שתף קטע נבחר

זעם בארגוני הלהט"ב על השר רפי פרץ: "כעת יודעים מי שלח את הפושע הבא שיפגע בנו"

כחצי שנה אחרי סערת "טיפולי ההמרה" וחזרתו מהדברים, נשאל שר החינוך בריאיון ב"ידיעות אחרונות" כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה. תגובתו - "ילדיי גדלו בצורה טבעית ובריאה" - עוררה תרעומת בקהילה הגאה. עמותת "אבות גאים": "ה'רב' פרץ הומופוב, גזען וחשוך"

 

טקס האזכרה הממלכתי לציון 90 שנה למאורעות תרפ
השר פרץ(צילום: אוהד צויגנברג)

"החולי הלא-טבעי הוא השנאה לנו ולמשפחות שלנו". ארגוני הלהט"ב הגיבו בכעס רב לדברים שאמר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ בריאיון שהתפרסם הבוקר (יום ו') במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות". השר פרץ נשאל כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, והשיב: "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם". פרץ גם הגדיר משפחה נורמטיבית - "עם איש ואישה".

 

בתגובה לדברים אמר מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב אוהד חזקי: "ארבע שנים וחצי בלבד אחרי רצח שירה בנקי ז"ל ועשור לרצח ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, שר החינוך של מדינת ישראל ממשיך במסע ההסתה והשנאה נגד חברי וחברות הקהילה הגאה. אנחנו לא יודעים מי יהיה הפושע הבא שיפגע בחברי הקהילה הגאה אבל כולנו יודעים כעת מי שלח אותו".

 

מאיגי, ארגון הנוער הגאה, נמסר: "מדינת ישראל 2020 צריכה להבריא מהמחלה הכי מסוכנת - מהגזענות, מהשנאה, מהלהט"בפוביה. שר חינוך שמילותיו מעודדות את השנאה והפחד צריך להתבייש - לא בנות ובני הנוער הלהט"בים שקראו הבוקר את שר החינוך אומר שהם לא נורמלים, לא טבעיים. אנחנו נמשיך להילחם כדי שאמירות כאלה לא יחשיכו חייהם של אלפי בנות ובני נוער, תלמידות ותלמידים במערכת החינוך הישראלית".

אוהד חזקי (צילום: עמרי שפירא)
"שר החינוך של מדינת ישראל ממשיך במסע ההסתה". חזקי(צילום: עמרי שפירא)

גם בארגון "חברותא" הומואים דתיים הגיבו בזעם לדברי השר. "בקהילה שלנו קיימות משפחות של אבא ואבא ואמא ואמא, שכל כולן ערכים יהודיים, אהבה, נתינה, בריאות והכול טבעי ביותר", אמרו בארגון. "איזו סיבה יש למי שאחראי על חינוך ילדי ישראל לרמוז בעקיפין או לומר במישרין על ילד כלשהו שגדל בצורה לא טבעית ולא בריאה, כשגדל במשפחה אוהבת שכזו? איזו סיבה יש לאדם דתי לשנוא כל כך את זה שהקב"ה בראו כמות שהוא, טבעי ובריא, כלהט"ב?

 

"החולי הלא טבעי הוא השנאה לנו ולמשפחות שלנו. בעזרת ה' נמשיך בחברותא לבנות קהילה מתוך ערכים יהודיים, ולהקים משפחות טבעיות ובריאות, ובתים טובים בישראל".

 

בעמותת "אבות גאים" הזכירו את הריאיון ביולי האחרון שבו הצהיר השר פרץ כי הוא "חושב שאפשר" לבצע טיפולי המרה, ואמר כי יש לו "היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך, וגם עשיתי את זה". אחרי הסערה שהתעוררה בעקבות דבריו אז, הסביר פרץ במכתב למנהלי בתי הספר כי "טיפולי המרה הם דבר פסול חמור מאוד. מעולם לא הפניתי כתף קרה או הצעתי לעשות טיפולי המרה, להם אני מתנגד נמרצות".

 

ב"אבות גאים" אמרו הבוקר כי "ביולי, בעקבות דבריו על טיפולי המרה, הוא אמר שלא הבינו אותו נכון. שהוא לא הומופוב. יש שהאמינו לו. אנחנו לא. היום ברור לכולם, ה'רב' פרץ הומופוב, גזען וחשוך. מקומו מחוץ למשרד החינוך ומחוץ לכנסת. לילדינו מגיע שר אחר, שר שיכבד כל אדם באשר הוא, שיקדם את ערכי השוויון והחירות".

 

גנץ: "שר חינוך חייב לכבד את כל הילדים בישראל"

גם במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על דברי השר פרץ. יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, אמר: "במדינה שלנו בשנת 2020 שר חינוך חייב להחזיק בעמדות שמכבדות את כל הילדים בישראל - על דתם, נטיותיהם המיניות ולאומם, ולא לשכוח שכל אדם נברא בצלם".

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ח"כ ניצן הורוביץ, ציין: "רפי פרץ איש שפל. כך בוחר שר החינוך של ישראל לגרד קולות מהימין הקיצוני - בהומופוביה, בגזענות, בשנאת אדם. מי אתה שתגיד לי איך לחיות את החיים שלי? איך להקים את המשפחה שלי? מזל שההורים שלי לא כמוך. מאחל לכל אדם הורים שונים ממך".

 

יו"ר התנועה הירוקה סתיו שפיר אמרה: "החיוך של פרץ - המוח המעוות של בן-גביר. שר חינוך שיוצא נגד מאות אלפי ילדים: להט"בים, ערבים, חילונים. חייבים לחסום לו את הכניסה למשרד החינוך ולהרחיקו מילדים. זה גם השיעור הכי חשוב לילדים שלנו: נוכל לספר להם שעשינו באמת הכול כדי לפטר את החושך".

 

השר פרץ אמר עוד בריאיון היום בהתייחסו לסערת דבריו בסוגיית טיפולי ההמרה כי "זה היה האירוע הכי כואב בכל השנה שבה הייתי בפוליטיקה. לא ההתנפלות עליי הייתה הבעיה, אלא הפרשנות המעוותת שנתנו לדברים שלי. אני סיפרתי על תלמיד שהגיע אליי לישיבה ושיתף בנטיות שלו. הוא אמר 'אני רוצה להיות יהודי ולנהוג על פי התורה אבל יש לי נטיות אחרות'. הוא בכה, ואני בכיתי איתו והקשבתי לכאב שלו וחיבקתי אותו".

 

- וכשהוא ביקש סיוע?

"עזרתי לו לפנות לאנשים שנותנים מענה למצוקות - פסיכולוג, איש חינוך, מישהו שמכיר את המטרְיָה ואת הקושי. אני לא מומחה, אני יכול רק להקשיב ולחבק. איך זה הפך מפה לתמיכה בטיפולים פולשניים? לזריקות המרה?"

 

- אז לא עשית את זה?

"אני אפילו לא ידעתי שזה קיים. זה היה שיעור קשה במניפולציות של החיים הציבוריים. לא התאים לי ששמו אותי במקום הזה, הרי אני בדיוק ההפך מזה. אני מכבד כל אדם באשר הוא".

 

- הבנת משהו מהאירוע?

"הבנתי שיש דברים מורכבים שנוגעים בדיני נפשות וצריך עבורם הרבה זמן והרבה הסברה. אי-אפשר לדבר עליהם בחצי משפט בטלוויזיה".

 

- כיום, מה תשיב לתלמיד דתי שבא לשתף אותך במצוקה בשל נטייה מינית?

"זה נושא מאוד עדין, מאוד רגיש, מאוד מורכב. במיוחד אצל ילד דתי שהתורה אומרת לו ככה והנטייה אומרת אחרת. בשורה התחתונה אני לא יכול להגיד לו לעשות משהו נגד התורה שלי, אבל אני קשוב להתלבטויות ומבין אותם".

 

- האם לדעתך יש אפשרות לשנות נטייה מינית?

"זה מסוג השאלות שמחייבות הרבה מאוד שיח. זו לא תשובה לקונית".

 

- כשר חינוך, מה אתה חושב על מורים שיוצאים מהארון בפני התלמידים?

"אני לא דן אף אחד ומכבד כל אחד. אם מנהל בית הספר אישר, אני לא מתערב".

 

- מה זו משפחה נורמטיבית בעיניך?

"בציבור הדתי שחי על פי התורה, המשפחה הנורמטיבית היא איש ואישה, על פי המסורת של עם ישראל. ואנחנו צריכים לדעת גם לשמור את הערכים האלה איתנו. לא צריך להתבייש בזה שאנחנו חיים בדרך הטבעית הזאת".

 

"בנים ובנות בתוך טנק - לא בסדר"

פרץ, טייס מסוקים בצה"ל שהיה גם הרב הצבאי הראשי, נשאל בריאיון אם הוא תומך בשירות נשים בצבא. על כך השיב: "צריך לעזור לכל בת שרוצה לשרת בצבא להיקלט ולהרגיש בנוח. כשהייתי הרב הראשי מיניתי קצינה מיוחדת שתטפל בבנות בצבא ותדאג לכל מחסורן".

 

- מה לגבי שילוב בנות כלוחמות בשריון?

"אני חייב לומר שאם יהיו בנים ובנות בתוך טנק, זה לא בסדר בעיניי. זה הדבר הכי חמור, כי זו הדרה לבנים הדתיים בצה"ל. הם לא יוכלו להתגייס ליחידות כאלה, וזה הפסד גדול. בנים דתיים לא יכולים להיות עם בנות בתוך טנק כשישנים ביחד ואוכלים ביחד. אבל אם הרמטכ"ל רוצה לעשות פיילוט נקודתי לבנות זו החלטה שלו".

 

- ומה דעתך על בנות בקורס טיס?

"זו זכותן. בחייל האוויר יודעים לסדר מסגרת מגדרית ודתית לכל מי שמבקש. אלו פקודות הצבא".

רפי פרץ נפגש עם איתמר בן גביר (צילום: יח
"הוא עבר כברת דרך ארוכה מאז תקופת כהנא". פרץ עם בן גביר(צילום: יח"צ)

בנוגע להחלטתו על הסכם ריצה משותפת עם מפלגת עוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר, אמר השר פרץ: "איתמר בן גביר עבר כברת דרך ארוכה מאז תקופת כהנא, הוא כבר לא כהניסט במובן הפשוט של המילה. ברגע שמדינת ישראל הכשירה אותו ואיפשרה לו להיות עורך דין וחבר כנסת, יש לו לגיטימציה בחוק”.

 

- ועכשיו יש לו לגיטימציה גם ממך.

"הסיפורים עליו מאוד שונים מהמציאות. הופתעתי לראות אדם מאוד רך, נינוח, אנושי, מתחשב. תמיד אכפת לו מהזולת. הסתובבנו יחד בדרום תל-אביב וגם שם ראיתי כמה חשוב לו לשמור על המשפחות היהודיות במקומות הקשים האלה. אני מרגיש שיש על בן גביר והמפלגה שלו מסע מוגזם של חרמות וגינויים. דיבורים מאוד חריפים".

 

הריאיון המלא עם השר פרץ היום ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר פרץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים