שתף קטע נבחר

שבוע הצפות: חמישה קורבנות ונזק אדיר | תיעוד מרחפן בנהריה

חמישה בני אדם נהרגו בשבוע האחרון בשל השיטפונות, לאחר שכמויות הגשמים שברו שיאים של עשרות שנים. בנהריה החלו לאמוד את ממדי ההרס, עם נזקים שמוערכים בכ-300 מיליון שקל. בגולן, מאגרי המים מלאים והעודפים זורמים לכינרת ולירמוך. גם החקלאים מרוצים וצופים תוצרת משובחת באביב

 

 

מזג האוויר הסוער בשבועיים האחרונים, שכלל כמויות משקעים שניפצו שיאים של עשרות שנים, הוביל למותם של חמישה בני אדם בעקבות ההצפות והשיטפונות ברחבי הארץ. כמו כן, גרמו הגשמים הרבים לנזקים רבים ברכוש, כשאחת הערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר היא נהריה - שם חצו כמויות הגשמים את הממוצע הרב-שנתי. ביומיים האחרונים ירדו בצפון הארץ יותר מ-100 מ"מ במיוחד בחלקים הצפון מערביים, מה שגרם להצפות גדולות בעיר. בסרטון בפתח הכתבה: מבט מהרחפן על נהריה לאחר השיטפונות.

ההרוגים בשיטפונות ומבט רחפן על נהריה (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)
 

בעיריית נהריה החלו לאמוד את ממדי ההרס שזרע השיטפון שלשום. ראש העיר רונן מרלי העריך אתמול בבוקר (חמישי) כי הנזקים במישור העירוני ינועו בין 200 ל-300 מיליון שקל. בעירייה העריכו כי אומדן הנזקים המלא ייארך רק עוד מספר ימים. אתמול סוכם רק הנזק לתשתיות עירוניות בחלקו המרכזי של נחל הגעתון, סמוך לכניסה לעיר - כבישים, מדרכות, מדרגות, גינון, מערכות חשמל ועוד - והסכום הגיע לכ-30 מיליון שקל.

 

"נהריה עיר מוכת אסון, התשתית נהרסה כמעט כליל"

 

בעיר נזקים גם לעשרות בתים פרטיים ודירות, מסעדות, מרכזים מסחריים ועשרות כלי רכב. רק בקניון ארנה ישנם נזקים של מיליוני שקלים לערך, לאחר שהחניה וקומת המרתף של המקום הוצפו במים עד לגובה של יותר משני מטר.

 

עיריית נהריה הודיעה כי היום תשוב מערכת החינוך בעיר לפעילות מלאה. זאת, לאחר שאתמול בוטלו הלימודים בבתי הספר, בגנים כמו גם הפעילויות בצהרונים ובחוגים, עקב ההצפות ששיתקו את העיר ואף גרמו למותו של אחד מתושביה. ילדים מחמישה גנים שעדיין לא הוחזרו למצב תקין ילמדו בגנים סמוכים. גם בעכו הוחלט שהיום יתקיימו מחדש לימודים.  

 

 

 

 

 

נהריה ביום גשום ביותר (צילום: קובי שניר)
נזקי ההצפות בטיילת בנהריה (צילום: קובי שניר)

נהריה ביום גשום ביותר (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)

נהריה ביום גשום ביותר (צילום: קובי שניר)
הרחובות מוצפים (צילום: קובי שניר)

נהריה ביום גשום ביותר (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)

 הצפה נהריה  (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

הצפות בנהריה (צילום: זיוה הס )
(צילום: זיוה הס )

הצפות ב נהריה (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)

 הצפה נהריה  (צילום: גיל נחושתן)
מטפלים בנזקים לתשתיות (צילום: גיל נחושתן)

הצפות בנהריה (צילום: זיוה הס )
(צילום: זיוה הס )

הצפות ב נהריה (צילום: קובי שניר)
(צילום: קובי שניר)

הנזקים ניכרים בכל פינה בנהריה, ממרכז העיר וברחובות הסמוכים לגעתון - ויצמן והרצל - שם עסקו כל היום בשאיבת מים ממרתפים ומקלטים. גם בשכונות המזרחיות - נהריה הירוקה ושפרינצק ניכרו הנזקים הכבדים, וערימות של בוץ וענפים כיסו את הרחובות, עדות לאסון הטבע שהתחולל.

 

משרד הפנים יעניק לעיריית נהריה סיוע של חמישה מיליון שקלים עבור ההוצאות המיידיות הדרושות להתמודדות עם השלכות נזקי השיטפונות. ממשרד הפנים נמסר כי שר הפנים אריה דרעי החליט על כך לאחר שיחה עם ראש העירייה מרלי. דרעי הנחה את הצוות המקצועי במשרדו, בראשות המנכ"ל מרדכי כהן, ללוות מקרוב את הרשויות המקומיות בהתמודדות עם סערת מזג האוויר, בדגש על העיר נהריה. בעירייה אמרו כי מדובר בטיפה בים אך הודו על העברת הכספים. בעירייה הוסיפו כי גם שר האוצר משה כחלון הביע נכונות לסייע וכך גם שר החינוך רפי פרץ.

 

בריאיון באולפן ynet דרש מרלי סיוע דחוף מהממשלה וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "לשלוח לכאן את מי שצריך, לעיר שהיא מבחינתי מוכת אסון". מרלי גם שוחח אתמול עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם מרלי, שאמר לו: "אני עוקב בדאגה אחר הנעשה בעיר ביממה האחרונה, ואחרי העשייה שלך ואני גאה בך".

 

המחיר הכבד של השיטפונות: חמישה הרוגים   

מוטי בן שבת, תושב נהריה בן 38, הציל בני משפחה מרכב ששקע במים ושילם בחייו. בן שבת נסחף וגופתו נמצאה לאחר כמה שעות של חיפושים בחוף הים בנהריה. עד ראייה לאירוע סיפר אתמול ל-ynet על האומץ הרב שגילה מוטי. הוא סיפר כי מוטי ואדם נוסף נחלצו לסייע לבני המשפחה הלכודים בכיכר נהריה הירוקה. לדבריו, אחרי שחולצו עלה חשש שנותר בו תינוק - ומוטי היה "הראשון שקפץ" כדי להצילו. גופתו נמצאה בהמשך לאחר סריקות באזור. שלשום בערב היה אמור לשמוח בחתונתה של אחייניתו.

 

מוטי בן שבת (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

 

 

קברו של מוטי בן שבת (צילום: גיל נחושתן )
קברו של מוטי בן שבת(צילום: גיל נחושתן )

כאלף בני משפחה ותושבי העיר ליוו את בן שבת בדרכו האחרונה. "אני קוברת אותך ביום ההולדת שלי", בכתה האם חוה. בעת שמסע ההלוויה יצא לחלקת הקבר, בתו בת ה-11 זעקה: "אבא, אני אוהבת אותך". "מוטי ז"ל הוא לא גיבור נהריה, הוא גיבור של מדינה שלמה", ספד לו ראש העיר מרלי. "מדינה שלמה בוכה היום על לכתו של מוטי. הוא הציל חיים של אנשים רבים, ולא רק אתמול. חוה היקרה, ביום ההולדת שלך את קוברת את הגיבור שלך, הוא גיבור של המדינה ושל העיר הזו".

 

ביום שני אותר ללא רוח חיים עלי אגבריה, תושב ערערה בן 47 שנעדר מאז יום ראשון אחר הצהריים. מכוניתו נסחפה בזרם המים סמוך לכביש 6, מצפון לגבעת ניל"י. ביום ראשון בערב אותר ללא רוח חיים ערן הרנשטט, אב לשלושה בן 72 מבנימינה, לאחר שנסחף עם רכבו ברחוב הנחל במושבה בנימינה לתוך יובל של נחל תנינים. כוחות הכיבוי שהגיעו לזירה חילצו את הרכב בעזרת טרקטורים, שם מצאו את הרנשטט מחוסר הכרה ומאוחר יותר נקבע מותו.

עלי אגבאריה תושב ערערה ()

ערן הרנשטט תבע למוות ()
ערן הרנשטט
 

אסון המעלית בשכונת התקווה בתל אביב גבה את חייהם של דין שושני וסתיו הררי, בני 25. הם נלכדו במעלית שהוצפה ברחוב נדב בשכונת התקווה בתל אביב. צוותי הכבאות הצליחו לחלץ את דין ומצבו הוגדר אנוש. המשטרה פתחה בחקירה של האסון, ובמקביל גם עיריית תל אביב פתחה בבדיקה פנימית של ההתנהלות שקדמה למערכת הסוערת שפקדה את העיר והובילה להצפות הקשות בשכונות הדרומיות. בבדיקת ynet עלה כי ב-3 בנובמבר 2018 נערכה בדיקת תקינות למעלית שבה התרחש האסון, ולא נמצאו בה ממצאים חריגים.  

