שתף קטע נבחר

נזק כבד למטוסי קרב שנפגעו בשיטפונות בשבוע שעבר

מזג האוויר הקיצוני, שגבה את חייהם של חמישה בני אדם, פגע גם בבסיס של חיל האוויר בדרום. הנזק נאמד במיליוני שקלים. הצנזורה מנעה במשך שלושה ימים את פרסום המקרה

 

מטוס f-15 (צילום: EPA)
מטוס F-15 של חיל האוויר(צילום: EPA)

מטוסי קרב ניזוקו בהצפות שנגרמו בשיטפונות בשבוע שעבר באחד מבסיסי חיל האוויר בדרום. צוותים טכניים של החיל עסוקים מאז יום חמישי באומדן הנזק הכבד, הנאמד במיליוני שקלים. במשך שלושה ימים מנעה הצנזורה הצבאית את פרסום המקרה וגם כעת אסורים לפרסום חלק מהפרטים.

 

מדובר בבסיס מוקף בנחלים שעלו על גדותיהם כתוצאה מהגשמים העזים וגרמו להצפה כבדה בדירים תת-קרקעיים. זו הפעם השנייה בשנים האחרונות שנרשמת הצפה כבדה בבסיס, שבו פועלות גם יחידות חשובות נוספות של חיל האוויר, לצד טייסות קרב.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות תנאי מזג האוויר הקשים בשבוע שעבר עלו על גדותיהם נחלים הסמוכים לבסיס חיל האוויר בדרום הארץ והציפו כמה מוקדים בבסיס. כמה מטוסים ניזוקו. הם יטופלו ויחזרו לטיסה בימים הקרובים. בנוסף, במהלך סוף השבוע בוצעו פעולות לשאיבת המים מהבסיס. אין נפגעים באירוע".

 

 

מזג האוויר החריג וכמות המשקעים הקיצונית שנמשכו כמעט ברציפות מיום שבת שעבר ועד יום שישי האחרון גרם למותם של חמישה בני אדם בהצפות ובשיטפונות ברחבי הארץ. ההרוגים הם מוטי בן שבת מנהריה, עלי אגבריה מהיישוב ערערה, ערן הרנשטט מבנימינה, ודין שושני וסתיו הררי מתל אביב.

 

כמו כן גרמו הגשמים הרבים לנזקים רבים ברכוש ובתשתיות, כשאחת הערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר היא נהריה - שם חצו כמויות הגשמים את הממוצע הרב-שנתי. בחלקו השני של השבוע שעבר ירדו באזורים רבים בצפון הארץ יותר מ-100 מ"מ, בעיקר בחלקים הצפון-מערביים, מה שגרם להצפות גדולות בעיר. 

 

ראש העיר נהריה רונן מרלי העריך שהנזקים במישור העירוני ינועו בין 200 ל-300 מיליון שקל. בעירייה העריכו כי אומדן הנזקים המלא ייקבע רק בהמשך. מעבר לבתים פרטיים ובתי עסק נגרם נזק לתשתיות בחלקו המרכזי של נחל הגעתון, כולל כבישים, מדרכות, מדרגות, גינון, מערכות חשמל ועוד. עלות התיקון תגיע לכ-30 מיליון שקל.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מטוס F-16 של חיל האוויר
צילום: EPA
מומלצים