שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נער גאה הושפל בכיתה: "לחנך את שר החינוך"

  אחד מחבריו לכיתה של מתן עוזרי, בן 17 מתיכון טשרניחובסקי בנתניה, הציע לו לעבור טיפולי המרה. הוא טוען כי המורה - שהיא גם היועצת - לא התייחסה. הנער כתב פוסט זועם, ותקף גם את השר רפי פרץ. אמו: "מה יעשו ילדים גאים שאין להם משפחה תומכת?"

   

   

  תלמיד גאה נגד שר החינוך: "צריך לחנך אותו"    (צילום: עידו ארז )

  תלמיד גאה נגד שר החינוך: "צריך לחנך אותו"    (צילום: עידו ארז )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  דבריו של שר החינוך רפי פרץ על הקהילה הגאה בריאיון למוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" עוררו זעם בקרב משפחות רבות. מתן עוזרי בן ה-17, נער גאה מתיכון טשרניחובסקי בנתניה, אמר בריאיון ל-ynet כי "צריך לחנך את שר החינוך. אי אפשר שלשר חינוך יהיו דעות כאלה, נקודה". אימו, עמית שדה עוזרי, אמרה כי "הדברים שאמר השר הם בושה. עליו להתפטר ולעשות בדק בית עם עצמו".

   

  תלמיד גאה נתניה שר החינוך רפי פרץ להט
  "במשך שנים עברתי הצקות על בסיס יומי". מתן עוזרי עם אמו(צילום: עידו ארז)

  "השר דיבר על משפחה נורמטיבית", אמרה האם. "יש לנו ילד בן 12, ילדה שהיא לוחמת בתותחנים וילד בן 17 שהוא תלמיד מצטיין. משפחה נורמטיבית לחלוטין". פרץ נשאל בריאיון כיצד היה מגיב אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, ועל כך השיב: "ברוך השם, הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים".

   

  לדברי אמו של מתן, "אם לא די בדבריי השר, אתמול במהלך שיעור בבית הספר אחד התלמידים אמר שבני צריך לעבור טיפול המרה. המורה שתקה ולא העמידה אותו במקום".

   

  View this post on Instagram

  היי אני מתן, בן 17, תלמיד כיתה יב, בן אדם. שנים עברתי על בסיס יומי הצקות, כל בוקר קמתי, קמתי עם פחד וחוסר מודעות למה שהולך לחכות לי היום בבצפר. שנים מודחקות, שנים שפיתחו אצלי מחסומים רגשיים וצלקות בנפש שישארו שם לעד. והיום- 2020 שר החינוך, האדם שאחראי בראש ובראשונה על החינוך בארץ שלנו, בא ונותן יד ולגיטימציה לאותה הבריונות שעברתי, שזה הדבר היחיד שלא טבעי כאן. זר לא יבין את התחושה. היום, נאמרה אמירה פוגענית בכיתה. שאני לומד בה. שאתם מתעקשים שאלמד ב5 יחל מתמטיקה. ואתם אלה שהורדתם אותי היום לרצפה. וכאילו לא מספיק מה שעברתי, לא מספיק הדברים המזעזעים שנאמרו ע״י שר החינוך. עכשיו אני גם צריך לפגוש את זה בכיתה האישית שלי?! אני חסר מילים. כנגד כל הסיכויים, המחנכת שלי, האישה שאמורה לעזור לי, אופס, הפנתה לי את הגב, התעלמה, לא שמעה. כמובן שהדבר גרר אי נעימויות בכיתה. צף לי הכל. והטלפון מההנהלה לא איחר להגיע; נאמרו בו המון דברים חשובים, כמו מתן תחשוב רגע לפני שאתה מתלונן, מתן למה אתה מגזים, מתן תנשום, מתן רגע. פעם אחת לא שמעתי אותם מתנצלים. כי מתן לא בסדר שהוא רוצה לצעוק את מה שקרה הרגע. כי זה פשוט לא בסדר, כי כרגע מוניטין ביהס חשוב יותר מהנשמה של מתן, נכון? היום כל הצלקות שלי, ההדחקות שלי, נפתחו וברגע אחד חזרתי להיות אותו הילד הפגיע שמפחד, פשוט מפחד. היום אני חזק יותר ואני לא אתן לזה לעבור על סדר היום. אבל רק דבר אחד יש לי לומר, שר החינוך רפי פרץ וכל חברי הכנסת שיושבים אי שם בבועה, למילים שלכם יש השלכות, שמגיעות אלינו העם, אליי, תלמיד, בן 17 שעל הדרך צריך לסיים תיכון עם בגרות מלאה, שנלחם על ה-5 יחידות מתמטיקה שכל כך רציתם. אני, אני צריך לעשות את כל זה. מבן אדם לבן אדם. @hazinor @ynetgram @thenewsil @13newsil @haaretz @netanya.city

  A post shared by MATTAN WEISFELD OZERI (@mattanoz) on

   

  האם סיפרה כי המורה שהתעלמה מהמקרה היא גם יועצת בית הספר. "זה מתסכל ועצוב", כעסה. "אנחנו משפחה תומכת, אבל יש ילדים גאים שאין להם משפחה כזו או חברים שהם יכולים לשתף. מה עושים הילדים שצריכים לדפוק על דלת היועצת בבית הספר כדי לפרוק את כל העולם שהם לא יכולים לפרוק בבית?".

   

  מתן אמר כי המורה לא הגיבה לתקרית: "התלמיד אמר לי 'תעשה טיפול המרה' בצחוק, אבל בסופו של דבר זה נוגע, כי אתה חלק מקהילה ויודע שיש אנשים שעוברים דברים קשים. אני מתקבל בסדר בבת הספר, יש לי חברים טובים ואני בקשר עם ילדים מכל המקומות. גם עם הצוות הכול די בסדר, אבל יש חיכוכים מדי פעם שצריך לטפל בהם".

   

  מה אתה אומר על דברי שר החינוך?

  "בושה. שר החינוך זו מילה גדולה מדי. מישהו צריך לחנך את שר החינוך. אני כועס כי ישראל איבדה את עצמה, אני מאמין שכולנו איבדנו את הדרך ארץ שלנו. אי אפשר לשים שר חינוך עם דעות כאלה, זה לא דבר שעובד ביחד. אני חושב שלא צריך לפטר אותו, אלא שהוא צריך לקחת את הדברים שלו ולסיים את זה יפה".

  רפי פרץ בטקס ההכרזה על זוכי פרס קרן וולף בבית הנשיא (צילום: עמית שאבי)
  דבריו עוררו זעם. השר פרץ(צילום: עמית שאבי)

  מתן העלה פוסט זועם לפייסבוק, שבו כתב בין היתר: "היי, אני מתן, בן 17, תלמיד כיתה יב', בן אדם. במשך שנים עברתי הצקות על בסיס יומי. כל בוקר קמתי עם פחד וחוסר מודעות למה שהולך לחכות לי היום בבית הספר. כאילו, לא מספיק הדברים המזעזעים שנאמרו על-ידי שר החינוך, עכשיו אני גם צריך לפגוש את זה בכיתה האישית שלי? המחנכת שלי, האישה שאמורה לעזור לי, הפנתה לי את הגב נגד כל הסיכויים. התעלמה, לא שמעה".

   

  היום נפגש אימו עמית עם מנהלת באגף החינוך של העירייה, כדי לספר לה על מה שעבר בנה. לדברי עמית, אין לה טענות כלפי העירייה או בית הספר.

   

  מהעירייה נמסר: "אנו רואים בחומרה אמירות פוגעניות אלה, שאין להן כל מקום בחברה שלנו ובוודאי שלא במערכת הבית ספרית, שאמונה על החינוך הערכי בצד קידום ההישגים הלימודיים. לדברי מנהל בית הספר, במהלך דיון ער שהתקיים בשעת מחנך, שעסקה בענייני אקטואליה, נאמרה אמירה שאינה במקומה על ידי אחד מהתלמידים לתלמיד אחר ומחנכת הכיתה לא שמעה את שנאמר. יחד עם זאת, נעשה ניסיון מצידה לברר את הדברים עם פניית הנער הפוגע אליה, ומאוחר יותר אף עם בני משפחותיהם".

   

  עוד נמסר, כי "מינהל החינוך העירוני, בשיתוף משרד החינוך, מתכוונים לזמן את מנהל בית הספר ואת המורה להמשך בירור הארוע ובמקביל – ללוות את הנער הנפגע ולתמוך בו בהמשך הדרך. בשל חומרת הארוע, יצרה ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר, קשר עם הנער הנפגע, חיזקה אותו ואת עמידתו וגם את אומץ הלב שגילה כאשר פירט בפוסט נוקב את מה שהוא עבר ועובר במהלך השנים. יש לציין עוד כי מינהל החינוך בנתניה הוביל כבר מספר פעמים סמינר סובלנות בו משתתפים תלמידים וצוותים חינוכיים בחטיבות הביניים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  "אנחנו משפחה נורמטיבית לחלוטין". מתן עוזרי ואימו
  צילום: עידו ארז
  מומלצים