שתף קטע נבחר

הצפת מטוסי הקרב והמסמך הגנוז: בחיל האוויר הסתפקו בעבודות תחזוקה

ייתכן שניתן היה למנוע את הנזק הכבד שנגרם למטוסי הקרב בבסיס חיל האוויר שהוצף. כבר לפני שבע שנים הפצירה המועצה האזורית בחיל האוויר לממן מחצית מתוכנית ניקוז, אך בחיל הסתפקו בתיקונים חלקיים. גורם שהיה מעורב בתהליך: "כבר אז נגרמו נזקים של 20 מיליון שקל"

 

מטוס F-16 של חיל האוויר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטוס F-16 של חיל האוויר(צילום: AFP)

כמו בתקריות בטיחות אחרות בצה"ל - גם בפרשת הנזק שנגרם בשיטפונות השבוע שעבר למטוסי הקרב בבסיס חיל האוויר בדרום, נראה שהכתובת הייתה על הקיר. בפנייה למערכת הביטחון במאי 2013, במכתב שכותרתו "הצפות בבסיס האמור של חיל האוויר", ציינה המועצה האזורית כי "רשות הניקוז האזורית תהיה מוכנה להכין על חשבונה תוכנית אב חדשה ומעודכנת ובלבד שיימצאו מקורות המימון למימוש ההמלצות".

 

מסמך בנוגע לניקוז בבסיס ()
האזהרות נשמעו כבר לפני שנים. המסמך שמוכיח את עומק המחדל
 

 

 

חיל האוויר ומשרד הביטחון התבקשו לשאת בעלות של מחצית הטיפול בניקוז אזור הבסיס, אך הדרישה הזו לא נענתה והתוכנית נותרה במגירה. במכתב צוין עוד כי "רשות הניקוז מוכנה לממן כמחצית מתכנית האב. אין בכוונת רשות הניקוז להמשיך ולכסח עשבייה סביב גדרות הבסיס שכן אין זה מתפקידה". במכתב צוין שחיל האוויר סירב להעביר לרשות את תוכנית האב של הבסיס מ-2003 כדי לגבש פתרון של כלל הגופים.

 

לאחר שלושה ימים של הסתרה ואיסור פרסום, הותר מוקדם יותר לדווח שהצפה כבדה פגעה במטוסים בדירים תת-קרקעיים, חייבה פינוי של הצוותים הטכניים, וגרמה לנזק המוערך במיליוני שקלים. וזו אינה הפעם הראשונה שזה קורה. הבסיס, שבו פועלות טייסות מבצעיות ויחידות נוספות שחשובות להגנת שמי המדינה, מוקף בשני נחלים שכבר עלו על גדותיהם לפחות פעמיים בעשור האחרון, והסבו נזק כבד לתשתיות המבצעיות של הבסיס.

 

גורם ציבורי שהיה מעורב בדיאלוג שניהל צה"ל בניסיון למצוא פתרון לבעיה, סיפר ל-ynet שאנשיו הפצירו בחיל האוויר לעשות זאת בהקדם כבר לאחר שמסלולי ההמראה במחנה רחב הידיים הוצפו לחלוטין. "כבר אז נגרמו נזקים בכ-20 מיליון שקל", אמר. אבל בחיל העדיפו להסתפק בעבודות תחזוקה שלא מנעו את הישנות התופעה.

 

  

במשך שלושה ימים מנעה הצנזורה הצבאית דיווח על המקרה, וגם כעת אסורים לפרסום חלק מהפרטים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות תנאי מזג האוויר הקשים בשבוע שעבר עלו על גדותיהם נחלים הסמוכים לבסיס חיל האוויר בדרום הארץ והציפו כמה מוקדים בבסיס. כמה מטוסים ניזוקו. הם יטופלו ויחזרו לטיסה בימים הקרובים. בנוסף, במהלך סוף השבוע בוצעו פעולות לשאיבת המים מהבסיס. אין נפגעים באירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים