שתף קטע נבחר

ארדן הודיע: מקפיא את הליך בחירת המפכ"ל ונציב שב"ס

השר לביטחון הפנים הודיע כי "עקב הערמת קשיים משפטיים וסירוב ועדת גולדברג לבדוק כמה מועמדים" - החליט להקפיא את הליך מינוי המפכ"ל ונציב שב"ס עד לאחר הבחירות. בעקבות זאת הודיע ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן כי על רקע ההחלטה, בקרוב ייצתא לדרך סבב מינויים בקצונה הבכירה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט הערב (יום א') להקפיא את הליך מינוי המפכ"ל ונציב שב"ס ולהמשיך בו לאחר הבחירות. הוא הסביר זאת ב"הערמת קשיים משפטיים וסירוב ועדת גולדברג (העוסקת במינוי בכירים בשירות המדינה, א"ס) לבדוק כמה מועמדים במקביל". השר ארדן שוחח עם מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ועם מ"מ נציב בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, ועדכן אותם בהחלטתו. הוא הבהיר כי בהתאם לחוק, נתונות לממלאי המקום הסמכויות הנדרשות והגיבוי להמשיך ולבצע כל תיקון וכל שינוי נדרש במשטרה ובשב"ס כולל ביצוע סבבי מינויים פנימיים.

 

 

ארדן ציין כי בחן לעומק את האפשרות לקדם מינויי קבע לתפקיד המפכ"ל ונציב בתי הסוהר וקיים פגישות מקצועיות עם המועמדים לשני התפקידים. אולם, "בשבועות האחרונים נוצרה אי-ודאות משפטית באשר ליכולת לקדם ולהשלים את אישור המינויים בממשלה לפני יום הבחירות" וזאת מכמה סיבות.

גלעד ארדן  ()
השר ארדן. "הוועדה סירבה לבדוק מועמדים במקביל"

ניצב מוטי כהן (צילום: דוברות המשטרה)
נשאר מ"מ מפכ"ל. ניצב מוטי כהן(צילום: דוברות המשטרה)

על פי הודעת המשרד לביטחון פנים, "ועדת גולדברג סירבה לבדוק כמה מועמדים במקביל, מה שהיה מאפשר להבטיח את הצלחת ההליך. הוועדה החליטה לבדוק מועמד אחד לכל תפקיד, החלטה שגורמת לחוסר ודאות כיוון שרף 'טוהר המידות' של הוועדה אינו מוגדר ואין לו קריטריונים. בעבר בדקה ועדת המינויים לבקשת שר הביטחון ושר האוצר מספר מועמדים לאותו תפקיד במקביל, אולם הוועדה בהרכבה הנוכחי סירבה".

 

עוד נטען כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט ציין בחוות דעתו לגבי חלק מהמועמדים שהוגשו לבחינתו, ש"יש להביא את המידע על אירועים בעברם בפני ועדת גולדברג כדי שהיא תשקול אותו במסגרת החלטתה. למעשה, גם עמדת היועץ, שאין מניעה להביא מועמד לבדיקת ועדת גולדברג, עדיין מותירה ספק רב בקשר לאישורו בוועדה, ואם יוגש רק מועמד אחד והוא לא יאושר או הליך אישורו יתארך, המינוי יתעכב עד ליום הבחירות לפחות".

 

השר ארדן מציין שלבג"ץ יוגשו כמה עתירות כנגד הליך המינוי בשל היותו בתקופת בחירות, מה שעלול להאריך באופן משמעותי את ההליך ואף עלול לגרום להקפאתו ככל שהמינוי קרוב יותר לבחירות. "כבר בשלב זה נשלחו לוועדת גולדברג התנגדויות מטעם קצינים לשעבר במשטרה" נכתב. "עקב מדיניות הוועדה, לאפשר למתנגדים מהציבור להופיע בפניה גם אם מדובר בטענות שנבדקו בעבר, ברור שההליך יארך פרק זמן שיגרור את הליכי המינוי עד סמוך ליום הבחירות ואולי אף לאחריו".

 

לסיכום צוין כי "על בסיס כל האמור לעיל החליט השר לביטחון הפנים ארדן, שהמשך הליך המינוי כעת עלול להיתקל בקשיים משפטיים ואחרים שיגרמו לנזק ולחוסר ודאות לארגונים, ולפיכך יש להמשיך את הליך המינוי לאחר הבחירות".

 

שעה קלה לאחר מכן שלח ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן איגרת לכלל השוטרי ולפיה לאור המצב, סבב המינויים הקצונה הבכירה במטה הכללי ייצא בקרוב לדרך: "אחת הסוגיות שלה נדרשתי פעמים רבות במהלך השנה האחרונה הינה סוגיית המינויים בקרב הקצונה הבכירה. אמרתי פעמים רבות כי ההחלטה שלא לבצע את סבב המינויים נובעת משתי סיבות מרכזיות התלויות זו בזו: האחת, חוסר היכולת לראות את תמונת כח האדם המלאה בקרב הקצונה הבכירה; והשנייה, הרצון שלא לפגוע בקצינים במסגרת סבב חלקי. אולם לאור התארכות התקופה, אני סבור כי השתנו הנסיבות וכי בעת הזו אין מנוס מביצוע סבב מינויים, מלא ככל שניתן. על כן הנחתי להתחיל באופן מיידי את הליך המינויים. בחודשים האחרונים בוצעה עבודת הכנה מקדימה יסודית, וכעת בכוונתי להשלים את דיוני השיבוצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים