שתף קטע נבחר

עיסאווי פריג' תוקף את האיחוד בשמאל: "הכי קל לדרוך על הקורבן הערבי"

חבר הכנסת לשעבר שהוצב במקום ה-11 בלבד ברשימה המאוחדת זעם בריאיון לאולפן ynet: "בלי הקול הערבי באפריל לא הייתה מרצ. במקום לחזק - נותנים סטירת לחי". הוא טען כי יאיר גולן היה צריך להישאר בחוץ: "יש מספיק גנרלים". שמולי: "מברך על האיחוד, יש 48 שעות לתקן את הייצוג הערבי"

 

  

 

עיסאווי פריג', שקיבל את המקום ה-11 ברשימה המאוחדת של העבודה-גשר-מרצ זועם על מיקומו הנמוך. בריאיון הבוקר (יום ב') לאולפן ynet הוא בירך על האיחוד עם מפלגת העבודה אך טען כי העובדה שהח"כ הערבי הראשון ברשימה נמצא מחוץ לעשירייה היא סטירת לחי לציבור הערבי: "כשצריך קורבן, תמיד הכי קל למצוא את הקורבן הערבי ולדרוך עליו. בלי הקול הערבי לא הייתה מרצ באפריל".

 

לפי הסיכום בין יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ, הרשימות ירוצו בבחירות תחת פתק עם האותיות "אמת", המזוהות עם מפלגת העבודה. מבין 11 המקומות הראשונים ברשימה החדשה יישמרו 6 מקומות לחברי העבודה, ו-5 למרצ. חבר הכנסת יאיר גולן (ישראל דמוקרטית) ישובץ במקום ה-7 על חשבון אחד המקומות ששמורים למרצ, וחברת הכנסת סתיו שפיר לא תהיה חלק מהרשימה המשותפת בשלב זה.

 

עיסאווי פריג' באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
עיסאווי פריג'. "סטירת לחי"(צילום: מוטי קמחי)

 

בחירות 2020 רשימה רשימת העבודה גשר מרצ אינפו אינפוגרפיקה ()
רשימת העבודה-מרצ לבחירות 2020

 

עמיר פרץ וניצן הורוביץ ()
עמיר פרץ וניצן הורוביץ

פריג' הדגיש כי החיבור היה צריך להיעשות בין העבודה למרצ בלבד וללא ח"כ יאיר גולן ששוריין עאמור על חשבון אחד המקומות של מרצ: "מפלגת העבודה כן אבל הבחירה הדמוקרטית, הפיקציה, לא, נקודה. מרצ הלכה למהלך פתאומי וזה בסדר, מבורך, אנחנו נתנו את ההסכמה לאורך כל הדרך שמתוך אחריות צריך להתחבר עם מפלגת העבודה. אבל החיבור צריך להיות טהור - מפלגת העבודה ומרצ בלי כל הגושים שהתחברו על הדרך".

 

הוא הוסיף כי "ברגע שאנחנו הולכים על חיבור עם מפלגת העבודה צריך לבטל את החיבור עם הבחירה הדמוקרטית ויאיר גולן. מרצ לא צריכה את זה. יש הרבה גנרלים בגוש המרכז-שמאל ומרצ היחידה שלאורך כל השנים הקפידה על שותפות יהודית ערבית".

 

פריג' טען כי ללא הקול הערבי מרצ לא הייתה נכנסת לכנסת לאחר הבחירות הראשונות באפריל: "בזכות קולות הערבים ניצן הורוביץ היום יו"ר מרצ. קיבלנו 156 אלף קולות באפריל, מתוכם 42 אלף קולות מהערבים. היה מומנטום, במקום לחזק את המומנטום הזה אתה בא, נותן סטירת לחי".

 

 

ועידת מרצ בחירות 2020 (צילום: יריב כץ)
פריג' עם הורוביץ וזנדברג(צילום: יריב כץ)
 

לדברי פריג', האיחוד הוא סיבה לחגיגה עבור הרשימה המשותפת: "הרשימה המשותפת צריכה לצאת בזיקוקים פוליטיים ברחוב הערבי, למה? אין לבוחר הערבי אלטרנטיבה אחרת להצבעה שלו, זה המצב שיצרו כל השותפים וכל המהלכים של השעה האחרונה".

 

- אבל תמכת באיחוד הזה, בגלל ששמו אותך מקום 11 הוא לא טוב?

"האיחוד הזה טוב מטעמי אחריות ושמירה בתוך הגוש, אין ויכוח. אני תמכתי ואני רוצה את האיחוד עם מפלגת העבודה, אבל מה התוצאה? שמרצ קיבלה 3 מנדטים מתוך 10, זה צחוק, הרי במחנה הדמוקרטי פירקנו את ההסכם עם סתיו שפיר, היה לנו 3, קיבלנו את ה-3 כאן. מרצ צריכה לשמור על הזהות והערכיות של השמאל ולא ללכת בכל מחיר".

 

- אולי זה סוף דרכה של מרצ?

"אני לא רוצה להקדים את המאוחר. אני חלק ממרצ ואני אמשיך להיות חלק ממרצ. אאבק בתוך הבית ואגיד את דעתי ואשמיע אותה ואני חושב שהיא צודקת. הדרך הזאת תקטין את כוחה של מרצ. בבחירות האחרונות ניצן הורוביץ וההנהגה אמרו שלא עוברים את אחוז החסימה, אז זה חלחל בתוך החברים ואילץ אותנו לעשות את החבירה עם הגנרלים של אהוד ברק ואני הלכתי על המהלך הזה למרות כל הסיכון וכל האנטי שהיה לאהוד בחברה הערבית.

 

"אמרתי שאני אקריב את זה למען השמאל, טעינו וקיבלנו חמישה מנדטים. כאילו חיפשנו שכפ"ץ לשמור עלינו או להוריד את העול מאתנו. הנושא של השותפות יהודית-ערבית זה נושא שמתחבר לדנ"א של מרצ, אסור למרצ לוותר עליו, עצם העובדה שאתה שם מועמד ערבי במקום 11 אתה אומר לערבים: אתם תפקידכם עלה תאנה, יש לנו ערבי ברשימה".

 

 

 

שמולי על השארת שפיר בחוץ: "לא מתערבים באיך המחנה הדמוקרטי מסדר את הרשימה"

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) התייחס גם הוא לאיחוד בשמאל באולפן ynet והסביר כיצד היו"ר פרץ שינה את דעתו: "זו לא החלטה קלה, היא לא עוברת חלק בגרון, מדובר ב-2 מפלגות שונות וותיקות. אני חושב שהלבטים היו גם אצל עמיר וגם אצל אחרים, אני שמח שבסוף כולם הפנימו את האחריות ואת גודל השעה, אי אפשר ללכת לקחת הימור כזה מסוכן וללכת על הסף כשכל כך הרבה מוטל על הפרק בבחירות האלו, לכולם ברור מה המשמעות של הפסד לכן אני חושב שגם בהקשר הזה עמיר קיבל את ההחלטה הנכונה".

 

איציק שמולי (צילום: אבי מועלם )
איציק שמולי באולפן ynet(צילום: אבי מועלם )

על הצבתו של עיסאווי פריג' במקום ה-11: "יש לנו 48 לתקן או לנסות לתקן את העניין הזה. אני מאוד מעריך את עיסאווי, אבל השאלה היא לא פרסונלית לגביו אלא לגבי באמת העניין העקרוני של ייצוג ערבי ברשימה, אני יודע שניצן ועמיר עוד אמורים להיפגש היום עם צוותי המשא ומתן ואני מקווה ודי מאמין שימצא לזה פתרון".

 

שמולי התייחס להשארתה של ח"כ סתיו שפיר מחוץ לאיחוד:  "אנחנו לא אחראים לאיך המחנה הדמוקרטי מסדר את הרשימה שלו. סתיו עזבה את מפלגת העבודה לטובת המחנה הדמוקרטי, בשעה לא כזאת פשוטה. בכל מקרה אנחנו אמרנו את האמירה הכי עניינית והכי פרגמטית שיכולה להיות: אתם רוצים לשריין את סתיו? זה יהיה על חשבון מרצ, לא על חשבון מפלגת העבודה".

 

-ברור שאתם שניכם יריבים מרים, יש בך איזה רגש מסוים על זה שבכל זאת היא ככל הנראה לא תהיה בכנסת הבאה?

"אני לא אחראי על הרגשות. בתוך האיחוד הזה שנוצר יש גם הרבה משקעים של כל מיני אנשים, יש גם מחלוקות, אפשר גם להגיד בצדק, אני נמצא בצד הזה של המפה, תמי זנדברג נמצאת בצד הזה ובכל זאת עשינו מעשה פרגמטי ומפוקח והלכנו למהלך הנכון, אני חושב שזה דבר נכון שכולם הצליחו להתגבר".

 

-הטרגדיה של סתיו שפיר היא שהיא עזבה את הבית הפוליטי שלה?

"אני חושב שאני הבן אדם הכי פחות מתאים בעולם לפרשן את המהלכים של סתיו".

 

-אבל זאת הייתה טעות, לפי איך שאתה רואה, לפי הכישורים הפוליטיים שלך

"אני חושב שמה שחשוב בבוקר הזה להסתכל על היש ולא על האין, והיש הוא יש גדול ומעורר תקווה, ואני מאמין שהוא עושה את הדבר החשוב ביותר, הוא מבטיח את זה שנתניהו לא יגיע לקואליציה של 61 שהייתה מחוללת פה 2 נזקים: מהלך של חסינות ופגיעה באינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. גם הסתה, גם כהניזם בראש הממשלה, גם סיפוח, הדבר הזה ימנע כמעט בוודאות בזכות האיחוד הזה ובזכות האחריות שגילינו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עיסאווי פריג'
צילום: מוטי קמחי
מומלצים