שתף קטע נבחר

בעקבות האסונות האחרונים: יקודם איחוד מוקדי החירום

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע כי עם כינון הכנסת הבאה יפעל לקידום הצעת החוק, שכבר אושרה בקריאה טרומית, בדבר איחוד כלל מוקדי החירום למוקד מרכזי עם מספר טלפון אחד. זאת כדי להקל על הציבור: "איחוד המוקדים הוא צו השעה"

 

 

על רקע האסונות האחרונים ושורת הכשלים שהתחוללו בעקבות מזג האוויר הקשה, הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, כי מיד עם כינון הכנסת הבאה, יפעל לקדם את הצעת החוק שכבר אושרה בעבר בקריאה טרומית - לאחד את כלל מוקדי החירום למוקד אחד מרכזי.

סתיו הררי דין שושני ()
סתיו הררי ודין שושני. נהרגו באסון המעלית בתל אביב

 

חוקים שנתקעו ומאבקי אגו: למה אין מוקד 911 בישראל?

 

על פי הצעת החוק קווי החירום יאוחדו למספר טלפון אחד, שאליו ניתן יהיה להתקשר באמצעות חיוג מקוצר וללא תשלום, כפי שנהוג בארה"ב, שם מספר החירום הוא 911.

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
פעולות החילוץ בחניון בת"א(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)
  

במוקד של קווי החירום יהיה מענה אנושי לפניות הציבור, שיפנה את המתקשרים לגורמים המתאימים לטיפול באירוע. באחד הנימוקים להצעת החוק נאמר כי שירותי ההצלה השונים, כגון משטרת ישראל, מגן דוד אדום, מכבי האש, איחוד הצלה, זק"א וגופים נוספים מפעילים מוקדי חירום נפרדים, שלכל אחד מהם מספר טלפון אחר, ואנשי מקצוע בתחומים הרלוונטיים מאיישים כל מוקד.

 

 

במצבי מצוקה מתקשים הנזקקים לשירותים, ובהם ילדים וזקנים, לזכור מספרי טלפון שונים, קושי זה עלול לגרום לאיבוד זמן יקר הדרוש להצלת חיים, הן באירועים שבהם אדם מזעיק רק אחד משירותי ההצלה המפעילים מוקד חירום, והן באירועים שבהם יש להזעיק כמה שירותי הצלה במקביל, באמצעות פנייה נפרדת לכל אחד מהם.

 

הצעת החוק נועדה להקל את החיוג למוקדי החירום של שירותי ההצלה על ידי איחודם למוקד אחד, שאותו יאיישו נציגי משטרת ישראל, מגן דוד אדום, מכבי האש, איחוד הצלה, זק"א וכל גוף אחר שיקבע השר כהגדרתו בחוק שהוצע. החוק יקל גם על שירותי ההצלה, במקרים רבים בהם כמה גורמים נדרשים לתת סיוע במקביל.

 

"היום ברור לכולם שהצעת החוק הזו נחוצה וחשובה להצלת חיי אדם. בכוונתי לקדם את החוק בכל הכוח, מיד עם כינון הכנסת הבאה, כפי שקיים במדינות אחרות בעולם, דוגמת ארה"ב.  איחוד מוקדי החירום הטלפוניים הוא צו השעה", אמר גפני.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים