שתף קטע נבחר

בכירים בליכוד: לא יהיה מנוס מהקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות

גובר הלחץ לפני חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת איל ינון והחלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. בכירים בליכוד מעריכים שאין מנוס מדיון, נתניהו פרסם סרטון שבו חזר על הטענות נגד זוגתו של ינון שהייתה מעורבת ב"תפירת התיקים". בכחול לבן קראו לאדלשטיין שלא יהיה "כלי בידי עבריינים"

 

ישיבת ממשלה (צילום: EPA)
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: EPA)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגביר הערב (שבת) את הלחץ על היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון להימנע מדיון בנושא הסרת חסינותו, ומתמקד בכך שזוגתו של ינון, עו"ד עמית מררי, היא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וטיפלה בתיקי נתניהו. מנגד, לוחצים בכחול לבן על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להקים את ועדת הכנסת שתדון בהסרת החסינות. נתניהו וגם כחול לבן פרסמו הערב סרטונים בנושא. בכירים בליכוד העריכו הערב כי לא יהיה מנוס מהקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו.

   

 

 

 

נתניהו אמר כי היועץ המשפטי של הכנסת נמצא בניגוד עניינים חריף. "רעייתו היא פרקליטה בכירה בצוות התביעה שתפר את התיקים ההזויים נגדי. מצד אחד היא תובעת אותי, ומצד שני הוא מכריע בהגנה שלי. הבנתם? נסו לדמיין רגע את ההיפך, שרעייתו לא הייתה פרקליטה בכירה בצוות התביעה נגדי אלא פרקליטה בכירה בצוות ההגנה שלי. היו אומרים מיד שזה לא רק ניגוד עניינים חריף, זה מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות, תיק 5000. כשתפסו אותו על חם על ניגוד העניינים הזה, מה הוא אמר? הוא אמר שהוא ורעייתו מעולם לא דיברו על התיקים האלה. אתם מאמינים לזה? התיק המפורסם ביותר של תולדות המדינה ששניהם עוסקים בו והם מעולם לא דיברו על זה. הם חושבים שאנחנו טיפשים?".

 

  (צילום: יואב דודקביץ, אוהד צויגנברג)
איל ינון ויולי אדלשטיין(צילום: יואב דודקביץ, אוהד צויגנברג)

שר המשפטים מהליכוד אמיר אוחנה כבר העלה את הטענות עליהן חזר נתניהו במכתב ששיגור לעו"ד איל ינון השבוע, ומהכנסת נמסר בתגובה כי "היועץ המשפטי לכנסת חתום על הסדר ניגוד עניינים ומקפיד עליו קלה כחמורה במהלך כל השנים שבהם הוא ובת זוגו נושאים בתפקידיהם במקביל". ינון אמר השבוע כי אין בכוונתו לפסול את עצמו מעיסוקים פרוצדורליים, אולם "אם וכאשר יתקיים דיון בבקשות החסינות בכנסת, ובטענות המהותיות הקשורות לשיקול הדעת של היועמ"ש להגיש את כתבי האישום, יועמ"ש הכנסת לא יעסוק בכך".  

 

ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר היום באירוע 'שבתרבות' במועצה האזורית דרום השרון כי הוא מאמין שיו"ר הכנסת לא ינסה לעכב את הדיון בחסינותו של נתניהו, ולכן לא יהיה צורך במהלך להחלפתו כבר בכנסת הנוכחית. "אמרתי כל הזמן שאדלשטיין מבין, שאי אפשר לעמוד בדרכם של 65 ח"כים שרוצים דיון בחסינות כבר עכשיו. לבוחרים שילכו לקלפי ב-2 במרץ מגיעה ודאות. הם צריכים לדעת אם אכן המועמד לראשות הממשלה בנימין נתניהו יהיה מייד אחרי הבחירות הנאשם בנימין נתניהו".

 

עו"ד ינון צפוי לפרסם מחר חוות דעת שלפיה יש לכנס את ועדת הכנסת, כדי לדון בחסינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני העמדה לדין. כך דיווח אמש אמנון אברמוביץ' באולפן שישי. על פי הדיווח, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יאמץ את חוות דעתו של ינון, אם כי תוך מחאה או הסתייגות. אדלשטיין הודיע כי ימסור מחר את החלטתו אם לאפשר להקים את ועדת הכנסת לצורך דיון בבקשת החסינות של נתניהו. אדלשטיין פרסם הודעה שבה התחייב למסור את החלטתו מיד לאחר שיקבל את חוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי ינון.

 

"נוכח הודעתו של היועץ המשפטי לכנסת, אנחנו שבים ומדגישים כי כפי שנאמר כל העת וגם בעבר - בכוונתו של יו"ר הכנסת אדלשטיין למסור את החלטתו זמן קצר לאחר שיקבל את חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון", נמסר בהודעת יו"ר הכנסת. אדלשטיין אינו פוסל את חוות הדעת המשפטית של עו"ד ינון למרות הטענות של נתניהו וח"כים בליכוד, כי הוא נגוע ב"ניגוד עניינים".

 

עו"ד ינון פרסם חוות דעת ראשונה לפני כשבוע שבה טען כי אין שום מניעה בהקמת ועדת הכנסת לדון בבקשת החסינות של נתניהו עוד לפני הבחירות הקרובות. יו"ר הכנסת אדלשטיין ביקש חוות דעת נוספת מהיועץ המשפטי של הכנסת, כדי לבחון אם יש לו סמכות לעכב את הדיונים של הוועדה המסדרת של הכנסת שבראשה עומד יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן, שפועלת להקמת ועדת הכנסת. בכנסת ה-22 יש רוב של 65 ח"כים להקמת ועדת הכנסת וכן רוב נגד בקשת החסינות של נתניהו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים