שתף קטע נבחר

אחרי שמונה לשר החקלאות: ביטן מוותר על התיק

ברקע הביקורת של בג"ץ בנוגע למינויים בממשלת מעבר, יו"ר הקואליציה לשעבר החשוד בשוחד הודיע כי הוא מוותר על התפקיד "בעקבות ההשהייה במינוי השרים". הוא עקץ גם את נתניהו במרומז: "חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות - עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן"

 

בנימין נתניהו דוד ביטן (צילום: אבי מועלם, EPA)
בנימין נתניהו ודוד ביטן(צילום: אבי מועלם, EPA)

יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן, החשוד בשוחד, הודיע היום (שישי) כי הוא מוותר על תיק החקלאות. "בעקבות ההשהייה במינוי השרים החלטתי לוותר על המינוי לשר החקלאות", מסר ביטן - ומתח ביקורת כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו: "חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות - עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן". הדברים באים, בין היתר, גם על רקע הביקורת שהשמיע בג"ץ בנוגע למינויים בזמן ממשלת מעבר.

  

בתחילת השבוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על מינויו של ביטן לתפקיד. בכיר בליכוד אמר כי "ראש הממשלה נתניהו התחייב למנות את ביטן לתפקיד שר הרבה לפני החקירות בעניינו - וראש הממשלה עמד במילתו". בחודש מרץ האחרון המליצה המשטרה להעמיד לדין את ביטן בגין עבירת שוחד ב-12 פרשיות.

 

אביחי מנדלבליט היועמ
אביחי מנדלבליט(צילום: גיל נחושתן)

בתוך כך, היועמ"ש אביחי מנלדבליט אמור להחליט בקרוב על הגשת כתבי אישום נגד ביטן, דבר שאמור היה לאלץ אותו להתפטר מיידית אם היה לוקח את התיק. נתניהו התלבט בין ביטן לניר ברקת, ולאחר שנועד עם שניהם, החליט כאמור על מינויו של יו"ר הקואליציה לשעבר, חרף האפשרות שימצא את עצמו מחוץ לממשלה.

 

זמן קצר לאחר ההודעה על מינויו הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מודה לראש הממשלה על האמון שנתן בי, אפעל באחריות כשטובת הציבור לנגד עיניי, שאיפתו של כל איש ציבור היא לשרת את ציבור בוחריו ואת אזרחי ישראל מהממשלה. אוכיח בעשייתי, כפי שעשיתי לאורך כל הדרך, לכל תפקיד אליו אני נכנס אני פועל להביא לתרומה משמעותית לחברה הישראלית".

 

בתוך כך, אתמול דחו שופטי בג"ץ עתירה של עמותת "שומרי הסף" נגד מינויו חבר הכנסת נפתלי בנט לשר הביטחון, אך מתחו ביקורת על מינויי שרים בתקופת ממשלת מעבר. בפסק הדין שכתבה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, אליה הצטרפו השופטים נועם סולברג וג'ורג' קרא, היא ציינה כי "מינויו של חבר הכנסת בנט כשר ביטחון נעשה בתקופה שלאחר סבב הבחירות השני ותוך כדי הניסיונות להרכבת ממשלה. עיתוי זה מעורר לכאורה קושי רב משום שתוצאות הבחירות כבר ידועות וימיה של הממשלה היוצאת צפויים להיות ספורים".

 

הנשיאה חיות כתבה בפסק הדין על הכללים המנחים את מינויי השרים בתקופת ממשלת מעבר: "בשונה מממשלה הזוכה לאמון הכנסת אשר לה מוענק חופש פעולה ניכר בכל הנוגע למינוי שרים, על ממשלת מעבר להימנע מביצוע שינויים בהרכבה מקום שבו הדבר אינו דרוש לשם הבטחת תפקודה התקין. זאת אלא אם כן נוצר מצב דברים מיוחד למשל, כאשר קיימת מניעות מן הדין המחייבת שר לעזוב את תפקידו במשרד מסוים, אך הוא אינו מנוע מלהמשיך ולכהן בממשלה בתפקידים אחרים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים