שתף קטע נבחר

שיעור בסובלנות: מורים להט"בים וראשי ערים נגד השר פרץ

מורים ומורות מהקהילה הלהט"בית זעמו על דבריו של שר החינוך רפי פרץ שנשאל בריאיון ב"ידיעות אחרונות" כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, והגיב - "ילדיי גדלו בצורה טבעית ובריאה". בתי ספר במרכז יעבירו מחר מערכי שיעור ייחודיים לתלמידים

"פעם אחר פעם, שר החינוך מאכזב ומצער אותי מאד". מורים ומורות מהקהילה הלהט"בית הגיבו בכעס לדבריו של שר החינוך רפי פרץ בריאיון שהתפרסם שלשום (יום ו') במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות". בעיריות רבות בגוש דן יצאו נגד הדברים והנחו את בתי הספר להעביר שיעורי סובלנות ומסרי הסברה לתלמידים. השר פרץ נשאל כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, והשיב: "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם". פרץ גם הגדיר משפחה נורמטיבית - "עם איש ואישה". 

 

רפי פרץ ראיון ב שבעה ימים (צילום: משה נחומוביץ)
(צילום: משה נחומוביץ)

"באיזה בית הייתי אמורה לגדול כדי לצאת אחרת?"

רחל קינן, מורה בבית ספר יסודי בתל אביב כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אני באה מבית ציוני דתי, גדלתי במסגרות של הציונית הדתית, הייתי חניכה שנים רבות בבני עקיבא, הייתי בת שירות לאומי ולימדתי יהדות בבתי ספר ממלכתיים. אבי שירת את הציבור הדתי לאורך 50 שנה ממש באותה מפלגה ממנה מגיע שר החינוך שלי.

 

אחיי דתיים, בוגרי ישיבות גבוהות והסדר, לוחמים בצה"ל בתפקידים בכירים, האחיינים שלי חניכים וחניכות בבני עקיבא וכולם שומרי דת ואהבה עצומה למולדת ולעם ישראל. באיזה בית הייתי אמורה לגדול כדי לצאת אחרת? כמה שנאת חינם?

כמה חשוך? כמה עצב כתבה כזאת גורמת לי, כבוגרת בני עקיבא, כיוצאת בית דתי לאומי וכמורה בישראל, שהתלמידים שלי קוראים ששר החינוך חושב שמשהו פגום במורה שלהם".

Rachel Kenan  (Photo: Courtesy)
רחל קינן, מורה בבית ספר יסודי בתל אביב(Photo: Courtesy)

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה בה עוררו דבריו של השר בעניין הקהילה הגאה מחלוקת. בריאיון בחודש יולי האחרון, כשנשאל מה עמדתו לגבי טיפולי המרה, אמר כי הוא "חושב שאפשר" לבצע טיפולי המרה, וכי יש לו "היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך, וגם עשיתי את זה". מאוחר יותר חזר בו השר מדבריו אמר כי "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור".

 

 

גם בתוך מערכת החינוך הגיבו לדבריו. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד אמרה כי "מערכת החינוך שלנו מכילה מגוון רחב של עובדי הוראה ותלמידים, מדתות שונות, מגזרים שונים ואורחות חיים שונים. אנו דוחים כל אמירה מפלה ומפלגת. כארגון המייצג את עובדי ההוראה, נעמוד על המשמר שעובדי ההוראה והתלמידים לא יפגעו ושלא יחוו אפליה כלשהי. אנו נמשיך לחנך לערכי שוויון, הכלה, סובלנות וקבלת האחר".

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר: "חיה ותן לחיות. כל אדם צריך לחיות את חייו בהתאם למצפונו מבלי לפגוע בזולת ומבלי שמישהו יקבע לו כיצד לחיות את חייו. יש לגלות סבלנות כלפי כל אדם באשר הוא אדם".

 

יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית, ד"ר צבי פישל, תקף: "הרב פרץ הוא ממקימי המכינה הקדם צבאית עצם שביישוב נווה בעוטף עזה. עצם העשייה שלו בתחום החינוך, ובמיוחד כשר חינוך, חייבת להטריד כל אחד מאיתנו. עלינו הישראלים להישיר מבט מול מי שמשמש כשליח ציבור ורב ולומר לו בקול ברור - משפחה נורמטיבית מזמן חדלה להיות צורה אחת. כדמות ממלכתית אתה מתעקש להתעלם מהמחקר המדעי ולהמשיך להתבוסס בדעות קדומות שאינן רלוונטיות יותר למאה ה-21.
 
"נורמלי וטבעי הם מה שהחברה מגדירה, בדיוק כמו שמונוגמיה לא תמיד נתפשה בעינינו כדבר טבעי. הומוסקסואליות אינה הפרעה, אלא אחת ממגוון התכונות האנושיות, זו עובדה מדעית. אין קשר בין הומוסקסואליות לאופן שבו האדם גדל ואין לאיש מאיתנו היכולת להשפיע על זהות או אוריינטציה מינית. ניסיון שכזה יכול להוביל רק לחנק הנטייה הטבעית ולחיים בסוד ושקר שעלולים להוביל לדיכאון, חרדה ואף חלילה לאובדנות".
 

"מה שמעודד אותי זה שההשפעה שלו קטנה"

דודו שטיינר, מורה לאזרחות בתיכון בחולון, אמר כי הנוער פיקח וסובלני יותר משר החינוך: "כאדם פרטי, אני לא מחפש את הקבלה איפה שלא אמצא אותה, אך יש לי ציפייה משר החינוך לקחת אחריות על כל תלמידיי ישראל, על שלל הזהויות, ולהימנע מהשמעת עמדות שידירו אוכלוסיות בישראל. לצערי האמירות שלו בנושא קהילת הלהט''ב מסבות נזק לבני נוער להט''בים שמתמודדים עם תהליכים מורכבים מאוד במהלך ההתבגרות.

 

"מה שמעודד אותי בכל הסיפור הזה היא שבחוויה שלי, השפעתו של שר החינוך על העבודה היומיומית של המורים קטנה. רוב המורים שעובדים איתי היום היו מגנים את האמירה הזו. אנחנו עובדים קשה יום יום על מנת לאפשר לתלמידים לבוא לידי ביטוי, להישמע, תוך עידוד לקבל את האחר, ולנסות ליצור סביבה בטוחה ככל הניתן לכל תלמיד. בחוויה האישית שלי, אני מאמין שהנוער של היום פיקח, ביקורתי, וסובלני לאחר, הרבה יותר ממה ששר החינוך מציג באמירותיו".

דודו שטינר, מורה לאזרחות בתיכון בחולון ()
דודו שטיינר, מורה לאזרחות בתיכון בחולון

"אחרי הקיץ האחרון נדמה היה ששר החינוך מבין מה מילותיו ההרסניות נגד להט"בים יכולות לעולל", אמר ירין רבן, מורה למחשבת ישראל ולהיסטוריה בתיכון גלילי בכפר סבא. "לצערי הבחירות הקרבות מאותתות לנו שהתבדינו. באמירות חשוכות ולהט"בופוביות, ובמסווה של 'קדושת המשפחה' הוא פוגע באלפי תלמידות ותלמידים שהוא מופקד על שלומם ועל חינוכם, ובאלפי מורות ומורים להט"ב שמשרתים במערכת החינוך עליה הוא אחראי. כמורה הייתי מצפה משר החינוך ליותר אהבה, אחריות וקבלה כלפי התלמידות והתלמידים שלו, שלא נפל בהם שום פגם ושרוצים לחיות את חייהם בשוויון ובכבוד". 

ירין רבן מורה למחשבת ישראל ולהיסטוריה ()
ירין רבן, מורה למחשבת ישראל ולהיסטוריה בכפר סבא

"אני חושב שכבר שמענו אמירות שלו מהסוג הזה בעבר וזה לא חדש", אומר ניב סוניס, מורה לתנ"ך בתיכון בתל אביב. "יש צוותי חינוך מעולים בשטח שימשיכו את העבודה הטובה שלהם כך שילדים וילדות ירגישו יותר ויותר בטוחים בבית הספר למרות האמירות הללו. מצד שני, אמירות כאלו של בכירים ובוודאי מישהו שר החינוך מחלחלות למטה. אני מאמין שאנשים בעלי דעות דומות ירגישו כעת בנוח יותר להשמיע אותן בבית הספר וזה ייצור בעיה מאוד גדולה בקרב התלמידים. זה עלול להפוך את הסביבה הקרובה שלהם למסוכנת.

 

"יש לזכור שהשכיחות של אובדנות בקרב בני נוער להט"בים גבוהה יותר לא בגלל שמשהו בהם לא בסדר, אלא כי אומרים להם שהם לא בסדר. בנוסף, כמו בראיונות קודמים שלו כולם מדגישים את האמירות שלו נגד הקהילה, אך הוא אומר ועושה דברים לא פחות נוראיים כלפי קבוצות אחרות של תלמידים. גירוש וטרנספר של ילדי זרים, כמו גם הפגיעה בתלמידים הערבים הם לא פחות קשים, וכדאי שנזכור זאת גם כשאנחנו מדברים על הקהילה הגאה".

ניב סוניס, מורה תנ
ניב סוניס, מורה לתנ"ך בתיכון בתל אביב

בצעד די נדיר, הגיבה גם מועצת התלמידים והנוער הארצית לדבריו של השר: "מועצת התלמידים והנוער הארצית, היא הגוף המייצג של כלל בני ובנות הנוער במדינת ישראל ללא הבדל דת, גזע, מין, נטייה מינית, מגדר או מוצא", נמסר מטעמה. "מועצת התלמידים והנוער הארצית ממשיכה ותמשיך לפעול למען רווחת בני הנוער בישראל מכלל הקהילות בישראל ותפעל להפיכת השיח הציבורי למכיל ומקבל יותר בעבור כל אדם באשר הוא. אנו נמשיך לעמוד לצד הנוער ולחזק אותו בכל אמירה פוגענית שתאמר מצד כל גורם שהוא. אנו קוראים לנוער בישראל ולחברה הישראלית, הוקיעו אמירות פוגעניות כלפי אוכלוסיות בארץ, חזקו את הטוב ותמשיכו להפיץ אור, אהבה ואחדות לכל".

 

ארגון "גאות" פתח בקמפיין נגד פרץ, שבמסגרתו אימהות מהקהילה הגאה מצטלמות עם השלט "פרץ - תוריד את הידיים שלך מהילדים שלנו!". חלקן אף הצטלמו עם ילדיהן הלומדים במערכת החינוך, שעליה אמון השר פרץ. שרי ירושלמי, מקימת "גאות", אמרה כי "לא נעמוד מנגד בזמן ששר החינוך משפיל ומבזה את ילדינו. שר החינוך מחנך לשנאה וחושף את ילדינו לאלימות. הגיע הזמן שניקח את החינוך בידיים. התשובה הכי טובה לחושך שמוביל פרץ היא למלא את מערכת החינוך בתכנים לסובלנות. המשפחות הגאות נמצאות בכל מקום וביחד, במציאות, בשטח, בחצרות גני הילדים ובמסדרונות בתי הספר, נגרש את החושך שמפיץ שר החינוך הרע".

 

אימהות מ הקהילה הגאה להט
מתוך הקמפיין

אימהות מ הקהילה הגאה להט

אימהות מ הקהילה הגאה להט

אימהות מ הקהילה הגאה להט

בתי הספר בגוש דן יעבירו מסר מיוחד לתלמידים 

עיריית תל אביב-יפו בשיתוף "המרכז הגאה", ארגון חוש"ן ומגמ"ה (מורים ומורות גאים במערכת החינוך) פרסמה מערך שיעור קצר בן 15 דקות שיעסוק במשפחות גאות ויועבר היום לתלמידים בעיר. לפי המערך, המורים ישוחחו עם התלמידים וישאלו אותם, בין היתר, אם נתקלו במשפחות שבהן אין רק אבא ואמא, איזה עוד צורות של משפחות הם מכירים ומדוע "יש הבוחרים לדבר רעות" על משפחות חד-מיניות.

 

"למשפחות יש צורות רבות ומגוונות", צוין בסיכום המערך. "מספר ההורים או הזהות המגדרית שלהם אינו משפיע על האושר שלנו ואינו קובע אם המשפחה טובה או לא. מה שמשפיע זה מה שאנחנו מרגישות ומרגישים בבית שלנו וכלפי ההורים שלנו. אדם המתבונן מהצד אינו יכול לקבוע אם המשפחה שלנו 'בריאה' או 'לגיטימית'".

 

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי: "אי אפשר לעמוד מנגד מול דברי הבלע של שר החינוך של ילדי ישראל, החושב שיש לו הכשר מדאורייתא לגבי מה טבעי ומה נורמטיבי. אין ברירה אלא לנהל מאבק על הערכים והעקרונות שלנו כחברה דמוקרטית, בה האדם הוא הריבון ללמוד, לדעת ולהחליט מה נורמטיבי ומה טבעי".

 

"שר החינוך עבר כל גבול וצריך להיות מפוטר", אמר איתי פנקס-ארד, חבר מועצת העיר. "להט"בים לא יהיו שק החבטות של קיצוניים בתקופת בחירות או בכל תקופה אחרת. פרץ חושב שצעירים במערכת הם טרף קל להזיות שלו אבל זה לא יעבור בתל אביב יפו וגם לא באף פינה שפויה במדינה".

 

ראש העיר גבעתיים רן קוניק, אמר היום כי "בעקבות דבריו המזעזעים של שר החינוך הרב פרץ, הנחתי את ראש מינהל החינוך שלנו הגב׳ אירית אהרונסון להורות לכל מנהלי בתי הספר בעיר לפתוח היום את יום הלימודים בשיח על הנושא. לא ניתן לאף אחד, לרבות הרב פרץ, לפגוע בדמוקרטיה, בקדמה ובחופש ההחלטה של כל אדם לחיות בכבוד את חייו אך ורק לפי בחירתו האישית". 

רן קוניק ראש עיריית גבעתיים ()
רן קוניק ראש עיריית גבעתיים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי עם אסף הראל (צילום: יאיר שגיא)
ראש עיריית תל אביב רון חולדאי(צילום: יאיר שגיא)

ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לרב פרץ זכויות כטייס בחיל האוויר, אך לאמירות החשוכות והספוגות בפוביות נגד הקהילה הלהט"בית אין שום מקום בחברה הישראלית בשנת 2020 ומקומן הטבעי הוא במדינות כמו איראן. במהלך החודש אעבור בעצמי בכל התיכונים בעיר ואקיים שיח עם התלמידים על זכויות אדם ואהבת אדם באשר הוא אדם ללא הבדל של גזע, מין, דת, גיל, רמת אמונה ונטיה מינית. במקביל אבקש מאגף החינוך לגבש מסרים ערכיים נטולי אלמנטים פוליטיים, שיועברו במערכת החינוך בעיר על מנת לנטרל ולאזן את הנזק, שגורמות אמירות חשוכות ונפסדות כאלה בכלל ובפרט שהן נוטפות מפיו של שר החינוך בכבודו ובעצמו".

 

גם בדרום היה מי שהתייחס לדברי פרץ. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ אמר כי: "מערכת החינוך בבאר שבע תמשיך לנהוג ולפעול בהתאם לערכים בהם אנחנו דוגלים ומאמינים: שיוויון מלא בין כל התלמידות והתלמידים, פלורליזם וקבלה של בני האדם, מבלי קשר לדיעותיהם ואורח חייהם. תפקידם של מערכת החינוך ושר החינוך, לחבר בין הבריות ולא לזרוע פילוג ביניהם!".

 

ראש העיר הרצליה משה פדלון אמר כי "ברצוני לחזור ולהדגיש כי חוק חופש האדם וחירותו הינם ערך מוביל במדינתו ישראל בכלל - ובעיר הרצליה בפרט. הנחתי את אגף החינוך לפתוח מחר בבוקר את יום הלימודים בשיח על ערכי שיוויון, הכלה וקבלת האחר. לא ניתן לאמירות בלע מסוג הדברים הקשים שנאמרו לפגוע באף תושבת או תושב - כולנו ריקמה אנושית אחת". 

 

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "לאור פניות רבות של בני נוער בעיר שפנו אליי וכעיר הדוגלת בשיוויון וחירות. הנחיתי את מנהל החינוך לפתוח מחר את הלימודים בשיח על סבלנות, כבוד האדם וחירותו וההבנה שכולנו שווים! לכל אדם יש את הזכות להיות מי שהוא. לכל אחד מגיע החירות להרגיש ולחיות את חייו בגאווה, כבוד ואושר".

 

גם ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי יצא נגד הדברים: "רפי פרץ לא מעד בלשונו. אלו דעותיו ואמונותיו. כמו כל פוליטיקאי מהסוג הזה הוא שואף ליישם את תפיסותיו במחוזות ההשפעה שלו. קרי, בבתי הספר של כולנו. אנחנו לא נאפשר. אקדם במערכת החינוך העירונית תוכניות לדמוקרטיה, שוויון, הכרה באחר והכלה של ההבדלים. בקיצור - כל מה שהפוך מהרברפי".