סתיו הררי דין שושני ()
סתיו הררי ודין שושני ז"ל

 

 

 

הלוויתם של דין שושני וסתיו הררי מאסון המעלית (צילום: מוטי קמחי)
קברם של דין וסתיו (צילום: מוטי קמחי)

 

מאגרי המים בגולן מלאים - וגם החקלאים מרוצים  

השירות המטאורולוגי פרסם סיכום של שבועיים גשומים במיוחד. לפי הנתונים, מדובר בשיא של כמות המשקעים שירדו בצפון מאז 1969 - יותר מ-50 שנה. על פי הנתונים, כמות המשקעים כבר עברו את הממוצע השנתי בנהריה. מנהל תחום שירותים אקלימיים, ד"ר עמוס פורת, אומר כי כמויות הגשם שירדו בצפון הארץ ועוצמות הגשם אינן חריגות, אולם כמות הגשם המצטברת באזור זה בשבועיים האחרונים היא הגבוהה ביותר לפרק זמן זה מאז 1969. השבוע דווח כי מפלס הכינרת ממשיך לטפס במהירות, ובשנה האחרונה עלה ב-3.09 מטרים. לכינרת מלאה חסרים עוד 2.54 מטר.

 

ולמרות הנזקים הכבדים, יש גם צד חיובי לגשמים הרבים. מאגרי המים ברמת הגולן מלאים, וחלקם החלו לגלוש ועודפי המים זורמים לכינרת או לירמוך. גם המאגר הגדול מכולם, בני ישראל, המכיל קרוב ל-7 מיליון קוב מלא לחלוטין. ברמת הגולן ישנם 12 מאגרים לאיסוף ואיגום מי גשמים, בהם בסך הכל כ-32 מיליון קוב, שווה ערך לכ-20 ס"מ במפלס הכינרת.

 

 

קיבוץ אלרום  (צילום: רוני עוז רייזנר)
קיבוץ אלרום (צילום: רוני עוז רייזנר)

יער אודם (צילום: רוני עוז רייזנר)
יער אודם(צילום: רוני עוז רייזנר)

שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון)
החרמון המושלג (צילום: אתר החרמון)

שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון)
(צילום: אתר החרמון)

הזרימות המרשימות ממאגר דבש, לנחל בזלת, תועדו אתמול על ידי הצלם והחקלאי יהודה וינברג, בן 51 מרמת מגשימים. מלבד מקצועו ותחביבו, וינברג הוא מתנדב ביחידת החילוץ גולן, ומתמחה בחילוצים ממים זורמים. ובחקלאות: גם מגדלי הנשירים מרוצים בשל מנות הקור הגדולות יחסית שקיבל הגולן עד כה. מנות הקור חיוניות לגידולים כגון דובדבן, תפוח, נקטרינות ועוד, ומיטיבות גם עם הגפנים.

 

באזור דרום רמת הגולן (אבני איתן) נספרו עד כה 241 שעות קור. הממוצע הרב שנתי הנו 248. בצפון רמת הגולן (מרום גולן) נספרו 776 שעות קור, מעל הממוצע הרב שנתי (לכל השנה) שהוא 734. במרכז הרמה (קדמת צבי) נספרו 246.5 שעות קור.

 

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, סיור בשטחי המטעים הנשירים בעמק החולה, שחלקם הוצפו במים. "הגשמים ומנות הקור מיטיבים עם עצי הפרי ומסייעים בתהליך ההתעוררות שיחל באביב בחודשים מרץ אפריל, מה שיוביל לתוצרת יפה ומשובחת. כל עוד לא נגרם נזק לבני אדם או לתשתיות, אנחנו מגדלי הפירות, מאוד מרוצים מתנאי מזג האוויר הנוכחיים ומייחלים לגשמי ברכה נוספים", אמר בלחסן.

 

מהיום: הסערה תיחלש

הסערה הפוקדת את ישראל תיחלש היום. עם זאת, גשמים ימשיכו לרדת לפרקים בכל אזורי הארץ ועדיין קיים חשש להצפות ולשיטפונות, כולל בדרום הארץ ובמזרחה. בשעות הבוקר ייתכן שלג בצפון רמת הגולן. במשך היום הגשם ייחלש ויתמעט בצפון, ואחר הצהריים יתמעטו הגשמים גם במרכז ובדרום. עדיין יהיה קר מהרגיל. מידות החום החזויות היום והלילה: קריית שמונה 12-9, קצרין 9-7, צפת 6-3, טבריה 14-9, נצרת 9-6, חיפה 12-9, תל אביב 13-9, ירושלים 7-5 אשקלון 13-9, עין גדי 19-13, באר שבע 12-7, ערד 10-6, מצפה רמון 8-5 ובאילת 17-12.

 

בשבת יהיה מעונן חלקית עם עלייה במידות החום אך עדיין יהיה קר. רוח דרום מערבית עד צפון מערבית תנשב בעוצמה של 15 עד 30 קמ"ש והים יהיה גלי עד גבה גלים. גובהם ינוע בין 80 ל-150 ס"מ. ביום ראשון יהיה מעונן חלקית. משעות הערב ייתכן גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה. ביום שני בבבוקר ייתכן גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה.


פורסם לראשונה 09/01/2020 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי שניר
מבט מהרחפן על הנזק האדיר בנהריה
צילום: קובי שניר
מומלצים