המפלס עומד הבוקר על 210.96- מטר מתחת לפני הים. מתחילת עונת הגשמים עלה המפלס ב-94 סנטימטרים ולכינרת מלאה חסרים כעת עוד 2.16 מטר.

 

ברשות המים אמרו כי הזרימה בנחלים ובנהר הירדן עדיין גבוהה, מה שמבטיח עלייה יפה נוספת במפלס גם במהלך סוף השבוע.

מפלס הכינרת בהשוואה לשנה שעברה (צילום: צחי גביש, רשות הכינרת)
המדיד בחוף גינוסר בכינרת: למטה - בינואר 2019, למעלה - אתמול(צילום: צחי גביש, רשות הכינרת)

 

אתר החרמון ייפתח מחר למבקרים ולגולשים. מפלס השלג המעודכן בסיומה של המערכת האחרונה עומד על כ-120 סנטימטרים במפלס התחתון וכ-180 סנטימטרים בעליון.

 

אלון פרידמן, מנכ"ל אתר החרמון, אמר: "שלג טרי, יבש ולבן, 'פאודר' בלשון הגולשים, מחכה מחר לבאים על מסלולי הסקי וברחבי האתר. צוות האתר עובד במרץ על הכנת האתר לקליטת אלפי מבקרים שיגיעו מחר וייהנו מיום בהיר ושלג למכביר".

אתר החרמון (צילום: אתר החרמון )
אתר החרמון. ייפתח מחר(צילום: אתר החרמון )

 

 

מהצד השני, יום אחרי הגשמים שהציפו יישובים במועצה האזורית באר טוביה - נחשפו הבוקר ממדי הנזק. יותר מ-150 בתי ומשקים במושבים גבעתי, אמונים ושתולים ניזוקו מההצפות. צוותים של הרשות המקומית פועלים לאמוד את הנזקים גם במבנים הציבוריים.

 

ההצפה אירעה לאחר ששלושה נחלים באזור (לכיש, אלה וגבעתי) עלו על גדותיהם. המים שטפו את השדות והמשקים החקלאיים וזרמו לתוך הבתים.

 

נזקי הגשם במושב אמונים ()
נזקי הגשם במושב אמונים, הבוקר

נזקי הגשם במושב אמונים ()

נזקי הגשם במושב אמונים ()

נזקי הגשם במושב אמונים ()

נזקי הגשם במושב אמונים ()

נזקי הגשם במושב אמונים ()

קובי אביבי, ראש מועצת באר טוביה, אמר: "קמנו לבוקר חדש. מהבוקר הצוותים שלנו נמצאים במושבים שנפגעו. אנו אומדים את הנזקים שנגרמו לבתים, לתשתיות ולבית הספר. לפי הערכה ראשונית שלנו נגרמו נזקים של עשרות מליוני שקלים. אני מצפה שהממשלה תתייצב לצדנו ולצד התושבים שנפגעו, שחלקם כרגע ללא קורת גג.

 

"משפחות ממושבים אחרים ביקשו לארח משפחות שניזוקו ואנו מחברים ביניהן. בתקווה שסוף השבוע יעבור בשקט אנו נשארים מוכנים ודרוכים".

 כביש קרס בצומת ארלוזורוב בת
הכביש שקרס בתל אביב(צילום: דוברות המשטרה)

בבית באשקלון נמצאה הבוקר שרועה אישה כבת 60 מעורפלת הכרה ובמצב של היפותרמיה. צוותים של מד"א העניקו לה טיפול ראשוני, והיא פונתה במצב קשה ולא יציב לבית החולים ברזילי בעיר.

 

במקביל, בצומת הרחובות ארלוזורוב-הנרייטה סאלד בתל אביב קרס כביש מבלי לגרום לנפגעים.

 

 

הצפות בכלבייה (צילום: עיריית רמת גן )
הכלבייה שהוצפה ברמת גן(צילום: עיריית רמת גן )

הצפות בכלבייה (צילום: עיריית רמת גן )
(צילום: עיריית רמת גן )

הצפות בכלבייה (צילום: עיריית רמת גן )
(צילום: עיריית רמת גן )

ברמת גן הוצף בית מחסה לכלבים בעקבות הגשמים העזים. ראש העיר כרמל שאמה הכהן הורה לבצע פעולות שאיבה במקום: "צוות העירייה נתן מענה ראשוני באמצעות שאיבת המים על ידי ביוביות והכלבים נבדקו על ידי הווטרינר העירוני. נסייע גם בימי הגשם הבאים".

 

220 נעליים של אלפיניסטים

במוצבים המושלגים של צה"ל במורדות החרמון נערכים לסוף שבוע קפוא במיוחד. לצורך כך נשלחו למוצבים 30 אלף ליטר דלק שלא קופא, 2,700 שקיות חימום, 40 רדיאטורים ו-10 מפזרי חום תעשייתיים.

 

ההיערכות המיוחדת של אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה בצבא כוללת גם 220 זוגות נעליים קנדיות של אלפיניסטים וכמות דומה של מעילים ומכנסי גורטקס שיחולקו ללוחמי הנח"ל והשריון בהר דב.