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות כתב: "עם צאת השבת הנחיתי את ראש מינהל החינוך שלנו, כי תנחה את כל מנהלי בתי הספר בעיר להקדיש את תחילת יום הלימודים מחר לטובת שיח פתוח בין התלמידים ולהדגיש, כי אחד הערכים החשובים ביותר במערכת החינוך שלנו הוא ערך השוויון בין אדם לאדם - כל יום כל היום, כך היה וכך יהיה גם בעתיד!".

 

ראש העיר כפר סבא, רפי סער הצטרף גם הוא ואמר: "אין מקום לחשכת ימי הביניים! כפר סבא מחבקת ומחזקת את הקהילה הלהט"בית. בעיריית כפר סבא התקבלה החלטה לפיה שבוע הלימודים הקרוב בכל מוסדות החינוך בעיר, יחל בשיח שיוקדש לנושא ערכי כבוד האדם, חירותו וחשיבות השוויון, הסובלנות והכבוד הדדי בין בני אדם. העיר כפר סבא מחבקת ומחזקת את חברי הקהילה ועומדת לצדם".

 

ראש מועצת קדימה-צורן קרן גרין: "באשר לאמירתו של השר פרץ, מאחר והוא שר החינוך, אני מקווה שהוא יחזור בו מאמירתו. במידה ולא, אני מקווה, שהזכות (החוזרת) שנתונה לנו במדינה דמוקרטית לבחירות - תוכיח את עצמה ותבהיר שלא זו הציפיה שלנו משר במדינת ישראל".

 

ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הרב פרץ היקר. כמי שעומד בראש קהילת עמק הירדן, קהילה מגוונת ופלורליסטית, אני יודע שיש שלל דרכים לגדול בצורה 'טבעית ובריאה'. בעמק הירדן חיות אלפי משפחות נפלאות, המגדלות את ילדיהן על פי אמונתו ודרכן. וכן, יש בעמק נערות ונערים מהקהילה הגאה וגם נשים וגברים ומשפחות חד מיניות. אנחנו, בניגוד אליך כנראה, מחבקים את כולם ואולי יותר חשוב גם מכבדים את כולם. זו הסיבה שבשנה האחרונה ציינו בפעם הראשונה את אירועי שבוע הגאווה וזו הסיבה שבוודאי נעשה זאת שוב השנה. אנחנו נעמוד על כך ונתעקש שכל אחת ואחד מהנערות והנערים הגדלים בחצרנו יחושו בנוח עם נטייתם המינית, יחושו בנוח לבטא אותה ובוודאי שיתקבלו כשווים.

אינני מתיימר להיות איש חינוך, נדמה לי לנוכח האמירות שלך בעבר והיום, שגם אתה לא".

 

גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון, הוסיף: "אני חושב שאיננו יכולים לעבור לסדר היום על האמירות של שר החינוך בנושא הלהט"בים. מעבר לנושא האישי, לפגיעה בערך השוויון ובזכות לכבוד, דומה כי יש כאן אי הבנה, שלא לומר פגיעה ממשית בערך הדמוקרטיה ובזכות לבחירה חופשית. פניתי לצוותי החינוך של המועצה וביקשתי להקדיש את השעה הראשונה בבתי הספר לפעילות בנושא. לשתי אמהות, לשני אבות, למשפחה חד הורית יש את הזכות והיכולת להיות משפחה תומכת, אוהבת ומחנכת, בדיוק כמו כל משפחה אחרת".

 

בנוסף לראשי הערים, היו גם יוזמות מקומיות כתגובה לדברי פרץ. גיל הלר, מנהל הפנימיה בתיכון הישראלי למדעים ואמנויות בירושלים, שלח מייל לתלמידי הפנימיה וכתב: "כעובד במערכת החינוך אני מתבייש בדבריו של השר שתפקידו לקדם את החינוך בישראל ולדאוג לרווחתם, ביטחונם ותחושת הערך העצמי של כלל התלמידים. בפנימייה שלנו נמשיך להוביל קו ברור של סובלנות ואהבת אדם. בבית הזה ירגישו התלמידות והתלמידים שהם אהובים ומוערכים ולא משנה מה אמונתם, דתם או נטייתם המינית.

אנחנו נמשיך ונרים את דגל הגאווה גבוה יותר".


פורסם לראשונה 11/01/2020 21:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה נחומוביץ
שר החינוך רפי פרץ
צילום: משה נחומוביץ
מומלצים