שתף קטע נבחר

איראנים לא דורכים על דגל ישראל: "האויב שלנו כאן"

בתיעוד מהפגנה נראים סטודנטים נמנעים מלדרוך על דגלי ישראל וארה"ב: "משקרים לנו שאמריקה היא האויב שלנו, לא הקרבנו חיים לקדש את חמינאי"

 

 

באיראן נמשכות היום (א') ההפגנות נגד המשטר, בעקבות מחדל התרסקות המטוס האוקראיני ומותם של 176 בני אדם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אתמול בערב יצאו אלפים לרחובות, אך כרגע מספר המפגינים מצומצם. ההפגנות מתקיימות בעיקר באוניברסיטאות ברחבי איראן, שם מוחים צעירים על הרשלנות של השלטון והעובדה שהוא הסתיר במשך כמה ימים את הסיבה להתרסקות. אתמול, נזכיר, הודתה איראן שטיל שירתה בשוגג הפיל את מטוס הנוסעים האוקראיני. איראן נכנעה ללחץ הבינלאומי וחזרה בה מהטענה שתקלה טכנית במטוס גרמה להתרסקות.

 

ברשת הופצו סרטונים ממחאות שהתקיימו באוניברסיטת שהיד בהשתי בצפון טהרן, ובאוניברסיטה התעשייתית של איספהאן. בתיעוד מאיספהאן נראים המפגינים מסביב לדגלי ארה"ב וישראל שהונחו על הקרקע. הרוב המכריע בוחר להימנע מלדרוך על הדגלים. "הם משקרים שהאויב הוא ארה"ב, האויב שלנו נמצא כאן", קוראים המפגינים.

סטודנטים ב איראן נמנעו מלדרוך על דגלים דגל ארה
התיעוד מהאוניברסיטה באיספהאן

הפגנה הפגנות איראן נגד הפלת מטוס אוקריאני אוקרינה משמרות המהפכה (צילום: EPA)
מפגינים אתמול בטהרן(צילום: EPA)

הפגנה הפגנות איראן נגד הפלת מטוס אוקריאני אוקרינה משמרות המהפכה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפגנה הפגנות איראן נגד משמרות המהפכה נגד הפלת המטוס ()
 

בהפגנות קוראים הצעירים "לא הקרבנו חיים כדי לקדש את חמינאי", וכן סיסמאות אחרות המכוונות נגד המשטר האיראני ונגד משמרות המהפכה. יש לציין שחלק ניכר מההרוגים בהתרסקות המטוס היו סטודנטים איראנים שלמדו בקנדה ובמקומות אחרים מחוץ לאיראן.

 

ד"ר רז צימט, מומחה לענייני איראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר כי מאחר שהעוינות כלפי ארה"ב וישראל נחשבת לאחד מאבני היסוד של הרפובליקה האיסלאמית ומערכי המהפכה, הרי שסירוב הפגנתי לדרוך על דגלי ארה"ב וישראל נתפס כאקט מתריס במיוחד המכוון נגד אחד מעקרונות המשטר האיראני.

כותרות עיתונים ב איראן אחרי ההתנצלות על התרסקות המטוס (צילום: AFP)
אבל באיראן, שערי העיתונים שחורים (צילום: AFP)

כותרות עיתונים ב איראן אחרי ההתנצלות על התרסקות המטוס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

צימט מוסיף: "לפני מספר שנים עורר הפרשן הפוליטי והאינטלקטואל האיראני, ד"ר סאדק זיבאכלאם, סערה ציבורית וביקורת חריפה מצד חוגים שמרנים באיראן, לאחר שסירב לדרוך על דגלי ארה"ב וישראל שהוצבו בכניסה לקמפוס באחת האוניברסיטאות האיראניות אליהן הוזמן להרצות. סירובם של הסטודנטים לדרוך על דגלי ישראל וארה"ב מעיד, ולא בפעם הראשונה, כי בקרב הציבור האיראני הנרחב קיימים קולות שונים המערערים על המדיניות הרשמית של איראן ביחס אליהן.

 

"אין משמעות הדבר כי הציבור הרחב נמנע מביקורת על מדיניות ישראל וארה"ב, במיוחד ביחס לאיראן, אך בשונה מהמשטר קיימים קולות בציבור האיראני הסבורים שהגישה כלפי שתי המדינות צריכה להתבסס על אינטרסים לאומיים ולא להיגזר רק מאידיאולוגיה מהפכנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמנעים מלדרוך על דגל ישראל
מומלצים