 

מגפיים שחולקו לחיילים (צילום: דובר צה
הצטיידות צה"ל במוצבים המושלגים בצפון(צילום: דובר צה"ל )

גנרטור (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

דלק, שקיות חימום, רדיאטורים ומפזרי חום: ציוד שנשלח למוצבים המושלגים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

דלק, שקיות חימום, רדיאטורים ומפזרי חום: ציוד שנשלח למוצבים המושלגים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

דלק, שקיות חימום, רדיאטורים ומפזרי חום: ציוד שנשלח למוצבים המושלגים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

דלק, שקיות חימום, רדיאטורים ומפזרי חום: ציוד שנשלח למוצבים המושלגים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

דלק, שקיות חימום, רדיאטורים ומפזרי חום: ציוד שנשלח למוצבים המושלגים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

בגזרה הקפואה, שבה צנחה הלילה הטמפרטורה למינוס 4 מעלות, ימשיכו הלוחמים בפעילות מבצעית בהתאם להגבלות הבטיחות של זרוע היבשה. לצורך כך כלי הרכב יצוידו בשרשראות שלג, ארבעה "חתולי" שלג ושני טון מלח, שנועדו להמסת השלגים ופינוי הצירים בגזרה הרגישה נטולת הגדר בין ישראל לשכנתה מצפון.

 

במקביל, רופא במילואים הוקפץ לשהות לצד הלוחמים במוצבי הר דב לצורך טיפול מיידי בבעיות קור ובכללן היפותרמיה. "התחלנו בהיערכות לחורף כבר בחודש ספטמבר כי בימים כמו אלה הכול קופא במוצבים, כולל המזגנים והדלקים", אמר קצין הלוגיסטיקה של חטמ"ר 769, רב-סרן צח בגוטוס. "יש לנו בהר דב שני מוצבים מנותקים ולכן המוכנות הגבוהה לטובתם היא בהתאם. השלג כבר נערם לגובה של מטר והלוחמים ממשיכים בסיורים המבצעיים עם רכבי 'החתול' המיוחדים למזגי האוויר הללו".

 

 

גם בגזרה המערבית של גבול לבנון תישמר הכוננות הגבוה לאורך סוף השבוע, בעיקר לצורך סיוע לנהריה שהוצפה. יותר מ-200 אזרחים חולצו אתמול ברחבי העיר על ידי לוחמי שריון, תותחנים והנדסה קרבית. בחטיבה המרחבית 300, שחולשת על הגזרה, כבר הציבו בכוננות חמש טיוליות, שישה רכבי מיני ואן גבוה מסוג סוואנה, 14 משאיות טטרה וכן האמרים ורכבי סיור של הגדודים והכוחות.

 

בנוסף, הכוחות שינעו ביממה האחרונה חולים והעבירו רופאים בתוך המרכז הרפואי לגליל בעיר. "דאגנו גם לחיילים שלנו בשטח עם החלפות למדים יבשים ושקיות חימום כל העת", סיפר קצין הלוגיסטיקה של חטמ"ר 300, רב-סרן פאדי נסראלדין.

 

חברת החשמל הקימה הלילה ארבעה עמודי חשמל באזור נחל הגעתון בנהריה, לאחר שתחנת השנאה תת קרקעית הוצפה בשיטפון. בתים שהיו מנותקים מחשמל קרוב ליממה חוברו לגנרטורים, ולאחר הקמת העמודים חודשה אספקת החשמל מהרשת.

 

 

פרופ' קולין פרייס, ראש החוג ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב, הסביר בהתייחסו לעוצמת הגשמים בסערה האחרונה כי "בכל חורף יש לנו סופות שמגיעות מן הים. קוראים לזה שקע קפריסאי, כשהמקור שלו ממערב. זה שילוב של אוויר קר מאירופה ולחות של הים התיכון. אנחנו עדיין לא בשיא החורף, והמים מספיק חמים לתת לחות ואי יציבות באטמוספירה. ככל שההפרש בטמפרטורה בין הקרקע לשמיים גדול יותר, יש אי יציבות גדולה יותר וכמות הגשם גדולה יותר והרוחות חזקות יותר".

 

הוא הוסיף: "העוצמה של הסופות האלה גדולה במיוחד לאורך החופים, דוגמת נהריה ותל אביב. זאת בשונה מהסופות בסתיו ובאביב שנוצרים בערבה ובדרום. היו אירועי גשם כאלה בעבר אבל כמות הגשם גם בימים האחרונים היא חריגה. אי אפשר לומר בצורה חד משמעית שמדובר בתוצאה של התחממות כדור הארץ.

 

"אחד התוצרים של התחממות כדור הארץ הוא שיש יותר לחות בתוך האוויר. המים מתאדים ויש יותר לחות, ולכן יש יותר מים שיורדים כגשם. מה שראינו יכול להיות קשור לעליית טמפרטורת הים התיכון, מה שמתרגם לגשם גדול יותר. מה שצפוי בחורפים הבאים הוא שנראה עלייה בעוצמת הסופות. אולי לא עלייה במספר הסופות, אך כשהן יגיעו יהיה יותר גשם, ברד ברקים ורוחות. מה שראינו השבוע הוא אולי סימן למה שיהיה בעתיד".

 

הגשמים יתמעטו כאמור בהדרגה בשעות הצהריים: תחילה בצפון ובהמשך גם במרכז הארץ ובדרומה. עדיין יהיה קר מהרגיל וקיים חשש להצפות ושיטפונות במקומות המועדים.

 

מחר, יום שבת, יהיה מעונן חלקית. תחול עלייה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה קריר. ייתכנו גשמים מקומיים קלים. ביום ראשון יהיה מעונן חלקית וייתכנו גשמים מקומיים קלים בצפון הארץ ובמרכזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהודה וינברג
זרימה בנחל בזלת
צילום: יהודה וינברג
מומלצים