שתף קטע נבחר

השריפות באוסטרליה: ראש הממשלה מתנצל

סקוט מוריסון הגיב לזעם הציבורי הגדול באוסטרליה, קרא להקים ועדת חקירה והודה: "יש דברים שיכולתי לעשות הרבה יותר טוב". על המפגשים הטעונים על התושבים במוקדי השריפות, שזועמים על הטיפול במשבר וכינו אותו "אידיוט", אמר מוריסון: "גם ראשי ממשלה הם אנשים בשר ודם"

 

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הביע חרטה על הטיפול בשריפות הענק שמשתוללות בארצו. בתגובה לזעם הציבורי הגדול אמר מוריסון שהוא ימליץ להקים ועדת חקירה שתבדוק את התנהלות המדינה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אתמול נהרג כבאי נוסף בשריפות היער באוסטרליה, שמשתוללות במדינה כבר קרוב לשלושה חודשים. 28 בני אדם, ולפי חלק מההערכות מיליארד בעלי חיים, נהרגו בשריפות. אלפי בתים נהרסו. מאז אוקטובר אלפי אוסטרלים נאלצו להתפנות מבתיהם שוב ושוב. האש כילתה עצום שטח של יותר מ-103 מיליון דונם, שטח בגודל של דרום קוריאה, ועשן השריפות הגיע לדרום אמריקה.  

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון (צילום: EPA)
ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון(צילום: EPA)

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

גרפיטי של ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון ב מלבורן (צילום: EPA)
גרפיטי במלבורן(צילום: EPA)

האסון הופך בהדרגה גם למשבר פוליטי. באוסטרליה טוענים שהממשלה לא נערכה כראוי לשריפות שמשתוללות מדי קיץ, שהשנה קשות במיוחד, ולא הקצתה מספיק משאבים לשירותי הכבאות. מוריסון עצמו ספג ביקורת רבה על החלטתו לנסוע לחופשה משפחתית בהוואי בזמן המשבר. הוא התנצל והקדים את חזרתו לאוסטרליה.

 

בראיון לרשת ABC מוריסון דחה את הביקורת על ההיערכות הלקויה, אך הביע חרטה על התגובה כשגל השריפות התחיל. "יש דברים שיכולתי לעשות בשטח הרבה יותר טוב", הודה. מוריסון התייחס למפגשים טעונים עם תושבים במוקדי השריפות ואמר שמדובר בסביבה רגישה עם אנשים אמוציונאליים מאוד. "ראשי ממשלה הם גם בשר ודם", אמר. "יש בפירוש צורך בבדיקה לאומית של התגובה", אמר מוריסון על הקמת ועדת החקירה.

 שריפות באוסטרליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

 שריפות באוסטרליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

אוסטרליה  שריפה  שריפות  ניו סאות' וויילס (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

תושבים במוקדי השריפות במדינות המחוז ויקטוריה וניו סאות' וויילס התפרצו על מוריסון כשהגיע לבקר אותם. "אתם לא תקבלו פה יותר קולות", קראו לעברו התושבים בעיירה קוברגו בניו סאות' וויילס. חלק מהתושבים אף כינו את ראש הממשלה השמרן "אידיוט".

 

אוסטרלים רבים טוענים שהממשלה השמרנית של מוריסון לא עושה מספיק בנוגע להתחממות הגלובלית, שלפי המומחים הופכת את השריפות לתכופות וקשות יותר. מוריסון ספג ביקורת על מדיניותו השמרנית שכוללת בין השאר הגנה על תעשיית הפחם המשגשגת במדינה.

 שריפות באוסטרליה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 שריפות באוסטרליה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

מוריסון אמר שהממשלה מודעת להשפעות של משבר האקלים על השריפות. "הקיץ שלנו ארוך יותר, חם יותר ויבש יותר", אמר ראש הממשלה. "אין ספק ששינויי האקלים משפיעים על זה". הוא הוסיף כי דרוש "פתרון גלובלי" למשבר האקלים.

 

עשרות אלפי אוסטרלים השתתפו בשישי בהפגנות על משבר האקלים ברחבי המדינה. המפגינים בסידני, מלבורן וקנברה קראו לממשלה של מוריסון להפסיק במהרה את השימוש בדלקים מאובנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
: ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון
צילום: EPA
מומלצים