שתף קטע נבחר

אחרי האיחוד בשמאל: קריאות לחיבורים גם בימין

עם חיבור הרשימות של העבודה-גשר ומרצ, גורם בליכוד קרא לבנט "לשים את האגו בצד" ולאחד את הימין. גם סמוטריץ' יצא נגד הריצה בכמה מפלגות: "זו הסיבה שעד היום אין לנו ממשלת ימין". הבית היהודי: "סכנה ממשית"

 

 

השקת קמפיין ימינה ברמת אלקנה (צילום: יאיר שגיא)
סמוטריץ', שקד, בנט ופרץ(צילום: יאיר שגיא)

אחרי שיו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ הודיע על איחוד הרשימות עם מרצ, הלחץ על איחודים במחנה הימין גובר. גורם בליכוד מסר כי "זוהי העת של הימין להתאחד. נפתלי בנט חייב לשים את האגו בצד ולאחד את כל מפלגות הימין על מנת למנוע אובדן מנדטים מיותר בפעם השלישית". הגורם הוסיף כי "אנחנו מאמינים שהאחריות תגבר על השיקולים האישיים".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', קרא גם הוא למהלך דומה. "אחרי האיחוד בשמאל, אבל גם בלעדיו, אנחנו חייבים להתאחד כולנו מקצה לקצה". סמוטריץ' אמר כי "גם הבוקר אני ממשיך לחתור אל היעד הזה, בכל דרך ומכל כיוון אפשרי. הימין לא יסלח למי שימנע את האיחוד הזה ויוריד לטמיון עשרות אלפי קולות. זו הסיבה שעד היום אין לנו ממשלת ימין אחרי הבחירות הראשונות".

 

נפתלי בנט, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' (צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג)
נפתלי בנט, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'(צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג)

בבית היהודי מסרו כי "מרגע שהוכרזו בחירות נוספות פעלנו למען איחוד כולל במפלגות מימין הליכוד. האיחוד בשמאל מחייב את כולנו לאחריות, יש סכנה ממשית לממשלת הימין". עוד ציינו כי "אנו ממשיכים לפעול כל העת כדי שאיחוד כזה יצא לפועל. *אנו קוראים לכל השותפים להתכנס ולהגיע להסכם בהקדם". 

 

לקראת הבחירות התבצע עד כה איחוד אחד בלבד, זה של הבית היהודי ועוצמה יהודית, אך קיימת אפשרות קלושה שהסכם זה יופר. היום יתכנס מרכז הבית היהודי כדי להצביע על אישור ההסכם, ועדיין קיים סיכוי כלשהו שהמרכז לא ייאשר את ההסכם.

 

אפשרויות נוספות שעומדות על הפרק הן איחוד של הימין החדש בראשות בנט עם האיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ' כשבמקביל תתמודד רשימה נפרדת של הבית היהודי ועוצמה יהודית. יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ישוחח עם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. באותה שיחה הם צפויים להתוות את המשך המשא ומתן לצירופו של סמוטריץ' לאיחוד של הרב פרץ עם עוצמה יהודית. קשה לתאר את בנט חובר לרשימה כזו הכוללת את עוצמה יהודית ולכן במקרה כזה, ככל הנראה מפת הרשימות שמימין לליכוד תיראה כמו שנראתה בבחירות מועד א' באפריל 2019.

עמיר פרץ וניצן הורוביץ ()
עמיר פרץ וניצן הורוביץ

 

 

 

היום כאמור הודיע יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ, כי הוא סיכם עם יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, על התמודדות משותפת של מפלגת העבודה-גשר ומרצ בבחירות לכנסת ה-23. השניים סיכמו כי הרשימות ירוצו בבחירות תחת פתק עם האותיות "אמת", המזוהות עם מפלגת העבודה. בפגישה שקיימו השניים בביתו של יו"ר העבודה-גשר בשדרות, הוחלט כי עמיר פרץ יעמוד בראש הרשימה החדשה. אורלי לוי-אבקסיס תהיה במקום השני וניצן הורוביץ במקום השלישי.

 

מבין 11 המקומות הראשונים ברשימה החדשה יישמרו 6 מקומות לחברי העבודה, ו-5 למרצ. חבר הכנסת יאיר גולן (ישראל דמוקרטית) ישובץ על חשבון אחד המקומות ששמורים למרצ, וחברת הכנסת סתיו שפיר לא תהיה חלק מהרשימה המשותפת בשלב זה.

 

חברת הכנסת סתיו שפיר תקפה אתמול בריאיון לאולפן ynet את יו"ר מרצ הורוביץ וחברת הכנסת תמר זנדברג - והאשימה אותם ב"דיל" שהותיר אותה מחוץ לרשימה. שפיר אמרה כי היא בחרה לעזוב את ביתה הפוליטי במפלגת העבודה כדי להציל את מרצ - אך שני הבכירים במרצ, לטענתה, החליטו על מהלך שישאיר אותה מחוץ לרשימה לכנסת. "התאכזבתי ונפגעתי מזה באופן אישי", אמרה. "מצביעים שהגיעו איתי גם נפגעו. עכשיו אני שמה את זה מאחוריי".

 

ביום שלישי הקרוב המפלגות המתמודדות יגישו את רשימות המועמדים מטעמן לוועדת הבחירות המרכזית בהליך שיימשך יומיים, ועד אז יאלצו כל המפלגות להחליט מה יהיו הרשימות הסופיות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
"בנט צריך לשים את האגו בצד"
צילום: יאיר שגיא
מומלצים